Věda a zdravý životní styl! Veletrh vědy znovu zahýbe s Olomoucí

Motivovat, ba přímo strhnout k zápalu pro vědu a poznání všechny návštěvníky bez rozdílu věku! Takový zůstává cíl Veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci.  Jedna z největších popularizačních akcí na celé Moravě se uskuteční v pátek 16. a sobotu 17. června 2017. 

CO?
Letošní ročník se ponese v duchu pohybu i zdravého životního stylu. Na třech místech se můžete těšit na desítky interaktivních stánků. Spatříte pohyb mikroskopických řas, prohlédnete si opravdové roboty, objevíte svět virtuální reality i optiky a v neposlední řadě se dozvíte, jak má naše tělo správně fungovat. O dobrodružství se sami přesvědčte v tomto videu

KDY A KDE?
V pátek 16. a v sobotu 17. června 2017. A vše se uskuteční jak v budově přírodovědecké fakulty (pouze v pátek od 9:00 do 16:00), tak přímo v Pevnosti poznání i protilehlé barokní prachárně  (v pátek od 9:00 do 16:00, v sobotu do 18:00)

A VSTUPNÉ?
Vstup je na celý Veletrh samozřejmě zdarma! A pokud budete mít v jeho průběhu chuť pobýt přímo v našich expozicích, vězte, že vstup do všech expozic Pevnosti poznání bude při Veletrhu vědy za pouhých 50 Kč.

POZOR!
Z důvodu konání Bounty Rock Café Open Air v areálu Korunní pevnůstky se v pátek 16. a v sobotu 17. června do Pevnosti poznání dostanete pouze a jedině přes Botanickou zahradu a Rozárium (viz mapa). Děkujeme za pochopení. 

TĚŠÍME SE NA VÁS!PROGRAM VELETRHU VĚDY 2017

PEVNOST POZNÁNÍ

Pevnost poznání
17. listopadu 7, areál Korunní pevnůstky Olomouc
(v pátek od 9:00 do 16:00 / v sobotu od 9:00 do 18:00)

