O NÁS               EXPOZICE               PRO ŠKOLY               NAŠE AKTIVITY           KALENDÁŘ AKCÍ               PRO MÉDIA               KONTAKT

aktivity

Věda a poznání hrou. Na výjimečném místě 

Pevnost poznání v roce 1857 sloužila jako dělostřelecký sklad, v roce 2015 se z ní stalo interaktivní muzeum vědy pro celou rodinu. Jakmile otevřete její brány, čekají na vás originální exponáty z dílny olomoucké přírodovědecké fakulty a především akční průvodci. Předají vám to nejzajímavější z historie dobývání Olomouce, odhalí vám nervovou soustavu v celé její komplikované kráse, anebo vás nechají žasnout nad strhujícími filmy v digitálním planetáriu.

Víte, jak vypadala Pevnost poznání během rekonstrukce? Prozradí vám virtuální prohlídka. Pro lepší orientaci využijte zase průvodce jednotlivými patry muzea.

Historie Pevnosti: vítejte v první polovině 18. století

Marie Terezie právě rozhoduje o stavbě císařsko-královské hraniční pevnosti v Olomouci. Bourají se všechna olomoucká předměstí a na jejich místě v roce 1745 vzniká bastionová pevnost, jejíž plány položili rakouští vojenští inženýři, inspirovaní francouzskou a nizozemskou školou. Na stavbě se podílí vojáci, najatí dělníci i trestanci. V roce 1757 jsou práce u konce. Pevnostní město je ze tří stran obklopeno vodou a volný přístup existuje pouze ze západní strany od Tabulového vrchu. Součástí opevnění je rovněž tzv. Korunní hradba v jižní části pevnosti, jejímž úkolem je chránit záliv vytvořený hradbami a Mlýnským potokem. Právě za touto hradbou je na chráněném místě v roce 1857 postaven dělostřelecký sklad a prachárna pro uskladnění střelného prachu a munice pro případ války. Zatímco tehdy sklad sloužil primárně armádě, dnes, o 158 let později, je již jako Pevnost poznání útočištěm vědy a neformálního vzdělávání.

loglogo


Víte, jak vypadala Pevnost poznání během rekonstrukce? Prozradí vám virtuální prohlídka. Pro lepší orientaci využijte zase
 průvodce jednotlivými patry muzea.


1 BUDOVA, 2 PATRA, 5 EXPOZIC


VĚDA V PEVNOSTI
Jaké to bylo v Pevnosti v dobách, kdy nebyla útočištěm vědy, ale vojenských jednotek? Dozvíte se o jednotlivých řemeslech, oblasti zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i  kartografie. V hlavních rolích nevyzpytatelné 18. století a armáda, která měla vždy snadný přístup k nejnovějším vědeckým a technickým poznatkům. Vychutnáte si také ústřední dominantu expozice v podobě vtipného komiksového příběhu na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I.


ŽIVÁ VODA

Ponořte se do koryta řeky a detailně prozkoumejte vodní tok od pramene až po ústí do moře. Ohromí vás naprostá dominance řeky v přírodě a samozřejmě se seznámíte i s jejími obyvateli, od ráčka poustevníčka, rodinky plžů až po hbitého listonoha nebo tajemnou žábronožku. Rozhodně ale nevynechejte ani model fascinující vápencové podmořské jeskyně, kde na vás čeká rovných 15 druhů výjimečných živočichů! „Živou vodu“ na vlastní kůži pocítíte, jakmile se rozhodnete vyzkoušet zátopový model Olomouce. Jste si opravdu jisti, že víte, co s naším městem udělá stoletá voda?


ROZUM V HRSTI

Prozradíme vám klíčové principy lidského vědění. Až v 8 osobách můžete vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku. Díky světelné projekci se před vámi zjeví neuronová síť v celé své komplikované kráse. V prostoru expozice na vás čekají logické úkoly, hry i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaše vědomosti a intelekt.  Čekají vás i originální dřevěné 3D piškvorky anebo exponáty, díky nimž porozumíte fyzikálním jevům a zákonům. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici  – tzv. gyroskop. Vězte, že díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu.


SVĚTLO A TMA
Mějte oči dokořán! Dozvíte se, jak vzniká světlo i jak ho dokážeme vytvořit. Sami si vyzkoušíte, jak namáhavé je rozsvítit obyčejnou žárovku ve srovnání s LED zářivkou. Hlouběji také pochopíte podstatu světelného záření a objevíte nástrahy, které překonává během pouti prostorem. A dostanete odpověď na otázku, zda díky světelnému záření umíme vytvořit elektrický proud nebo rozehrát harfu. Nakonec navštívíte i unikátní model oční bulvy, kde vám průvodci odhalí strukturu lidského oka. Vy sami pak na vlastní oči poznáte, jaké to je nahlížet na svět z pohledu mouchy nebo vážky.


