Věda a zdravý životní styl! Veletrh vědy znovu zahýbe s Olomoucí

Motivovat, ba přímo strhnout k zápalu pro vědu a poznání všechny návštěvníky bez rozdílu věku! Takový zůstává cíl Veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci.  Jedna z největších popularizačních akcí na celé Moravě se uskuteční v pátek 16. a sobotu 17. června 2017. 

CO?
Letošní ročník se ponese v duchu pohybu i zdravého životního stylu. Na třech místech se můžete těšit na desítky interaktivních stánků. Spatříte pohyb mikroskopických řas, prohlédnete si opravdové roboty, objevíte svět virtuální reality i optiky a v neposlední řadě se dozvíte, jak má naše tělo správně fungovat. O dobrodružství se sami přesvědčte v tomto videu

KDY A KDE?
V pátek 16. a v sobotu 17. června 2017. A vše se pro vás zdarma uskuteční jak v budově přírodovědecké fakulty (pouze v pátek od 9:00 do 16:00), tak přímo v Pevnosti poznání i protilehlé barokní prachárně  (v pátek od 9:00 do 16:00 a v sobotu od 9:00 do 18:00).

TĚŠÍME SE NA VÁS!

 

PROGRAM VELETRHU VĚDY 2017
(průběžně aktualizujeme)


Pevnost poznání
17. listopadu 7, areál Korunní pevnůstky Olomouc
(v pátek od 9:00 do 16:00 / v sobotu od 9:00 do 18:00)

V rámci veletrhu budeme mít zlevněné vstupné do všech expozic za 50 korun.

POZOR! Z důvodu konání Bounty Rock Café Open Air v areálu Korunní pevnůstky se bude v pátek 16. a v sobotu 17. května chodit do Pevnosti poznání přes Botanickou zahradu a Rozárium!!!

Pevnost virtuální reality
Virtuální realita dobije Pevnost a pak celý svět! Co všechno dokáže virtuální realita Vám představí Czech VR Agency. Tato agentura organizuje největší festival virtuální a rozšířené reality ve střední Evropě.

Fyzika v pohybu
Laboratoř školních pokusů představí rozmanité fyzikální pomůcky, které svým pohybem demonstrují různé fyzikální jevy a děje. Návštěvníci se seznámí se Segnerovým kolem, rotujícím diskem na zrcadle, motion detektorem pohybu, Heronovou baňkou, Crookesovým radiometrem, Peltiérovým článkem, solárním větrníkem a některými dalšími hračkami. Netradičním příkladem pohybu pak bude ukázka Buquoyova balónku s héliem, jako příkladu oscilátoru s proměnnou hmotností.

Ústav experimentální botaniky AV ČR
Kde se vzala dnešní pšenice a jaký měla dopad na vývoj civilizace? To a mnoho dalšího se dozvíte na olomouckém Veletrhu vědy a výzkumu u stánku, který připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Uvidíte, jak vypadají obilná zrna od opylení až po sklizeň. Prostřednictví dvoumetrového modelu vás seznámíme s DNA, která je základní buňkou každého organismu.   Na chvíli se budete moci stát vědci a  sami si vyzkoušet extrahovat DNA z jahody.  

Herna FTK UP
Fakulta tělesné kultury UP si pro návštěvníky veletrhu připravila hernu plnou pohybových aktivit, které si budete moci vyzkoušet. Zasoutěžíte si s krokoměry, zahrajete si goalball nebo mini ping pong, vyzkoušíte jízdu na sportovním vozíku, také si budete moci nechat změřit sílu stisku ruky. Kromě toho se také dozvíte o službách, které nabízí Aplikační centrum BALUO, moderní vědeckotechnický park zaměřený na podporu zdravého životního stylu, a o aktivitách webu Radost z pohybu, jako jsou pěší výlety Větrání, in-line vyjížďky Roll UP nebo běžecké tréninky Jogito ergo sum.

Jak se zachraňuje ?
Jak samostatně poskytnout první pomoc jedincům akutně ohroženým na zdraví. Prezentace profese zdravotnický záchranář a studijního oboru zdravotnický záchranář na FZV UPOL a spolupráce se Zdravotnickou záchranou službou Olomouckého kraje.

Pohyblivá chemie
Chemie je plná pohybu, i když na první pohled ten pohyb nemusí být úplně vidět. Ukážeme vám jak se pohybují částice v kapalině a vysvětlíme pojem difúze. Dále se můžete těšit na rostoucí krystaly, tančící rozinky, utíkající majoránku a mnoho dalších pohyblivých pokusů

Polyoptikum
Přijďte se vyfotit v pohybu, s žertovnýma ušima, cylindrem, anebo jen tak. Vaše foto odborně zpracujeme a zašleme. SŠ polygrafická Olomouc nabízí také možnost vyzkoušet si testy barvocitu a pobavit se zhlédnutím spousty obrázků optických klamů.

