Veletrh vědy dnes pokračuje v Pevnosti poznání. Cesta vede přes Botanickou zahradu a Rozárium!

Hlasité výbuchy, světelné efekty i dým vznášející se nad kahany a kádinkami.  A k tomu davy zvídavých návštěvníků. Tak to včera vypadalo na Veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého.  Přírodovědecká fakulta byla zejména díky návštěvám školních kolektivů doslova v obležení, plno bylo i v Pevnosti poznání. V interaktivním muzeu vědy je veletrh také dnes, otevřeno je až do 18:00.
Veletrh vědy je zdarma – interaktivní stánky jsou umístěny mimo expozice Pevnosti poznání. Kdo bude mít zájem také o návštěvu muzea, zaplatí u příležitosti akce pouze 50 korun za všechny expozice!

V Pevnosti poznání dnes  návštěvníci  okusí virtuální realitu, zjistí, jak práva hýbou současným světem nebo například jak zachránit člověka díky první pomoci. Velkým lákadlem je stánek Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, kde si zájemci vyzkouší izolaci DNA z jahod. „Připravili jsme i kolekci zajímavých druhů obilí a ukazujeme, jakým způsobem rozdělujeme genetickou informaci. Kromě toho je tady mikroskop s preparáty bobu, kde jsou vidět buňky a jejich jádra. Pod binokulární lupou jsou umístěny klíčky pšenice,“ popsala aktivity na stánku Radka Kvasničková z vědeckého pracoviště.

Na stánku Fakulty tělesné kultury (FTK) a AC Baluo si návštěvníci půjčí krokoměry a zapojí se do zajímavé soutěže. „Připravili jsme hernu Radosti z pohybu, kde si zájemci vyzkouší modifikaci různých sportů jako minigolf, mini stolní tenis a další. Nechybí ani testovací sekce, kde měříme  sílu stisku ruky. Oblíbená je také balanční plošina. Formou hry tady lidé projíždějí slalom a sbírají body,“ řekl  Dan Mikeška

 „Zaujala mě virtuální realita, kde jsem pomocí speciálních brýlí procházela krajinou a mohla si zároveň malovat. Výborná byla také prezentace zdravovědy, kdy jsem si zkusila resuscitaci,“ popsala včerejší zážitky  z veletrhu patnáctiletá Anežka Jičínská. Do Olomouce přijela z Moravských Budějovic v rámci školního výletu. Do interaktivního centra zavítala také Marie Janáčková z Velké Bystřice: „Dcera byla na veletrhu před dvěma lety a přijela nadšená. Proto jsme se letos přijeli podívat a je to úžasné. V pevnosti nás láká hlavně velký model DNA, který se skládá z několika desítek plechovek a plastových lahví.“

Přírodovědecká fakulta byla včera v obležení

Na přírodovědecké fakultě to včera hučelo jako ve včelím úlu. Budovu zaplnili předškoláci i školáci a jejich učitelé, odpoledne pak rodiny s dětmi.  „Letos jsme tu byli poprvé a moc se nám tu líbilo. Děti tu našly spoustu zábavy. O tom, co jsme zde viděli, si budeme ve škole povídat hlavně v prvouce,“ řekla učitelka ze ZŠ Heyrovského Iveta Ženožičková, která přišla se žáky třetí třídy.

 Zástupci všech vědních oborů, které se na přírodovědecké fakultě vyučují, připravili bohatý program. Především děti během pokusů a her „nasávaly“ nové informace o rostlinné a živočišné říši, ale třeba i o nanosvětě, horninách, laserovém záření či neviditelných částicích kosmického záření.  Návštěvníci rýžovali zlato, procvičovali si angličtinu a dumali nad hlavolamy a kvízy. Vyhlašovaly se i výsledky soutěže Úkoly Čmeldy Pepíka, kterou ve spolupráci s přírodovědeckou fakultou pořádá Základní škola a mateřská škola Čtyřlístek v Uherském Hradišti. „Soutěž je určena pro předškolní děti, které rády řeší zajímavé úlohy z různých oblastí matematiky a logiky. Celkem se jí zúčastnilo na 800 dětí z Uherského Hradiště a okolí,“ prozradila ředitelka ZŠ Čtyřlístek Věra Olšáková.

Více o programu na http://www.pevnostpoznani.cz/veda-a-zdravy-zivotni-styl-veletrh-vedy-znovu-zahybe-s-olomouci/

Otevírací doba


Pondělí: 9:00-17:00
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek:9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota:9:00-18:00
Neděle:9:00-18:00

Máme pro vás otevřeno i o státních svátcích!

Vstupné


 • Dospělí: 95 Kč
 • Snížené vstupné: 75 Kč (děti 3–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)
 • Rodinné: 300 Kč (2 dospělí + 2−3 děti)
 • Skupinové nad 10 osob: 50 Kč/osoba
 • Sleva 20 % pro absolventy UP a držitele Olomouc region Card
 • Akceptujeme platební karty

Adresa


 • Pevnost poznání Olomouc
  (Areál Korunní pevnůstky)
 • 17. listopadu 7
 • 779 00 Olomouc
 • +420 585 634 145
 • GPS: 49,592896 17,257982
 • Budova má bezbariérový přístup

Neváhejte nás kontaktovat