 • Pevnost virtuální reality
  Virtuální realita dobije Pevnost a pak celý svět! Co všechno dokáže virtuální realita Vám představí Czech VR Agency. Tato agentura organizuje největší festival virtuální a rozšířené reality ve střední Evropě.
 • Vědecká výtvarka
  Víte, jaká byla populární optická hračka v 19. století? A co bylo předchůdcem animace? Přijďte navštívit naši vědeckou výtvarku, kde budete mít jedinečnou možnost vyzkoušet si, jak rozhýbat obraz. Vyrobíte si funkční model této hračky, kterou si budete moci odnést s sebou domů.
 • Fyzika v pohybu
  Laboratoř školních pokusů představí rozmanité fyzikální pomůcky, které svým pohybem demonstrují různé fyzikální jevy a děje. Návštěvníci se seznámí se Segnerovým kolem, rotujícím diskem na zrcadle, motion detektorem pohybu, Heronovou baňkou, Crookesovým radiometrem, Peltiérovým článkem, solárním větrníkem a některými dalšími hračkami. Netradičním příkladem pohybu pak bude ukázka Buquoyova balónku s héliem, jako příkladu oscilátoru s proměnnou hmotností.
 • Ústav experimentální botaniky AV ČR
  Kde se vzala dnešní pšenice a jaký měla dopad na vývoj civilizace? To a mnoho dalšího se dozvíte na olomouckém Veletrhu vědy a výzkumu u stánku, který připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Uvidíte, jak vypadají obilná zrna od opylení až po sklizeň. Prostřednictví dvoumetrového modelu vás seznámíme s DNA, která je základní buňkou každého organismu.   Na chvíli se budete moci stát vědci a  sami si vyzkoušet extrahovat DNA z jahody.  
 • Herna FTK UP
  Fakulta tělesné kultury UP si pro návštěvníky veletrhu připravila hernu plnou pohybových aktivit, které si budete moci vyzkoušet. Zasoutěžíte si s krokoměry, zahrajete si goalball nebo mini ping pong, vyzkoušíte jízdu na sportovním vozíku, také si budete moci nechat změřit sílu stisku ruky. Kromě toho se také dozvíte o službách, které nabízí Aplikační centrum BALUO, moderní vědeckotechnický park zaměřený na podporu zdravého životního stylu, a o aktivitách webu Radost z pohybu, jako jsou pěší výlety Větrání, in-line vyjížďky Roll UP nebo běžecké tréninky Jogito ergo sum.
 • Jak se zachraňuje ?
  Jak samostatně poskytnout první pomoc jedincům akutně ohroženým na zdraví. Prezentace profese zdravotnický záchranář a studijního oboru zdravotnický záchranář na FZV UPOL a spolupráce se Zdravotnickou záchranou službou Olomouckého kraje.
 • Pohyblivá chemie
  Chemie je plná pohybu, i když na první pohled ten pohyb nemusí být úplně vidět. Ukážeme vám jak se pohybují částice v kapalině a vysvětlíme pojem difúze. Dále se můžete těšit na rostoucí krystaly, tančící rozinky, utíkající majoránku a mnoho dalších pohyblivých pokusů
 • Polyoptikum
  Přijďte se vyfotit v pohybu, s žertovnýma ušima, cylindrem, anebo jen tak. Vaše foto odborně zpracujeme a zašleme. SŠ polygrafická Olomouc nabízí také možnost vyzkoušet si testy barvocitu a pobavit se zhlédnutím spousty obrázků optických klamů.
 • Meopta-optika, s. r. o.
  Na stánku budeme vyrábět káču, která mění barvy; periskop; představíme optické klamy, rozkládání bílého světla na barvy; pokud bude k dispozici tmavá místnost můžeme zkoušet brýle pro noční vidění; soutěže o ceny.
