Web Analytics

Fyzikální kaleidoskop bude online z Pevnosti poznání

Milí příznivci vědy a poznání. Oblíbená popularizační akce Fyzikální kaleidoskop pro studenty středních škol se letos uskuteční v pátek 22. ledna 2021 od 9 do 14 hodin online z Pevnosti poznání. 

ODKAZ na online vysílání najdete ZDE  

PROGRAM

9:00 Adaptivní optika pro astronomii (prof. Mgr. Jaroslav Řeháček, Ph.D.)

10:00 Jak vzniká lidský hlas? (doc. RNDr. Jan Švec, Ph.D. et Ph.D.)

11:00 Fyzika uvnitř chytrého telefonu (Mgr. Jakub Navařík, Ph.D.)

12:00 Měření barev aneb barvy ve světě čísel (doc. Mgr. Karel Lemr, Ph.D.)

13:00 Science show Pevnosti poznání (lektoři Pevnosti poznání

 

 

 

Adaptivní optika pro astronomii

Funkce astronomických teleskopů umístěných na zemském povrchu je zásadním způsobem ovlivněna průchodem světla turbulentní atmosférou. Po stručném úvodu do problematiky optického zobrazení a atmosférické turbulence budou představeny základní prvky adaptivních optických systémů umožňujících do značné míry odstranit vliv atmosféry a vylepšit rozlišení pozemských teleskopů. Závěrem budou zmíněny nové techniky super rozlišení založené na třídění prostorových módů světla.

Jak vzniká lidský hlas?

Seznámíme se s procesy vzniku hlasu v lidském těle. Podíváme se, jak kmitají hlasivky, jaký zvuk díky tomu vzniká a jak se tento zvuk mění v dutinách nad hlasivkami, tak aby vznikl finální hlas. Také si vysvětlíme, co je to akustické spektrum a jak lze hlas rozložit na jednotlivé složky.

Fyzika uvnitř chytrého telefonu

Chytrý telefon je dnes běžnou součástí našich životů a velká část populace si už neumí představit svět bez něj. Aby nás chytrý telefon mohl propojovat se světem okolo nás, skrývá se v něm celá rada špičkových a přelomových vynálezů. Co je největší součástkou telefonu, díky čemu telefon umí otočit displej, vyfotit fotografii, nebo navigovat nás ulicemi velkoměsta? Kde se v telefonu skrývá Albert Einstein a jak dopadne srovnání výpočetního výkonu telefonu a navigačního systému mise Apollo? To vše a mnohem více se zábavnou formou dozvíte v popularizační přednášce „Fyzika uvnitř chytrého telefonu“!

Měření barev aneb barvy ve světě čísel

I barvy se dají měřit. Možná to někoho překvapí, ale ve fyzice umíme i takovou barvu převést na soubor čísel, které ji přesně vystihují. Přednáška zasvětí posluchače to tajů fyziky barev. Vysvětlíme si, kde se barevný vjem bere, jak ho dokážeme popsat a jak ho dokážeme v laboratoři objektivně měřit přístroji.

Připomeňte si, jak vypadal Fyzikální kaleidoskop na Přírodovědecké fakultě UP v roce 2014

Ukázka science show Pevnosti poznání