Dětská univerzita startuje 27. září

Rodiče zvídavých dětí, které zajímá, jak vypadá studium na vysoké škole, mohou své potomky již teď registrovat na další kolo Dětské univerzity. Program nabitý vědomostmi i zábavou je určený pro posluchače od 8 do 12 let a aktuálně se mohou hlásit i školáci, kteří v minulosti již univerzitu absolvovali a odnesli si domů diplom. Aktivita startuje 27. září imatrikulací v Laudonově sále Pevnosti poznání.  

Mladí posluchači se mohou těšit na zajímavé přednášky, které je zavedou do několika vědních oborů. Připravují je odborníci osmi fakult Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s interaktivním muzeem vědy Pevnost poznání. Děti se podívají například do světa britské královské rodiny a zažijí fiktivní čajový dýchánek s královnou Alžbětou II., která se s nimi bude bavit anglicky. Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc jim zase ukáže, kde začíná boj o lidský život a vysvětlí, že v dnešní vyspělé době sice létáme do vesmíru, používáme moderní technologie, ale krev stále vyrobit neumíme. V programu bude i téma strachu v české a světové literatuře 19. a přelomu 20. století aneb Pojďme se správně bát. Zajímavým tématem bude Srdce jako světový rekordman.

„Kromě soutěže o ceny si děti zahrají na veterináře a „osahají si“ opravdové kravské srdce. Vyzkoušejí si také roli záchranářů,“ řekla Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Tradičně se do programu zapojí také fakulta tělesné kultury (FTK), která připravila Paralympijský školní den. „Jedná se o vzdělávací program katedry aplikovaných pohybových aktivit, který školáky seznamuje se světem osob s postižením. Jeho cílem je změna postojů žáků k těmto osobám, přičemž se zaměřuje na rozvoj lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu. Program zahrnuje jízdu a překonávání bariér na invalidním vozíku, basketbal a pohybové hry na sportovním vozíku, orientaci a pohyb v prostoru za použití slepecké hole a hry jako goalball nebo boccia, součástí bude také beseda s paralympijským sportovcem,“ řekl Daniel Mikeška z FTK.

Dětská univerzita je pro účastníky zdarma a zahrnuje 10 interaktivních přednášek. Děti prožijí imatrikulaci i promoci, se všemi ceremoniemi vysoké školy. „Na přednáškách využíváme přirozené dětské zvídavosti a touhy po vědění. Jelikož se nejedná o povinnost, děti se neustále na něco ptají a svými otázkami a postřehy se značnou mírou zapojují do samotného průběhu přednášky. V nadcházejícím semestru jsem připravili přednášky nové, tak aby se mohly děti zapojit opakovaně, pokud splní svůj věkový limit,“ vysvětlila Michaela Kratochvílová, koordinátorka Dětské univerzity.

Své děti můžete přihlašovat právě teď

 


Sledujte harmonogram Dětské univerzity

 • 27. 9. 2017
  Imatrikulace

 • 4. 10. 2017
  Kostel – katedrála: záhadné budovy?
  Co je vlastně katedrála? V Olomouci je katedrála dominantou, ale v jiných městech může být nenápadná. Dozvíte se, jaké jsou dispozice a vybavení katedrály a kostelů obecně. Ukážeme si jakými předměty či zobrazeními se můžete v kostele setkat  – podle čeho se dají poznat sochy jednotlivých světců, základní vybavení, liturgické náčiní apod.
  Přednáší PhDr. Jitka Jonová, Th.D.

 • 11. 10. 2017
  Kdo je oficiální hlavou jedné třetiny obyvatel této planety?
  Tématem přednášky je britská královská rodina a Spojené království. Celá přednáška je vedena převážně v angličtině a její součástí budou i praktické úkoly na 4 stanovištích s tématy:  Společenství národů (The Commonwealth ), čajový dýchánek s královnou Alžbětou II, Královská rodina (její členové a rodokmen), symboly Spojeného království (vlajka, hymna).
  Přednáší Mgr. Michaela Čakányová

 • 18. 10. 2017
  Jak je důležité dodržovat zákony, aneb kam dopluji, když poplují na černo?
  Přednáší  JUDr. Renata Šínová, Ph.D.

 • 25. 10. 2017
  Co (ne)dokáže lidské tělo
  Obsahem přednášky je teoretický úvod o fungování lidského těla, činnosti lidských smyslů a jejich limitů. Praktická část je zaměřena na tři oblasti:

  • seznámení s tzv. smyslovými klamy a možnostmi procvičení činnosti smyslů prostřednictvím her (psychomotorika – smyslové hry),
  • jednoduchá cvičení z oblasti jemné a hrubé motoriky,
  • vědomostní hry z oblasti tělesné výchovy (vzdělávací oblast Člověk a zdraví, vzdělávací obor Tělesná výchova, 1. stupeň)

  Přednáší doc. PhDr. Ludmila Miklánková, Ph.D.