E-Bezpečí
Bezpečný internet a IT technologie.

Meopta-optika, s. r. o.
Na stánku budeme vyrábět káču, která mění barvy; periskop; představíme optické klamy, rozkládání bílého světla na barvy; pokud bude k dispozici tmavá místnost můžeme zkoušet brýle pro noční vidění; soutěže o ceny.

Centrum ALGATECH Třeboň
Expozice řasové biotechnologie.

HELLA AUTOTECHNIK NOVA, s.r.o.
Návštěvníci se dozvědí, jaká kouzla Hellou vyráběné světlomety a zadní skupinové svítilny umí. Stejně tak předvedou hned několik modelů zadních skupinových svítilen a bude na účastnících veletrhu, aby uhodli typ auta, do kterého patří. To ale není všechno! Aby se dozvěděli, z čeho se vlastně světlomet skládá, zkusí si ho i sami složit.

Práva, která hýbou světem
Stánek ukáže, jak se zachovat v nejběžnějších právních situacích, do kterých se každý z nás může lehce dostat. Stánek je připraven pro celou rodinu – od nejmenších dětí, pro rodiče i prarodiče.

Transfuzní oddělení Olomouc FN Olomouc
Darování krve je jedinečným darem člověka člověku a mnohdy umožňuje zachránit ohrožený život. Dárce krve se tak svým darem stává nenahraditelnou součástí léčby řady pacientů. V posledních letech bohužel dochází k úbytku aktivních dárců krve, tomuto negativními trendu se snaží transfuzní oddělení čelit náborovými aktivitami zaměřenými na mladé lidi.

Student Agency
Jazykové kurzy a pracovní, au pair pobyty v zahraničí.

Barokní prachárna
V areálu Korunní pevnůstky sídlíme společně s dalším celorepublikovým unikátem, revitalizovanou barokní prachárnou. Tato bohatá expozice Muzea olomoucké pevnosti o.s. vám rozkryje vše, co jste kdy chtěli vědět o bohaté historii místního opevnění. V rámci veletrhu budou v  pátek od 9 do 17h komentované prohlídky. 

Oko do světa divočiny
Stánek Zoo Olomouc, který nechá účastníky nakouknout do světa exotických zvířat.
 
VR – Vault 42
Vyzkoušejte si Virtuální Realitu!

Prodos
Učitelům a dalším zájemcům nabízíme možnost prohlédnout si naše publikace (nejen) z přírodovědné oblasti, vyzkoušet si naše elektronické produkty a využít nákupní slevu 10 %. Prodos je olomoucký nakladatelský dům, který od roku 1990 vydává kvalitní a moderní výukové materiály. V současnosti Prodos nabízí základním školám a nižším ročníkům gymnázií více než 250 tištěných učebnic a také desítky elektronických publikací (pro mobilní zařízení, osobní počítače a interaktivní tabule), které uživatelé oceňují pro jejich atraktivní zpracování, intuitivní ovládání a pestrou skladbu úloh.


Centrum pohybu Olomouc

Centrum zaměřené na pohybové aktivity pro děti i dospělé a seniory. Na této akci budeme prezentovat FitKoloběh a jízdu na koloběžce a hooping cvičení s velkou obručí.
 


Ceny do soutěže věnovali: Olomoucký kraj, Magistrát města Olomouce, Run Czech a Student Agency. Děkujeme!

 

Otevírací doba


Pondělí: Zavřeno
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek:9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota:9:00-18:00
Neděle:9:00-18:00

Máme pro vás otevřeno i o státních svátcích!

Vstupné


 • Dospělí: 95 Kč
 • Snížené vstupné: 75 Kč (děti 3–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)
 • Rodinné: 300 Kč (2 dospělí + 2−3 děti)
 • Skupinové nad 10 osob: 50 Kč/osoba
 • Sleva 20 % pro absolventy UP a držitele Olomouc region Card
 • Akceptujeme platební karty

Adresa


 • Pevnost poznání Olomouc
  (Areál Korunní pevnůstky)
 • 17. listopadu 7
 • 779 00 Olomouc
 • +420 585 634 145
 • GPS: 49,592896 17,257982
 • Budova má bezbariérový přístup

Neváhejte nás kontaktovat