Web Analytics

Pro seniory

tým

Fotogalerie

Blízká setkání třetího věku

 • „Já jsem se vlastně celý život se učil. Absolvoval jsem střední a vysokou školu a pak jsem dělal spoustu let projektanta, starostu, takže jsem byl často na seminářích a školeních. No, a když jsem šel do důchodu, najednou mi to chybělo. Proto jsem se přihlásil“

  Lubomír Novák z Pěnčína

 • „Mně se to hrozně líbilo, získala jsem spoustu nových poznatků. Je bezvadný, že člověk jednou za týden vystřelí z domu a něco pro sebe udělá.“

  Drahomíra Lukášová

 • „Prostředí, lektoři – vše bylo úžasné!“

  Ludmila Kudelová (jaro 2018)

 • „Velké díky za nádherné chvíle prožité v Pevnosti poznání.“

  Vlasta Šrotová (jaro 2018)

 • „ Moc se mi to líbilo a oceňuji snahu a připravenost všech lektorů. Všichni zaslouží velkou jedničku a paní Fellnerová s hvězdičkou! Už se těším na pokračování!“

  absolventka jarního kurzu 2018, 63 let

 • „Mám srovnání s dalšími vzdělávacími kurzy pro seniory (U3V, VU3V, angličtina pro seniory) a tento kurz jsem v počátku přijala s rozpaky, ale po ukončení jej považuji za nejpříjemnější a nejlépe organizovaný ve srovnání s výše uvedenými.“

  Jana Habustová (jaro 2018)

 • „Zejména byl přínosný pohyb a ráda jsem si doplnila „zapomenutou“ fyziologii“

  MUDr. Darina Metelková

 • „Zatím jsem nic lepšího nezjistila. Je to tady opravdu na vysoké úrovni! Všichni lektoři zasluhují velké díky. Těším se opravdu na pokračování. A co se týká samotné pevnůstky, tak to nemá chybu!“
  Jaroslava Schrottová (jaro 2018)

 • „Bylo to senzační, jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila. Chtěla bych pokračovat. Díky moc za to, co pro nás děláte!“

  Jaroslava Životová, (jaro 2018)

 • „Jsem jednoznačně nadšen!“

  Jindřich Přidal (jaro 2018)


Náš lektorský tým

Kontakt pro všeobecné dotazy: propoznani@gmail.com

TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI A MOZKOVÝ JOGGING | MgR. Miroslava Dohnalová

Absolventka Pedagogické fakulty UK v Praze. Více jak 20 - ti leté profesní zkušenosti především v oblasti pedagogiky, sociální práce, psychologie a řízení lidských zdrojů. Andragogická a lektorská činnost zaměřena zvláště na kurzy v oblasti vzdělávání dospělých: Zvyšování osobní efektivity, Time management, Komunikace a sociální dovednosti, Rozvoj kognitivních funkcí. Od roku 2016 autorizovaný lektor pro zavádění programu „Towards Successful SeniorityTM“.

Kontakt: mdohnalova@donasy.cz

Trénování paměti a mozkový jogging Mgr.Jan Král

Vysokoškolský magisterský titul v oboru Informační studia a knihovnictví. Certifikovaný trenér paměti II. stupně. Informační pracovník a knihovník v přímých službách Knihovny města Olomouce, lektor kurzů trénování paměti, počítačových kurzů a literárních besed a workshopů pro středoškoláky.

Proč trénovat paměť?

V dnešním „uspěchaném“ světě existuje spousta lidí, kteří nemyslí na to, že jednou zestárnou – žijí tady a teď. Proto ani neřeší, zda na tom budou zdravotně tak dobře, aby se o sebe mohli sami postarat. Nepokládají tedy ani za důležité zabývat se něčím takovým, jako je trénování paměti. Mnoho lidí si neuvědomuje potenciál vlastního mozku, berou jeho činnost jako samozřejmost, a proto jej (na rozdíl od jiných častí těla) zanedbávají. Stárnutí mozku se nevyhne nikdo z nás. Je to přirozený biologický proces, který patří ke zvyšujícímu se věku. Mnoho studií dokázalo, že zachováme-li si aktivní životní styl s přiměřenou úrovní tělesné, duševní a společenské aktivity, pak nejen poskytujeme mozku podněty, ale pomůžeme také udržet neurony (mozkové buňky) živé a zdravé a ochráníme je tak před poškozením. Tělesná a duševní činnost podporuje vytváření sebezáchovných a sebe opravných systémů mozku. Je tedy jasné, že aktivita zvyšuje životaschopnost mozkových buněk.

Kontakt: kralma.konice@gmail.com

Fyziologie, aneb co (ne)dopřát našemu tělu | RNDr. Ivana Fellnerová, Ph.D.

Odborná asistentka na Přírodovědecké a Lékařské fakultě Univerzity Palackého. V roce 2015 jí byla udělena Cena děkana pro nejlepšího pedagoga přírodovědecké fakulty. Je popularizátorkou biologických věd a garantkou biologicky zaměřených projektů jako Srdce srdcí, Od fyziologie k medicíně, Kreativní fyziologie ad. Jako odborná garantka a designérka také stojí za expozicí Rozum v hrsti v Pevnosti poznání. Je certifikovanou trenérkou paměti a lektorkou Dětské univerzity a Univerzity III. věku.