VĚDECKO-VÝTVARNÁ DÍLNA
Hravě propojuje vědecké disciplíny s výtvarnou výchovou. Z dětí se tu stávají malé akční vědkyně a vědci, kteří získávají klíčové poznatky z různých vědních oborů, zároveň ale během praktických aktivit rozvíjí své tvůrčí schopnosti. Ať už se zamilují do astronomie, botaniky nebo biologie, díky pečlivému vedení animátorů děti jednoduše poznávají, že před vědou není třeba mít sebemenší strach. Nejde totiž o hrozbu, ale především o zábavu!

 

 

uninaweb2

10 interaktivních přednášek pro vaše děti (8 – 12 let) opět připraví ti nejpovolanější odborníci z Univerzity Palackého. S předstihem si tak vyzkouší studium na vysoké škole a získají tak rozhled v rozmanitých vědních oborech. Odměnou budou nejenom nabyté vědomosti, ale i diplom o absolvování.   

Letní semestr se uskuteční od 24. února 2016 do 18. května 2016, vždy ve středu v čase 15.00 – 16.30. 

Jak vypadá program letního semestru?
Najdete ho tady.

Jak probíhal zimní semestr Dětské univerzity?
Pro děti byl intenzivní a obohacující. Přesvědčte se sami.

Jsou k dispozici i fotky?
Podívejte se na celá fotoalba od Evy Hobzové.

Není vám něco jasné?
Obraťte se prosím na koordinátorku Michaelu Kratochvílovou
(michaela.kratochvilova@upol.cz / 585 634 022)

 

new

Vědecká a smyslová výtvarka
Spojíme vědu s výtvarnou výchovou. Tento kroužek je pro všechny malé vědkyně a vědce, kteří se nebojí poznat vědu i z praktické stránky. Děti budou poznávat zajímavosti z oboru vědy, ale zároveň rozšíří anebo rovnou objeví své skryté vizuální a manuální schopnosti. Připravíme pro ně také aktivity, které rozvíjí i smyslového vnímání.

Termíny kroužku: 
středa 15.00 – 16.30 (cílová skupina: 8 – 12 let)
čtvrtek 15.00 – 16.30 (cílová skupina: I. skupina 3 – 5 let / II. skupina 7 – 12 let)
pátek 14.30 – 16.00 (cílová skupina: 6 – 11 let)

Cena: 1.100 Kč za pololetí

Kontaktní osoba: Ema Jurková (ema.jurkova@gmail.com)


Vědecký dramaťák
Tentokrát spojíme vědu s divadlem.  Klademe důraz na učení přímým prožitkem, dětí se budou učit rozvíjet své komunikativní, tvořivé, pohybové, ale také kognitivní dovednosti.

Cílová skupina: 6 – 11 let
Termíny kroužku: středa 15.00 – 16.30
Cena: 800 Kč za pololetí

Kontaktní osoba: Ema Jurková (ema.jurkova@gmail.com)


Kroužek malý vědec
Máte doma malého vědce? Pak jej můžete zapsat do kroužku vedeného odborníky z Univerzity Palackého, který se koná v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání a na dalších odborných pracovištích.

Kroužek s názvem Malý vědec je určen pro děti od 7 do 13 let a zaručuje kvalitní školu hrou. Účastníci si již vyzkoušeli pokusy v laboratořích fyziky a chemie, řešili logické úlohy a hlavolamy nebo navštívili expozice Pevnosti poznání s přídavným programem a do budoucna se mohou těšit na šifrování a exkurzi na katedře geologie.

Termíny kroužku: pondělí 15.00 – 16.30

Kontaktní osoba: Jiří Hátle jiri.hatle@upol.cz

    

party1

Milí rodiče,
muzeum vědy se může rázem stát dějištěm kouzelné party vašeho malého vědce-oslavence. Sestavíme pro vaše ratolesti nezapomenutelné odpoledne prosycené zábavou i poznáním. Vybrat si můžete rovnou ze dvou speciálních balíčků.   

