Vánoční nákupy pomalu? Na DIZAJNTRHU to půjde!

17. listopad se v Olomouci ponese nejen ve znamení oslav dne boje za svobodu a demokracii, ale také ve jménu kvalitního designu a prvních vánočních nákupů. Celé dva dny (17. – 18. 11. 2017) se v Pevnosti poznání koná druhý ročník DIZAJNTRHU, jediné akce svého druhu v regionu.

Tentokrát se událost tematicky zaměří na udržitelné alternativy v módě, takzvanou slow fashion. V Pevnosti vznikne netypický prostor spojující prodejní přehlídku a multižánrový doprovodný program. Expozice muzea se na dva dny promění v místo, kde prozkoumáte módu z jiné perspektivy. Čekají na vás tvořivé dílny a workshopy, přednášky o oděvním průmyslu a projekce aktuálních dokumentů od festivalu Academia Film Olomouc. Aneb jak hovoří letošní heslo akce: vánoční nákupy pomalu! 

6x věda na Dizajntrhu

MATEMATIKA: KOLIK JE DRUHŮ METRŮ?

Jaké se používaly míry v krejčovství v minulosti? Jaký je rozdíl v délce lokte pražského a vídeňského? Srovnejte různé míry používané v minulosti s délkou svého lokte. Seznámíte se s různými druhy metrů a navíc si vyzkoušíte, jak se měří např. s šuplerou.

FYZIKA: NÁVRAT NANOTECHNOLOGIÍ

Objevte strukturu moderních tkanin společně s námi! V čem jsou jedinečné tkaniny s obsahem nanočástic stříbra a jak funguje tkanina s názvem goretex? Sami si během pokusu porovnáte, jaký je rozdíl mezi gumou, goretexem a neoprenem. Tyto praktické informace doplníme mnoha zajímavými pokusy z oblasti nanotechnologií.

BIOLOGIE: OBLEČENÍ ZE ZAHRÁDKY

Alespoň na chvíli zkusíme zapomenout na oblečení ze syntetických vláken a barviv. Co myslíte – roste oblečení na poli? Můžete si ho dokonce vypěstovat na své zahrádce? Z čeho se vyrábí trička, mikiny, sukně a kalhoty? Lze využít na barvení látek barvy z přírody? Nejen na tyto otázky vám rádi odpovíme. Navíc se u nás přesvědčíte, že není kůže jako kůže.

GEOGRAFIE: KOLIK UTRÁCÍME ZA MÓDU?

Mapa Evropy: Kolik peněz utrácí jednotlivé státy za oděvy? Ukazatele v podobě špulek s nitěmi. Interaktivní kvíz, koncipovaný ve smyslu citátu There is no beauty in the cloth if it makes hunger & unhappiness (Mahatma Gandhi); odměna za vyřešení - dáreček z tiskárny.

HISTORIE: PRO KAŽDÉHO VOJÁKA

V expozici věnované historii Olomoucké pevnosti se dozvíte, co si na sebe oblékal voják rakouské armády. Jak vypadala tehdejší uniforma a zda byla pohodlná. Z jakého materiálu byla ušitá a dokázala v zimě skutečně zahřát? Odneste si také originální tašku s vlastním potiskem. V rámci Dizajntrhu si můžete na stanovišti vědecké výtvarky, které naleznete v expozici Věda v pevnosti vyrobit vlastní razítko, kterým potisknete Vaši tašku. Tu si můžete vyzdobit nejen potiskem, ale i vlastnoruční malbou.

AFO UVÁDÍ: NEJLEPŠÍ DOKUMENT O MÓDĚ

Příběh o oblečení, které nosíme, o lidech, kteří ho vyrábějí. A také o vlivu tohoto průmyslu na náš svět. Dokumentarista Andrew Morgan v nekompromisním snímku The True Cost nechává diváky nahlédnout za oponu, ukazuje fakta, o kterých se mnohdy zásadně nemluví. Slavný časopis Esquire tento počin označil za klíčový dokument o módě pro 21. století, který vás přiměje naprosto přehodnotit své nakupovací návyky. První projekce: pátek 17.11. / 17:00 / projekční sál Pevnosti poznání (I. patro) /// Druhá projekce: sobota 18.11. / 10:30 / projekční sál Pevnosti poznání (I. patro) /// Upozorňujeme, že promítání je součástí celkového vstupného na Dizajntrh - 30 Kč (vstupenky budou k dostání na pokladně Pevnosti poznání v přízemí)

 

Otevírací doba


Pondělí: Zavřeno
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek:9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota:9:00-18:00
Neděle:9:00-18:00

Máme pro vás otevřeno i o státních svátcích!

Vstupné


 • Dospělí: 95 Kč
 • Snížené vstupné: 75 Kč (děti 3–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)
 • Rodinné: 300 Kč (2 dospělí + 2−3 děti)
 • Skupinové nad 10 osob: 50 Kč/osoba
 • Sleva 20 % pro absolventy UP a držitele Olomouc region Card
 • Akceptujeme platební karty

Adresa


 • Pevnost poznání Olomouc
  (Areál Korunní pevnůstky)
 • 17. listopadu 7
 • 779 00 Olomouc
 • +420 585 634 145
 • GPS: 49,592896 17,257982
 • Budova má bezbariérový přístup

Neváhejte nás kontaktovat