Staráte se správně o své tělo? 

Aby naše tělo správně fungovalo, mělo dosti sil se ubránit nástrahám okolního prostředí, dokázalo „po svých“ ujít alespoň pár km, aby nás mozek nepletl a podával nám pravdivé informace, abychom psychicky i fyzicky zvládli nejen radosti, ale hlavně trápení všedního života, pro to vše je nutné se o svoje tělo správně starat! Nezbytnou podmínkou správného fungování organismu je zajištění přísunu nepostradatelných živin, které jsou zdrojem nejen energie, ale i stavebních a regulačních látek.

V tomto navazujícím vzdělávacím cyklu proto nahlédneme do hlubin našeho těla, které je rafinovanou chemickou továrnou. Postupně ho rozebereme na základní stavební částice, abychom zjistili, z čeho je vlastně postaveno. Dále si povíme, k čemu jsou jednotlivé látky potřebné, které z nich si umí náš organismus vyrobit sám a které naopak potřebuje dodat. Nahlédneme do tajů naší vlastní „chemické továrny“ a poodhalíme její „výrobní postupy“ na zpracování a přeměnu živin. Jen tak pochopíme, co naše tělo potřebuje, co ho dělá zdravým a silným a co mu naopak škodí.

Během 12 týdnů budou mít účastníci možnost postupně aplikovat získané vědomosti do svého vlastního životního režimu a průběžně sledovat, jak se jim to daří. Není potřeba (a dokonce ani žádoucí) měnit své návyky od základu. Drobné změny mají většinou pro tělo zásadnější význam, než si dokážeme představit. V pokročilejším věku je dokonce úspěchem pouhé zpomalení zhoršování kondice, které s sebou přibývající roky přirozeně přináší. Takže hodně štěstí na cestě k pohodovému podzimu života.

Kontakt: ivana.fellnerova@gmail.com

Pohyb pro zdraví | Mgr. Lenka Fasnerová

Lenka je absolventkou Fakulty sportovních studií Masarykovy Univerzity, oboru tělesná výchova – speciální pedagogika, a Vyšší odborné zdravotnické školy v Brně, oboru fyzioterapie. Je dlouholetou lektorkou a odbornou garantkou pohybových kurzů Zdravý životní styl na Univerzitě III. věku v Olomouci. Od roku 2007 vede bezbariérové Centrum pohybu v Olomouci zaměřené na pohybové aktivity napříč generacemi a handicapy.

Proč nám pohyb prospívá?

Pohyb patří mezi hlavní biologickou potřebu všech živých bytostí, ale člověk jako jediná živá bytost má tu možnost se rozhodnout, zda se hýbat bude nebo zůstane pasivní. Kladný vliv pohybu má příznivé účinky na psychiku jedince, činnost mozku a dokonce i paměť. Pohyb zvyšuje hladinu neurotrofinů, které chrání neurony před poškozením volnými radikály a zvyšuje počet spojů mezi neurony. Pomáhá k udržení denního rytmu a zajišťuje dobrý spánek. Při nedostatku pohybu člověk upadá do pasivity a sociální izolace, trpí nedostatečným okysličováním krve, omezenou kloubní pohyblivostí, sníženou obratností a různými nemocemi.

Kontakt: lenka.fasnerova@volny.cz

Žonglování | Jan Hlavsa

Honza žongluje už 15 let, jeho profese produkčního a technika mu umožňuje věnovat se žonglování na profesionální úrovni a předvádět tak svou show po celé republice. Jako lektor už naučil žonglovat přes tisíc lidí. K výuce přistupuje vždy individuálně, především s ohledem na věk i fyzické schopnosti jednotlivých studentů.

Proč žongluji?

Systém házení tří míčků, tedy kaskádu, jsem se naučil už na střední škole. Ale krásu a neomezené možnosti žonglování jsem začal objevovat až při prvním pokusu změnit směr nebo výšku hodu, tedy při inovaci něčeho známého a naučeného, na něco nového. Tyto nové cíle mi otevřely oči a já pochopil, že žonglování nespočívá pouze v množství předmětů ve vzduchu, ale také ve svobodě pohybu a nekonečném množství způsobů, jak žonglovat, byť třeba jen se třemi míčky.

Po patnácti letech a mnoha tisících hodinách tréninku stále objevuji nové kombinace, které mě nutí opustit komfortní zónu toho, co už umím a znovu nutit tělo i mozek do něčeho neznámého. Schopnost rychlé adaptace na novou situaci a postřeh je něco, co při žonglování procvičíte velmi intenzivně, protože ani naučené hody nejsou nikdy úplně stejné, a ty, které se zrovna učíte, vás nutí se soustředit a okamžitě reagovat.

Kontakt: info@cirkuslevitare.cz

Fotogalerie

DSC 9870hobzova
DSC 9828hobzova
DSC 9797hobzova
DSC 9794hobzova
DSC 9780hobzova
DSC 9690hobzova
DSC 9667hobzova
DSC 9654hobzova
DSC 9653hobzova
DSC 9649hobzova
DSC 9647hobzova
DSC 9559hobzova
DSC 9506hobzova
DSC 9487hobzova
DSC 9478hobzova
DSC 9459hobzova
DSC 9452hobzova
DSC 9426hobzova
DSC 9440hobzova
DSC 9419hobzova

Média monitoring

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Ke stažení