PARTY POZNÁNÍ (1 dítě – 220 Kč)

 •                    Speciální návštěva 2 expozic interaktivního muzea
 •                    Gyroskop – trenažér pilotů a astronautů
 •                    Pevnostní kvíz
 •                    Planetárium
 •                    Hry, hudba, tanec

MEGA PARTY POZNÁNÍ (1 dítě – 350 Kč)

 •                    Speciální návštěva 2 expozic
 •                    Gyroskop – trenažér pilotů a astronoutů
 •                    Pevnostní kvíz
 •                    Planetárium
 •                    Hry, hudba, tanec
 •                    Chemická show

Objednávky na jednotlivé balíčky přijímáme od pěti dětí a více

Oslava v pracovním týdnu = 20 % sleva

A můžeme vám také zajistit profesionálního fotografa!

Veškeré detaily s vámi probere koordinátorka Vědecké party Ema Jurková

 

^1142C66C3B83402FFFBAD638FA9FFE3B3DF3822390914D5CF9^pimgpsh_fullsize_distr
Koordinátorka Vědecké party a vědecko-výtvarné dílny
Ema Jurková
M.: +420 737 413 055
ema.jurkova@gmail.com

 

 

 

ftkweb

Ani při objevování tajemství vědy nesmí být zapomenuto na pohyb. Olomoucká fakulta tělesné kultury pro vás proto připravila pestrou škálu pohybových aktivit. Okysličíte si při nich mozek, odpočinete si a ještě si u toho užijete spoustu legrace. A co víc, odnesete si inspiraci pro aktivní trávení volného času i školních přestávek. Poučíte se o zdravém životním stylu a obdržíte pohybová a kalorická doporučení.

Co všechno vás čeká a nemine?

 • změříte si svou pohybovou aktivitu moderními fitness náramky
 • vyzkoušíte si, jak sportují lidé s postižením
 • zjistíte, jaký sport se skrývá za názvy boccia, goalball nebo monoski
 • na balančních pomůckách proniknete do tajů fyzioterapie
 • načerpáte energii v senzomotorickém koutku, který aktivuje vaše smysly

Podívejte se na kompletní program aktivit

Kontaktní osoba:
Martin Kučera
martin.kucera@upol.cz

nocvedcunaweb

1 večer, 6 hodin, 8 stanovišť, víc než 60 popularizačních stánků. Takové bylo neformální setkání veřejnosti s vědci i vědou samotnou –  Noc vědců 25. září 2015 v Olomouci. Jen do našeho muzea vědy vás během prvních dvou hodin Noci přišlo víc než 3 000. Moc děkujeme za váš zájem!

Podívejte se na fotoalbum od Evy Hobzové
Přečtěte si reportáž z Noci

veletrhnaweb

Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého

Blíží se svátek vědy pro celou rodinu a jeden z dalších důkazů, že srdce Moravy skutečně tepe pro vzdělávání. Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého se letos uskuteční 17.6. (9.00 – 16.00) a 18. 6. (9.00 – 18.00) . Jeho dějištěm budou prostory Přírodovědecké fakulty UP (pátek), muzea vědy Pevnost poznání a barokní prachárny (pátek a sobota).

kontaktní osoba: Alice Kubešová, alicekubesova13@gmail.com

V roce 2015 se veletrh konal po celé 2 dny a k 77 interaktivním stánkům si své obzory dorazilo rozšířit 5 000 návštěvníků. Podívejte se na fotoalbum od Evy Hobzové.

65EvaHobzova

Letní vědecký tábor 2016

Luštíte rádi záhady? Láká vás tajemný podmořský život? Zajímá vás vesmír? A co třeba vědecké dílny? Tak to jste u nás správně! Program letního příměstského vědeckého tábora Pevnosti poznání nabízí spoustu dovedností, vytrvalostních i vědomostních soutěží. Během pěti dnů si děti na táboře vyzkouší to nejzajímavější, co můžeme nabídnout. U nás se děti určitě nebudou ani na chvilku nudit.

VOLNÁ MÍSTA – MLADŠÍ TÁBORNÍCI:

 Omlouváme se, ale kapacita je naplněna pro všechny termíny

VOLNÁ MÍSTA – STARŠÍ TÁBORNÍCI:

18. – 22. 7. 2016  → 1 místo

 1. – 5. 8. 2016 → 5 míst

Strava: Každý den mají děti zajištěnou dopolední a odpolední svačinu a teplý oběd (polévka a hlavní jídlo). Pitný režim během celého dne zajištěn.

Termín táboru: (pondělí – pátek)

červenec:  11 – 15. 7. 2016

                 18. – 22. 7. 2016

srpen:       1. – 5. 8. 2016

                   8. – 12. 8. 2016 (pouze pro mladší táborníky) !!!