 • Centrum ALGATECH Třeboň
  Expozice řasové biotechnologie.
 • HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o.
  Návštěvníci se dozvědí, jaká kouzla Hellou vyráběné světlomety a zadní skupinové svítilny umí. Stejně tak předvedou hned několik modelů zadních skupinových svítilen a bude na účastnících veletrhu, aby uhodli typ auta, do kterého patří. To ale není všechno! Aby se dozvěděli, z čeho se vlastně světlomet skládá, zkusí si ho i sami složit.
 • Práva, která hýbou světem
  Stánek ukáže, jak se zachovat v nejběžnějších právních situacích, do kterých se každý z nás může lehce dostat. Stánek je připraven pro celou rodinu – od nejmenších dětí, pro rodiče i prarodiče.
 • Transfuzní oddělení Olomouc FN Olomouc
  Darování krve je jedinečným darem člověka člověku a mnohdy umožňuje zachránit ohrožený život. Dárce krve se tak svým darem stává nenahraditelnou součástí léčby řady pacientů. V posledních letech bohužel dochází k úbytku aktivních dárců krve, tomuto negativními trendu se snaží transfuzní oddělení čelit náborovými aktivitami zaměřenými na mladé lidi.
 • Student Agency
  Jazykové kurzy a pracovní, au pair pobyty v zahraničí.
 • Barokní prachárna
  V areálu Korunní pevnůstky sídlíme společně s dalším celorepublikovým unikátem, revitalizovanou barokní prachárnou. Tato bohatá expozice Muzea olomoucké pevnosti o.s. vám rozkryje vše, co jste kdy chtěli vědět o bohaté historii místního opevnění. V rámci veletrhu budou v  pátek od 9 do 17h komentované prohlídky. 
 • Oko do světa divočiny
  Stánek Zoo Olomouc, který nechá účastníky nakouknout do světa exotických zvířat.
 • VR – Vault 42
  Vyzkoušejte si Virtuální Realitu!
 • Prodos
  Učitelům a dalším zájemcům nabízíme možnost prohlédnout si naše publikace (nejen) z přírodovědné oblasti, vyzkoušet si naše elektronické produkty a využít nákupní slevu 10 %. Prodos je olomoucký nakladatelský dům, který od roku 1990 vydává kvalitní a moderní výukové materiály. V současnosti Prodos nabízí základním školám a nižším ročníkům gymnázií více než 250 tištěných učebnic a také desítky elektronických publikací (pro mobilní zařízení, osobní počítače a interaktivní tabule), které uživatelé oceňují pro jejich atraktivní zpracování, intuitivní ovládání a pestrou skladbu úloh.
 • Centrum pohybu Olomouc
  Centrum zaměřené na pohybové aktivity pro děti i dospělé a seniory. Na této akci budeme prezentovat FitKoloběh a jízdu na koloběžce a hooping cvičení s velkou obručí.
 •  Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor
  Iniciativa Zaparkuj stojí od roku 2013 za desítkami filmových projekcí, tancovaček, sportovních aktivit a dalšími akcemi, které spojují místa konání – olomoucké parky a veřejné prostory. Na Veletrhu vědy a výzkumu můžete navštívit Zaparkuj půjčovny stolních a deskových her, sportovního vybavení či dek. To vše zdarma. Na jejich stánku najdete také upomínkové předměty z produkce univerzitního obchodu UPoint a samozřejmě skvělou obsluhu, která vám svým úsměvem určitě zpříjemní den. Více na facebook.com/zaparkuj