 • 1. 11. 2017
  Strach v české a světové literatuře 19. a přelomu 20. století aneb Pojďme se správně bát
  V rámci přednášky si zábavnou formou přiblížíme poetiku literatury 19. století. S využitím vybraných textů představitelů romantismu a realismu světové i české literatury si ukážeme proměnu strašidelných motivů v průběhu více než sta let literárního vývoje. 
  Cílem je ukázat jaké místo v četbě mohou zaujímat hororové a strašidelné příběhy, zda a proč je číst.
  Přednáší Mgr. Daniel Jakubíček, Ph.D.

 • 8. 11. 2017
  Jednoduché chemické reakce v praxi
  Znáš složení kosmetických přípravků nebo jídla, které Ti chutná? Věříš, že přidáním jedné látky šampón krásně pění nebo limonáda má výraznější chuť?  Na přednášce se dozvíš něco málo o základních chemických reakcích a jejich využití v každodenním životě. V druhé části „chemické hodinky“ si sám vyzkoušíš základní reakce. Přijdeš na to, proč se dějí?
  Přednáší Denisa Vlčková

 • 15. 11. 2017
  Paralympijský školní den
  Paralympijský školní den je vzdělávací program katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP, který školáky seznamuje se světem osob s postižením. Jeho cílem je změna postojů žáků k těmto osobám, přičemž se zaměřuje na rozvoj lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu. Program zahrnuje jízdu a překonávání bariér na invalidním vozíku, basketbal a pohybové hry na sportovním vozíku, orientaci a pohyb v prostoru za použití slepecké hole a hry jako goalball nebo boccia, součástí je také beseda s paralympijským sportovcem. 
  Přednáší Mgr. Daniel Mikeška

 • 22. 11. 2017
  Daruj krev, zachraň život!
  V dnešní vyspělé době létáme do vesmíru, používáme moderní technologie, ale krev vyrobit neumíme. Pojďme se společně podívat na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kde začíná boj o lidský život!
  Přednáší MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA / Lucie Vybíralová / MUDr. Ivana Sulovská

 • 29. 11. 2017
  Srdce – světový rekordman
  Srdce je dokonalá „pumpa“, která musí bez přestávky pracovat po celý život člověka. Napadlo vás někdy, že toto nedokáže žádný, člověkem vytvořený přístroj? Srdce je však držitelem i mnoha dalších rekordů! O tom, které to jsou, se děti dozví formou interaktivní přednášky a zábavného kvízu. Kromě soutěže o ceny si děti v praktické části mohou zahrát na veterináře („osahat si“ opravdové kravské srdce), zahrát si na záchranáře (naučit se, jak znovu „nastartovat“ nemocné srdce) a sami na sobě si vyzkouší, jak pracuje jejich vlastní srdce.
  Přednáší RNDr. Ivana Fellnerová, Ph.D.

 • 6. 12. 2017
  Bezpečně k dlouhému životu
  Cílem přednášky je prezentovat kroky bezpečnosti k udržení dlouhého života. Přednáška bude vedená formou stanovisek, kde budeme probírat vybraná témata. Přednáška bude sestavená z těchto témat: bezpečný domov, bezpečnost silničního provozu, bezpečná jízda na kole, bruslích, bezpečnost chodců.
  Přednáší Mgr. Lenka Šáteková, Ph.D.

 • 13. 12. 2017
  Promoce

Otevírací doba


Pondělí: Zavřeno
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek:9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota:9:00-18:00
Neděle:9:00-18:00

Máme pro vás otevřeno i o státních svátcích!

Vstupné


 • Dospělí: 95 Kč
 • Snížené vstupné: 75 Kč (děti 3–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)
 • Rodinné: 300 Kč (2 dospělí + 2−3 děti)
 • Skupinové nad 10 osob: 50 Kč/osoba
 • Sleva 20 % pro absolventy UP a držitele Olomouc region Card
 • Akceptujeme platební karty

Adresa


 • Pevnost poznání Olomouc
  (Areál Korunní pevnůstky)
 • 17. listopadu 7
 • 779 00 Olomouc
 • +420 585 634 145
 • GPS: 49,592896 17,257982
 • Budova má bezbariérový přístup

Neváhejte nás kontaktovat