Uzávěrky přihlášek jsou pro červencové termíny k 31. 5. 2016, pro srpnový termín k 30. 6. 2016.

Časová organizace: příchod 7:30 – 8:00 – odchod 16:00 – 16:30 hodin (nejpozději). 
Kapacita: max. 29 dětí na jeden tábor
Věková kategorie:  mladší táborníci – dokončená 1. třída ZŠ  (7 až 9 let)
                                      starší táborníci  (10 až 12 let)
Táborníci budou rozděleni na dva tábory podle věku.

 

Cena: 2199,- (v případě přihlášení sourozenců cena na jedno dítě 2000,-)

+ bonus: každé přihlášené dítě dostane rodinné vstupné v hodnotě 300 korun (platnost do konce roku 2016)

Cena zahrnuje: celodenní stravu, celodenní pitný režim, materiál na programy, práci lektorů, vstup do expozic Pevnosti poznání.


Kdy a kam přivést vašeho táborníka a čím ho vybavit? Více informací zde.

Pokud máte zájem, pak stačí jen:

 1. vyplnit níže uvedenou přihlášku a zaslat ji na adresu alicekubesova13@gmail.com,
 2. vyčkat na mailové potvrzení přijetí přihlášky (v závislosti na kapacitě),
 3. podle mailem zaslaných instrukcí zaplatit cenu týdenního programu – 2 199Kč (v případě sourozenců 2000,- na dítě). Přihláška nabývá platnosti v okamžiku připsání platby na účet.

Přihláška ke stažení zde a dokument o bezinfekčnosti táborníka zde.

 

Potřebujete více informací? Rádi vám je poskytneme! Napište si o ně na adresu alicekubesova13@gmail.com nebo volejte tel: +420 732 904 921

Storno podmínky ke stažení zde

Pevnost poznání je fascinujícím prostředím pro konání společenských setkání. Tři sály unikátní dřevostavby z 19. století nabízí kapacitu až 250 míst i technický park s moderní projekční a ozvučovací technikou. Centrum se tak stává ideálním místem pro konference, přednášky, workshopy i individuální návštěvy významných hostů. Navíc prohlídka architektonicky výjimečné budovy, kde se snoubí věda a zábava, jistě podtrhne celkový dojem z návštěvy. Pokud se rozhodnete pro konání akce v Pevnosti poznání, zajistíme vám mimo technické podpory také raut nebo fotodokumentaci.

 

jendrejek  Kontaktní osoba:
  Jan Jendřejek
  M.: +420 732 761 218

  T.: 585 634 144
  jan.jendrejek@upol.cz


Laudonův sál (180 míst k sezení)

02 Laudonův sál

Přednáškový sál (54 míst k sezení)

přednáškový sál 2.

Malý sál (70 míst k sezení)

malý sál - 2. patro

Planetárium 

planetarium

Výtvarná dílna

výtvarná dílna 2

Chemická laboratoř

laboratoř

Areál Korunní pevnůstky

12670094_946935205354621_8849628745130354591_n

Školní vzdělávací výlety Plavby Poznání

Zážitkový projekt spolku Řeka Morava pro Olomouc a muzea vědy Pevnost poznání.

Chcete se projet na lodi historickou Olomoucí a dozvědět se zajímavosti z míst, na která se běžně nedostanete? Pokud ano, vyberte si originální vzdělávací program, který vznikl ve spolupráci s interaktivním centrem Univerzity Palackého. Nabídka je určena mateřským, základním i středním školám. Dozvíte se nejen o historii města a olomoucké pevnosti, ale také zblízka poznáte život v řece Moravě a jejím okolí, nebo si vyzkoušíte námořnické dovednosti.

Nabídka školních výletů

 1. Svět pod vodní hladinou

Biologie

Část A: Pojďte s námi poodhalit tajemství vody a prozkoumat její zajímavou cestu od pramene až k dolnímu toku. Prostřednictvím zajímavých úkolů a zábavných her se seznámíme s touto pozoruhodnou látkou, jejími unikátními vlastnostmi a neobvyklým chováním. Při našem putování nahlédneme pod vodní hladinu a seznámíme se s pozoruhodným vodním prostředím tak, jak ho neznáte. Poodhalíme živočichy, které může voda potkat při svých toulkách.

Část B: Ukážeme si, jak se mění charakter a rychlost vodního proudu a kde jsou na řece vhodná místa pro život jednotlivých živočichů.