Ceny do soutěže věnovali: Olomoucký kraj, Magistrát města Olomouce, Run Czech a Student Agency. Moc děkujeme!

 

PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA

PŘÍRODOVĚDECKÝ FAKULTA UP
17. listopadu 12, Olomouc
(pátek od 9:00 do 16:00)

 • Rostliny v pohybu
  Katedra botaniky vás provede fascinujícím světem rostlin a mikroorganismů. Ukážeme vám smrtonosné pohyby a pasti masožravých rostlin. Pod mikroskopem vás překvapí povrchové struktury pylových zrn, které umožňují jejich přenos z rostliny na rostlinu. Dozvíte se, jak putují semena napříč světem a jak se na naše území dostaly různé druhy rostlin. Zaměříme se také na pohyblivost mikroorganismů a ukážeme rovněž to, že na mikroskopickém bojišti lze narazit na bleskurychlé vražedné predátory i těžké obrněné tanky. K dispozici bude také ukázka řasových kultur a jejich využití například v potravinářském průmyslu. Na vlastní kůži si budete moct vyzkoušet, jak takové zelené potvory chutnají.
 • Laserové zpracování materiálů
  V budově Společné laboratoře optiky uvidíte ukázky zpracování materiálů laserovým svazkem. Neviditelné optické záření soustředěné do stopy o průměru 0,2 mm dokáže řezat tvary z kovových plechů, papíru nebo kůže a vyvrtá malé otvory i do keramické kachle.
 • Geometrie v pohybu
  Origami, interaktivní hry pro děti ve věku 8 až 15 let, jojo a další zajímavosti.
 • English for Fun
  Chcete si ověřit své znalosti angličtiny zábavnou formou? Zastavte se u stánku English for Fun, kde budou na návštěvníky čekat různé kvízy, křížovky a hry pro všechny věkové kategorie, méně i více zdatné v angličtině, a to z oblasti přírodních věd i každodenního života. Ty nejšikovnější čeká sladká odměna.
 • Programování s iBotem
  Počítače jsou stroje, které „rozumí“ pouze několika málo instrukcím (např. aritmetickým operacím, příkazům pro přístup k paměti), jež jim byly při výrobě dány do vínku. Je pak na programátorech, aby z těchto základních instrukcí poskládali mnohem složitěji působící aplikace známé z každodenního života. Pojďte si s námi vyzkoušet roli programátora jednoduchého robota, který rozumí několika základním příkazům („jdi rovně“, „otoč se doleva“, „otoč se doprava“), a pomoci mu projít jednoduchá i rozsáhlejší bludiště. Obavy z neúspěchu nechte prosím doma, zvládnou to i děti.
 • Hrátky z organické chemie
  Návštěvníci budou moci otestovat svou odvahu na experimentech se střelnou vatou, sopkou v kuchyni a sloní zubní pastou. V rámci hrátek se suchým ledem budou moci ochutnat domácí zmrzlinu a seznámí se se sublimací. Barevné přechody budou moci sledovat u redoxních reakcí a vyzkouší si domácí lávovou lampu.
 • Rostlinná olympiáda
  Že se květy slunečnice otáčejí za sluncem, ví každý. Tento pohyb je ale pomalý. Existují však rostliny, které se umí pohybovat mnohem rychleji. Víte, která rostlina vás v mžiku kousne? Že stromy umí chodit? A že rostliny umí střílet? Některé se dokonce bojí. Toto a ještě mnohem více vám prozradíme.
 • UP Crowd
  UP Crowd ve svém stánku doslova rozpohybuje vědu před vašima očima. Budete moci spatřit obří bubliny a také si zkusit, jak se dělají. Následně uchvátíme váš zrak množstvím fyzikálně-chemických pokusů.
 • Kam kráčí nanočástice
  Při cestě za nanočásticemi si odhalíme zcela nový pohled na běžně známé materiály. Ukážeme si, jak v RCPTM (Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů) pomocí železa dokážeme vyčistit životní prostředí od škodlivých látek a kam tyto nanočástice dále míří. Vrcholem našeho putování bude experiment, při kterém bude železo hořet.
 • Tajemná chemie
  Chemie v pohybu? Ano, vše je propojené. Už bez pohybu látek bychom nedosáhli ničeho. Chemie je mocná, je taková, jakou ji chceme mít, ale bez největšího hnacího motoru nedosáhne sama ničeho. Tím motorem je lidský mozek. Přijďte si vyzkoušet své mozkové závity. Máme připraveno mnoho zajímavých pokusů a pro chytré hlavičky odměny.
 • Peklo na stole
