Web Analytics

Z důvodu konání akcí máme zavřeno: 20.5., 26.5. a 9. 6. Ve dnech 24. -25. 5. bude zavřeno planetárium a 25.5. máme otevřeno pouze do 15 hodin.

Veletrh vědy a výzkumu bude i letos velkolepý.

Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého zvou na oblíbený Veletrh vědy a výzkumu. Ten chce znovu motivovat a strhnout k zápalu o vědu a poznání všechny návštěvníky bez rozdílu věku. Další ročník této oblíbené popularizační akce se odehraje 15. a 16. června 2017 a ponese se v duchu Boříme mýty!


Můžete se těšit na desítky interaktivních stánků, ve kterých uvidíte barevné chemické pokusy, pohyb mikroskopických řas, nahlédnete do světa virtuální reality i optiky nebo se dozvíte, jak má naše tělo správně fungovat. Vše se bude odehrávat zdarma 15. a 16. 6. a to v budově Přírodovědecké fakulty (v pátek od 9.00 do 15.00) a v Pevnosti poznání (v pátek od 9.00 do 15.00 a v sobotu od 9.00 do 18.00).

Podrobný program a seznam vystavovatelů  budeme postupně zveřejňovat zde, sledujte také událost na Facebooku.

Stanoviště v Pevnosti poznání:

CHEMIE
Že je chemie nudná? Ukážeme vám, že tomu tak není. Přijďte si vyzkoušet nejrůznější chemické experimenty, nad kterými budete žasnout. Můžeme se opravdu v životě obejít bez chemie? Jsou „éčka“ vážně tak škodlivá? Lze vytvořit kuličku z vody? Vydrží lidská ruka chlad kapalného dusíku? To vše se dozvíte na našem stanovišti.

PRODOS
Prodos vás naučí! A kdo umí a ví, ten nepodléhá mýtům snadno. Už od roku 1990 pracujeme v nakladatelství Prodos na tom, aby žáci základních škol a víceletých gymnázií uměli a věděli. Učitele, rodiče i další návštěvníky veletrhu u našeho stánku přesvědčíme, že od učebnic Prodos není snadné se odtrhnout. A to není mýtus!

CYRILOMETODĚJSKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA UP

Migrace bez hranic
Může to být tvůj učitel angličtiny, nebo prodavačka obchůdku, do kterého rád/a chodíš. Může to být tvůj soused odvedle, který se přistěhoval za svou ženou. Může to být tvůj spolužák či spolužačka. Migrace je všude kolem nás a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Hlavním cílem aktivity je interaktivní formou studenty a širokou veřejnost seznámit s problémy, se kterými  se mohou
potýkat cizinci v České republice, kteří se do země přistěhují z osobních, profesních nebo jiných důvodů.

Svět všemi smysly 
Procestujte svět skrze svých pět smyslů. Ochutnejte cizokrajná jídla, poslechněte si africkou hudbu a přijďte se naučit jazyky ze zemí celého světa.

Bestseller pod vodou
Víte, která kniha je největším světovým bestsellerem? Znáte její komiksová vydání?  Už jste ji četli? A už jste ji četli pod vodou? Dokážete vlastně číst pod vodou? Chcete si to zkusit? Vyhrňte si rukávy a přijďte si počíst.

Škola hrou
Baví vás učit se nové věci hravou formou? Přijďte si vyzkoušet zajímavé aktivity, které pro vás připravily naše studentky sociální pedagogiky.

TRANSFUZNÍ ODDĚLENÍ
Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc je špičkovým zařízením transfuzní služby v ČR. Hlavní činností transfuzního oddělení je zajištění krve nejen pro pacienty nemocnice, ale i široké spádové oblasti. Důležitou složkou činnosti oddělení je také posuzování způsobilosti dárce krve k odběru a laboratorní vyšetření odebrané krve. Darování krve je jedinečným darem člověka člověku a mnohdy umožňuje záchranu života. V posledních letech bohužel dochází k úbytku aktivních dárců krve, tomuto negativními trendu se snaží transfuzní oddělení čelit náborovými aktivitami zaměřenými na mladé lidi.

STŘEDNÍ ŠKOLA POLYGRAFICKÁ
Pobavte se ve fotokoutku, vyzkoušejte optické klamy nebo třeba test barvocitu. 

MEOPTA
Vyrobte si periskop, vyzkoušejte noční vidění nebo optické klamy a pokusy s rozkladem světla.

  

BOTANICKÁ ZAHRADA
Přijďte poznat z blízka krásu dřevin. Uvidíte fotografie i živé exponáty vybraných druhů včetně průřezů jejich dřevem. Součástí bude i poznávačka, v níž zjistíte, jak jste na tom se znalostí dřevin.

ALGATECH – Centrum řasových biotechnologií
Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR se zaměřuje na výzkum mikroskopických řas a jejich využití v průmyslu a medicíně. V současnosti centrum patří mezi světově uznávaná pracoviště základního a aplikovaného výzkumu mikroskopických řas, sinic a fotosyntetických bakterií, včetně vývoje řasových biotechnologií. Centrum provozuje unikátní tenkovrstevnou venkovní kultivační jednotku pro autotrofní kultivace a biotechnologickou halu pro heterotrofní kultivace mikroskopických řas, včetně vybavení pro zpracování řasové biomasy. Centrum spolupracuje s laboratořemi téměř z celého světa a přijímá stále více studentů a vědeckých pracovníků ze zahraničí. 

 

 

Otevírací doba


Pondělí: Zavřeno
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek:9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota:9:00-18:00
Neděle:9:00-18:00

Máme pro vás otevřeno i o státních svátcích!
Pevnost má bezbariérový přístup

Vstupné

 • VŠECHNY 4 EXPOZICE
 • Dospělí: 95 Kč
 • Snížené vstupné: 85 Kč (děti 5–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)

 • Rodinné: 350 Kč (2 dospělí + 2−3 děti)
 • Skupinové nad 10 osob: 75 Kč/osoba (bez ohledu na věk)
 • 1 EXPOZICE ZVLÁŠŤ
 • Dospělí: 30 Kč
 • Snížené vstupné: 25 Kč
 • Gyroskop: 30 Kč / 55 Kč s fotkou

 • Planetárium: 30 Kč
 • Sleva 20 % pro absolventy UP a držitele Olomouc region Card
 • Můžete u nás platit kartou

Adresa

 • Pevnost poznání Olomouc
  (Areál Korunní pevnůstky)
 • 17. listopadu 7
 • 779 00 Olomouc
 • +420 585 634 145
 • GPS: 49,592896 17,257982
 • Budova má bezbariérový přístup

Neváhejte nás kontaktovat