 

 1. Život v pevnosti a záhada olomoucké pevnosti

Historie

Část A: Již znáte Olomouc z vodní hladiny. Už víte, že kolem Olomouce byla postavená velká pevnost… Ale jak se v takové pevnosti žilo? Jak a proč se vlastně pevnosti stavěly? Jak nejlépe poznat život v minulosti? Tak, že si ho vyzkoušíte na vlastní kůži. Pomocí vojenských kostýmů a interaktivního divadla se přenesete v čase a stanete se tak součástí historie. Společně s námi nejen zjistíte, jak vypadal život v 18. století a jak se žilo v pevnosti vojákům, ale i jak tehdejší Olomouc voněla. Prostřednictvím interaktivního divadla a komiksových ilustrací se seznámíte s životem v olomoucké pevnosti a stanete se na chvíli opravdovými vojáky.

Část B: Během plavby si ukážeme, jak fungovala olomoucká pevnost a jaké byly její hlavní mechanizmy využívané k obraně města. Také si ukážeme, jak fungovaly olomoucké pevnůstky a díky čemu byla Olomouc svého času jednou z nejnedobytnějších pevností ve střední Evropě.

 

 1. Středověký svět na starých mapách

Geografie

Část A: Dovedete si představit svět bez mapy? Asi jen obtížně. Mapy jsou všude okolo nás, jsou nezbytné pro mnoho povolání a neobejde se bez nich žádná dovolená. Mapy jsou srozumitelné a plné informací. Ale jak vypadaly mapy před mnoha stoletími? Například ve starověkém Řecku, před tisíci lety nebo v době Kryštofa Kolumba? Byly stejné jako dnes nebo se něčím lišily? Kdo mapy tenkrát kreslil a pro koho? Kdo v nich uměl číst a uměli bychom v nich číst také? Je spousta otázek, které nad ukázkami starých map sami zodpovíte. A možná na nich najdete něco záhadného. Tak se na ně přijďte brzy podívat.

Část B: Námořníci si bez map svůj život nedokázali snad ani představit. A jaké mapy a orientační pomůcky během svých plaveb používali, si nejen ukážeme, ale také vyzkoušíme během samotné plavby. Staňte se pravými námořníky bez moderních technologií a doplujme na společně vyznačená místa na řece.

 

Projekt vychází z rámcového vzdělávacího projektu pro školy a naplňuje klíčové kompetence (k učení, řešení problémů, komunikativní, sociální a personální, občanské,
pracovní).

 • délka programu – 105 min.
 • teoretická část – 45 min. (2 skupiny)
 • plavba – 45 min. (2 skupiny)
 • začátky – 9:00, 11:00 (pondělí a pátek)
 • dostupnost MHD
 • možnost zajištění obědu
 • cena na žáka: 100 korun, pedagogický doprovod: zdarma
 • po skončení programu je možnost vstupu do Pevnosti poznání za 50 korun

Bezpečnostní opatření:

Loď splňuje veškeré lodní certifikace pod vedením kvalifikovaného a zkušeného kapitána. Celá akce je zabezpečena adekvátním počtem odborně proškolených dospělých osob. Na lodi bude zaručena bezpečnost dětí – žáci obdrží záchranné vesty a budou řádně poučeni. Realizační tým projektu je připraven i na nepříznivé počasí (zastřešení lodi, deky).

mapa: Přístaviště a Pevnost poznání v Olomouci

Kontaktní osoba: Mgr. Šimon Pelikán, předseda spolku Řeka Morava pro Olomouc, info@plavbyolomouc.cz, tel: 776 857 870

Šimon Pelikán – juniorský reprezentant ve sjezdu na divoké vodě – mistr Evropy, mistr světa. 2015 – první poznávací plavby na řece Moravě v Olomouci, organizace školních výletů – „Olomouc pohledem námořníka“. Zúčastnil se plavby přes Atlantský oceán (z Brazílie do Jižní Afriky) na historické plachetnici z roku 1918.

Pevnost poznání – architektonicky výjimečná stavba v roce 1857 sloužila jako dělostřelecký sklad, v roce 2015 se z ní stalo interaktivní muzeum vědy pro celou rodinu. Jakmile otevřete brány Pevnosti poznání, čekají na vás originální exponáty z dílny olomoucké přírodovědecké fakulty a především akční průvodci. Zábavnou formou vám předají to nejzajímavější z historie dobývání Olomouce, odhalí vám nervovou soustavu v celé její komplikované kráse, anebo vás nechají  žasnout nad strhujícími filmy v digitálním planetáriu. Pevnost poznání není jen útočištěm pro vzdělávání, ale také inspirativním prostředím pro setkávání široké veřejnosti a studentů Univerzity Palackého.