  Pouze pro odvážné je připraven stánek s efektními pokusy. Těšit se můžete na výbuchy, světelné efekty a mnoho dalšího. Přijďte se pobavit a zjistit, jak některé věci fungují.
 • Částicová kamera TimePix
  Neviditelné částice kosmického záření  a z drobných umělých zdrojů záření alfa, beta a gama vám ukáže speciální částicová kamerka. K nahlédnutí budou též kusy experimentálního vybavení menších i velkých částicových experimentů v laboratoři CERN.
 • Geografie aneb poznáváme svět
  Na stánku katedry geografie na vás čeká řada zeměpisných her a soutěží, ukázky drobného přístrojového vybavení naší katedry i příklady prací studentů geografie. Prostřednictvím různých kvízů, spojovaček, skládaček a dalších aktivit si ověříte své dosavadní zeměpisné znalosti. Budete si moci zkusit práci s anemometrem, hlukoměrem či termokamerou.
 • Po stopách ekologie
  Dají se zvířata sledovat? Přijďte si vyzkoušet moderní metody výzkumu zahrnující telemetrii či použití fotopastí. Sami si poté můžete odlít stopu rysa a prohlédnout stopy dalších šelem nebo jiných lesních zvířat. Seznámíte se také s bobrem a jeho projevy v přírodě. Ovšem s některými živočichy se můžete seznámit i naživo! Ale v pohybu nejsou jen zvířata. Na dalších připravených experimentech také ukážeme, jakou stopu na Zemi zanechává voda.
 • Pohyb vody v rostlinách
  Podstatnou část těl všech živých organismů tvoří voda, která je u rostlin i mimořádně důležitým transportním médiem. Jak vodu získávají, rozvádějí celým svým tělem, uchovávají na horší časy i jak o ni přicházejí, nám předvedou rostliny z univerzitní botanické zahrady.
 • Hlavomorna
  Přijďte si provětrat mozkové závity a vyzkoušet svoje schopnosti a dovednost při řešení logických hádanek a úkolů, skládání tangramů a skládaček, hraní stolních, logických i postřehových her a řešení nejrůznějších hlavolamů.
 • Fyzika v pohybu
  Pohyb velký i malý, na krátké i dlouhé vzdálenosti, pomalý i rychlý. Co způsobí, jak jej provádět, měřit a zaznamenávat vysokorychlostní kamerou? Vyrobíme mlhu rychlým mikropohybem vody. Rozpohybujeme magnetickou kapalinu a další magnetická tělesa. Budeme vibrovat, změříme vibrace. Ukážeme, jak „nafouknout“ zavázaný balónek nebo rukavice.
 • Matematika – počítáme s tebou!
  Dokážete najít správný klíč, rozluštit šifru, rozlousknout hlavolam a utéct z místnosti včas? Přijďte si na vlastní kůži vyzkoušet hru typu exit game nebo si zasoutěžit v řešení úkolů a hádanek.
 • Svět nanovláken
  Nanovlákna jsou ve své podstatě velmi tenká vlákna – o průměru od několika jednotek nanometrů po jednotky mikrometrů – které historicky uměl utkat jen pavouk. Pomocí elektrostatického zvlákňování jsme dnes schopni pracovat lépe než zmíněný živočich.
 • Hry bez hranic
  Na stánku katedry rozvojových a environmentálních studií budou moci návštěvníci prozkoumat, jak se žije ve vzdálených zemích, ať rozvojových, tak rozvinutých. Bude možné poznávat místa světa ze satelitu v nočním režimu či přiřadit významné památky ke státům, kde se nacházejí.
 • Barvy v pohybu
  Je libo roztok, který mění barvy na počkání nebo baňku, která umí napodobit semafor?  Láká vás luštění křížovky, k jejímuž řešení vás zavedou barevné chemické reakce? Co takhle pomstít se pichlavé kopřivě chromatografií? Že nevíte, o co jde? Tak to jste na správné adrese.
 • Ne(bezpečné) pokusy
  Dejte si pozor na uši, pokud kolem vás zrovna sviští létající plechovka! Obloukem se vyhněte hadovi, který sice nekouše, přesto může být nebezpečný, i faraonovi! Gumové medvídky pozorujte raději zpovzdálí, umějí totiž být pořádně nažhavení! Bojíte se? Nemusíte. Na vše dohlédne duch schovaný v baňce.
 • Chemik zahradníkem
  Kedlubny, ředkvičky, květák a mrkve? Nuda! Naše výpěstky si zamilujete. Naše chemická zahrádka roste jako z vody, nepotřebuje slunce, zálivku ani opylovače. Umíme rovněž vychovat speciální druhy žížal. Nevěříte? Přijďte a my vás to všechno naučíme.
 • Bludiště
