Milí příznivci vědy a poznání. Oblíbená popularizační akce Fyzikální kaleidoskop pro studenty středních škol se letos uskuteční v pátek 22. ledna 2021 od 9 do 14 hodin online z Pevnosti poznání.
9:00 Adaptivní optika pro astronomii (prof. Mgr. Jaroslav Řeháček, Ph.D.)
10:00 Jak vzniká lidský hlas? (doc. RNDr. Jan Švec, Ph.D. et Ph.D.)
11:00 Fyzika uvnitř chytrého telefonu (Mgr. Jakub Navařík, Ph.D.)
12:00 Měření barev aneb barvy ve světě čísel (doc. Mgr. Karel Lemr, Ph.D.)
13:00 Science show Pevnosti poznání (lektoři Pevnosti poznání
Adaptivní optika pro astronomii
Funkce astronomických teleskopů umístěných na zemském povrchu je zásadním způsobem ovlivněna průchodem světla turbulentní atmosférou. Po stručném úvodu do problematiky optického zobrazení a atmosférické turbulence budou představeny základní prvky adaptivních optických systémů umožňujících do značné míry odstranit vliv atmosféry a vylepšit rozlišení pozemských teleskopů. Závěrem budou zmíněny nové techniky super rozlišení založené na třídění prostorových módů světla.
Jak vzniká lidský hlas?
Seznámíme se s procesy vzniku hlasu v lidském těle. Podíváme se, jak kmitají hlasivky, jaký zvuk díky tomu vzniká a jak se tento zvuk mění v dutinách nad hlasivkami, tak aby vznikl finální hlas. Také si vysvětlíme, co je to akustické spektrum a jak lze hlas rozložit na jednotlivé složky.
Fyzika uvnitř chytrého telefonu
Chytrý telefon je dnes běžnou součástí našich životů a velká část populace si už neumí představit svět bez něj. Aby nás chytrý telefon mohl propojovat se světem okolo nás, skrývá se v něm celá rada špičkových a přelomových vynálezů. Co je největší součástkou telefonu, díky čemu telefon umí otočit displej, vyfotit fotografii, nebo navigovat nás ulicemi velkoměsta? Kde se v telefonu skrývá Albert Einstein a jak dopadne srovnání výpočetního výkonu telefonu a navigačního systému mise Apollo? To vše a mnohem více se zábavnou formou dozvíte v popularizační přednášce „Fyzika uvnitř chytrého telefonu”!
Měření barev aneb barvy ve světě čísel
I barvy se dají měřit. Možná to někoho překvapí, ale ve fyzice umíme i takovou barvu převést na soubor čísel, které ji přesně vystihují. Přednáška zasvětí posluchače to tajů fyziky barev. Vysvětlíme si, kde se barevný vjem bere, jak ho dokážeme popsat a jak ho dokážeme v laboratoři objektivně měřit přístroji.
Připomeňte si, jak vypadal Fyzikální kaleidoskop na Přírodovědecké fakultě UP v roce 2014
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.