Web Analytics
Vážení návštěvníci, v úterý 18. 6. a v sobotu 22. 6. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

Olomouc se ponese na křídlech Evropského ptačího festivalu

  • Úvod
  • Aktuality
  • Olomouc se ponese na křídlech Evropského ptačího festivalu
| rostanetek |

O úhynu ptáků po střetech s překážkami, které jim do cesty postavili sami lidé. Právě na takové téma upozorní Přírodovědecká fakulta UP a Pevnost poznání ve víru letošního Evropského ptačího festivalu. S okřídleným programem začínáme už v pátek 30. září při netopýří Noci vědců a pokračovat budeme o víkendu 8.-9. října. Spatříte svět ptačíma očima. Vydáte se do terénu za sčítáním ptactva. A navštívíte zajímavé přednášky expertů České společnosti ornitologické. Těšíme se na vás!

Mortalita ptáků po nárazech do skleněných budov a dalších staveb bude ústředním tématem už jen z toho důvodu, že s tímto problémem se u své budovy musí vypořádat sama Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Festival ptactva je kampaní společnosti BirdLife, kterou u nás zastupuje Česká společnost ornitologická. Cíl festivalu je jasný: upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat.


„Dozvíte se o důsledcích takových jevů, jako jsou kolize ptáků s prosklenými plochami, větrnými elektrárnami nebo dráty elektrického vedení. Mluvit budeme také o pronásledování dravců, ale nevyhneme se ani dopadům, které na ptačí populaci mají naši kočičí miláčci. Odpovíme si také na otázku, proč a jak vlastně ptáci výdobytky naší civilizace využívají, ačkoliv jim hrozí právě zmiňovaná rizika,“

Evžen Tošenovský, koordinátor Evropského ptačího festivalu (PřF & ČSO)


Přírodovědecká fakulta po náročných jednáních s autory stavby či ornitology už učinila první kroky, aby nebezpečí nárazů opeřenců do prosklených ploch její budovy výrazně zmírnila. Během prázdnin na nejrizikovější místa v přízemí budovy vylepila kontrastní folie, jež mají podle ornitologů vést k výraznému snížení mortality ptáků. Ze skleněných ploch naopak zmizely reflexní folie, jež orientaci ptákům ještě ztěžovaly.

PŘF


K úmrtím ptáků dochází u řady výškových prosklených budov, budova naší fakulty není pro opeřence ani v Olomouci největší hrozbou. Chtěli jsme ale problém vyřešit a jsme rádi, že pilotní fázi jsme stihli ještě před podzimním tahem ptáků, kdy bývá situace nejhorší. Navíc jsme připravili program, který s problematikou seznámí širokou veřejnost, ale třeba i zájemce z řad architektů či stavebních firem.”

Jana Zimová, tajemnice PřF


Sérii popularizačních i odborných přednášek Evropského ptačího festivalu v Olomouci povedou přední experti zabývající se ptačí mortalitou v národním i celosvětovém měřítku. Několikadenní akci zahájí interaktivní prezentace nazvaná Jak to vidí ptáci, která se uskuteční v pátek 30. září v rámci Noci vědců u přírodovědecké fakulty.

Těšit se můžete na neformální povídání o nebezpečích, která na ptáky číhají vinou lidských aktivit. Prostřednictvím záběrů z dronu předvedeme, jak ptáci některé překážky lidské civilizace skutečně vidí,“ láká i nadále Evžen Tošenovský. Program přednášek o víkendu 8.-9. října navíc doplní hravé aktivity pro celou rodinu a terénní ukázky ornitologického výzkumu.


Detailním programem listujte online níže. Anebo si ho pohodlně stáhněte v jednom jediném PDF.
Další info a zajímavosti pak najdete v ucelené tiskové zprávě.

 

birds

 

 

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)