  Opsat pastelkou dráhu bludiště se může zdát jako jednoduchý úkol. Vše se zkomplikuje, pokud bludiště vidíte v zrcátku.
 • Cheiroskop
  Cílem úkolu je co nejpřesněji obkreslit obrázek. Problém spočívá v tom, že každé oko vidí něco jiného. Levé oko vidí originální obrázek, zatímco pravé tužku a prázdný papír. 
 • Tajemství červené a modré barvy
  Při sledování napsaných slov přes zkumavku naplněnou vodou se modrá slova obracejí, zatímco červená ne. Dokážete vysvětlit tento jev?
 • UV pero a UV lampa
  Vzkaz napsaný UV perem není v běžném světle viditelný. Nápis se objeví až po osvícení UV lampou.
 • Objemový hologram
  Na desce je zaznamenaný objemový hologram. Pokud záznam osvítíte a podíváte se na něj pod vhodným úhlem, uvidíte rekonstruovaný obraz.
 • Laserové bludiště
  Bednu s bonbóny křižuje laserový svazek. Pokud svazek přerušíte, například rukou, ozve se zvukový signál. Úkolem je vytáhnout si ze dna bedny sladkost a nespustit u toho poplašnou sirénu.
 • 3D obrázky
  Podíváte-li se na obrázky přes speciální brýle, můžete vidět zajímavé efekty.
 • Polarizace světla
  Polarizace je jedna z méně známých vlastností světla. Vliv polarizace na intenzitu procházejícího světla můžete pozorovat při rotaci polarizační fólie. Zjistíte, jak se dá využít v defektoskopii nebo co se stane s polarizovaným světlem po průchodu cukerným roztokem.
 • Mechanické skládání barev
  Mícháním tří základních barev, červené, zelené a modré, o různých intenzitách můžete dosáhnout libovolného odstínu. A zároveň si můžete vyzkoušet, jak nám barva osvětlení zkresluje vnímání barevných obrázků. Nebo jak vidí text lidé, kteří jsou částečně barvoslepí.
 • Kouzelné brýle
  Nejprve jste si vyzkoušeli, jak se barvy skládají dohromady, teď je pomocí speciálních brýlí rozložíte do spektra. Kam se podíváte, tam uvidíte duhu. Zjistíte, že i světlo se umí ohnout a dozvíte se, zda se více ohýbá červená nebo modrá barva.
 • Pruhované zrcadlo
  Sedněte si s kamarády nebo rodiči naproti sobě a  prohoďte si v zrcadle mezi sebou třeba bradu, nos a čelo.
 • Experimentální biologie
  Barvy jak je neznáte. Zjistěte, z čeho se skládají barvy kolem nás, od listů až po lentilky. Uvidíte, že nic není černobílé.
 • Víš, co jíš? Nevíš? U nás se to naučíš!
  Vyšší odborná škola potravinářská a Střední průmyslová škola mlékárenská v Kroměříži je odborná škola nabízející maturitní, vyšší odborné i bakalářské studium profilované do oblasti potravinářství, a to jak výroby bezpečných potravin, tak i jejich komplexní kontroly. Zdravý životní styl, rozvoj přírodních věd a konzumace kvalitních potravin spolu úzce souvisí. Na stánku VOŠP a SPŠM Kroměříž si můžete vyzkoušet své znalosti a vyplnit potravinářský kvíz, v senzorických testech si ověříte, jak dobře fungují Vaše smysly a nakonec můžete sledovat výrobu čerstvých sýrů. Připravena bude také malá ochutnávka. Těšíme se na setkání!
 • Geologie převážně nevážně
  Ve stánku katedry geologie se můžete těšit na aktivity od rýžování „zlata“ přes pozorování minerálů, hornin či zkamenělin pod mikroskopem až po geologické kvízy.
 • Za budovou, kde si můžete projít geopark, bude navíc připraveno předvádění seismické aparatury.

Otevírací doba


Pondělí: 9:00-17:00
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek:9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota:9:00-18:00
Neděle:9:00-18:00

Máme pro vás otevřeno i o státních svátcích!

Vstupné


 • Dospělí: 95 Kč
 • Snížené vstupné: 75 Kč (děti 3–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)
 • Rodinné: 300 Kč (2 dospělí + 2−3 děti)
 • Skupinové nad 10 osob: 50 Kč/osoba
 • Sleva 20 % pro absolventy UP a držitele Olomouc region Card
 • Akceptujeme platební karty

Adresa


 • Pevnost poznání Olomouc
  (Areál Korunní pevnůstky)
 • 17. listopadu 7
 • 779 00 Olomouc
 • +420 585 634 145
 • GPS: 49,592896 17,257982
 • Budova má bezbariérový přístup

Neváhejte nás kontaktovat