Web Analytics

Školní programy

Termíny školních programů jsou pro stávající školní rok obsazeny. Můžete ale využít bonusové programy, nabídku najdete níže.

Fyzika

Zeměpis

Matematika

Chemie

Biologie

Historie

Bonusové programy

BÁJEČNÝ ŠKOLNÍ ROK V PEVNOSTI POZNÁNÍ


Proč?

Výukové programy pro vás vytváříme tak, aby navazovaly na rámcové vzdělávací programy a harmonicky doplňovaly vaši formální výuku v našem neformálním prostředí interaktivního science centra. Několikaletá praxe a systém zpětné vazby nám umožnily edukační proces výrazně zefektivnit a zatraktivnit.

Pro koho?

Pro žáky mateřských, základních a středních škol.

Kdy?

Září až červen, začátek v 9:00 nebo v 11:00, délka programu je 45 minut.

Třídu rozdělíme na 2 skupiny - zatímco jedna skupina absolvuje výukový program (45 minut), druhá skupina navštíví jednu z našich čtyř expozic. Potom se skupiny vymění. 

Pro MŠ a 1. stupeň ZŠ nabízíme místo prohlídky expozice doprovodný program Vědecká výtvarka. Tento doprovodný program nelze objednat samostatně.

 Jak?

Vyberte si obor a výukový program – informace a objednání programu u koordinátora výukového programu – viz kontakty níže.

Obecné dotazy směřujte na skolypevnost@upol.cz.

Upozornění!

Z organizačních důvodů a omezených kapacit nemůžeme zaručit konání programu v případě vašeho pozdního příchodu. 

Tipy!

Výukový program můžete také spojit s návštěvou našeho digitálního planetária a s prohlídkou všech čtyř expozic za zvýhodněné vstupné - při objednání výukového programu o tom informujte koordinátora.   

Samotná návštěva interaktivních expozic či planetária je ideálním školním výletem pro vaši třídu. Pokud si přejete navštívit pouze naše expozice či planetárium bez výukového programu, pak se objednejte na pokladně na tel. č. 585 634 145.

 DSC3008
 DSC4997
2
9

Ceník pro školní skupiny


Školní program = 50 Kč / žák (v ceně je prohlídka jedné ze čtyř expozic)

Vědecká výtvarka = 20 Kč / žák (doprovodný program k výukovému programu pouze pro MŠ a 1. stupeň ZŠ jako alternativa k prohlídce expozice, nelze objednat samostatně)

Zvýhodněné vstupné do všech čtyř expozic ke školnímu programu = 50 Kč / žák

Planetárium = 30 Kč / žák

 

Varianty:

  • Výukový program = 50 Kč / žák
  • Výukový program + vědecká výtvarka = 70 Kč / žák
  • Výukový program + planetárium = 80 Kč
  • Výukový program + vstup do všech 4 expozic = 100 Kč / žák
  • Výukový program + vstup do všech 4 expozic + planetárium = 130 Kč / žák

BIOLOGIE

Alena Vláčilová
+420 735 715 333
biologie@pevnostpoznani.cz

MATEMATIKA

Jitka Doležalová
+420 735 715 335
matematika@pevnostpoznani.cz

FYZIKA

Anna Krčmářová
+420 735 715 334
fyzika@pevnostpoznani.cz

Geografie a CHEMIE

HISTORIE

Karolína Melounová 
+420 735 715 336
historie@pevnostpoznani.cz

vědecká výtvarka

Sabina Krčmová
+420 730 588 009
vytvarka@pevnostpoznani.cz

 DSC0052
 DSC2601hobzovaeva
 DSC4344HobzovaEva3
 DSC4351HobzovaEva2

Bonusové programy

Bonusové programy rozšiřují nabídku výukových programů o zajímavá aktuální témata.


ROSTLINY V LUŽNÍM LESE

Zajímá Vás, proč kopřiva „pálí“? Chcete znát rostlinu s dostřelem až 15 metrů? Víte, že některé rostliny mohou měnit barvy svých květů? Ukážeme si, jak přinutit javor k mléčnému pláči, jak vyrobit z dubu inkoust, jak připravit jedlé žaludy nebo kterou rostlinu vyhledat při poranění. Poznejte krásy přírody zábavnou a hravou formou! Vydejte se s námi na interaktivní přírodovědnou vycházku do lužního lesa v srdci Litovelského Pomoraví.

Časová dotace: 3-4 hodiny (podle zájmu a možností skupiny)

Délka trasy: cca 5 km, možnost občerstvení a odpočinku na Lovecké chatě https://www.naloveckou.cz/

Vzít se sebou tyto potřeby:

Pevná terénní obuv, sportovní oděv do přírody (tepláky, mikina), pokrývka hlavy, pláštěnka, repelent, kartička ZP, užívané léky (v případě alergie apod.), batoh, pití, svačina

- psací podložka, 2 tvrdé papíry A4, psací potřeby (propiska, tužka, fix, pastelky základních barev), brčko, lepidlo, izolepa.

Organizační forma: terénní exkurz

Kontaktní osoba: Alena Vláčilová: Tel: 735 715 333, biologie@pevnostpoznani.cz

 

UČÍME SE S PTÁKY A NETOPÝRY

Cílová skupina: MŠ, 1.–2. ročník ZŠ a SŠ, veřejnost
Délka programu: 45–50 minut (každý všední den, program je potřeba objednat alespoň 14 dní dopředu)
Počet účastníků: max. 30
Kontakt: Evžen Tošenovský, evzen.tosenovsky@upol.cz, tel.: 723 901 700

Myslíte si, že netopýry a ptáky mohou mít ve školách jen kouzelničtí učni? Chyba! S naším programem se můžete ve stylu školy čar a kouzel učit i vy! Součástí programu jsou i ukázky živých zvířat ze záchranné stanice (netopýři, sovy, rorýsi), pro nejmenší jsou pak připraveni úžasní „zpívající“ plyšáci! Program je vhod-ný zejména do výuky přírodopisu/biologie/ekologie, ale díky „univerzální“ zajímavosti těchto druhů živočichů můžeme program zaměřit i na prvouku/zeměpis, fyziku, matematiku nebo pracovní a technickou výchovu i pro širokou veřejnost. Aktivitu nabízíme spolu s našimi partnery z České společnosti ornitologické a České společnosti pro ochranu netopýrů.

PĚVCI A STAVITELÉ

Cílová skupina: MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ a SŠ, veřejnost
Délka programu: 45–90 minut (každý všední den, program je potřeba objednat alespoň 14 dní dopředu)

Počet účastníků: max. 30
Kontakt: evzen.tosenovsky@upol.cz, tel.: 723 901 700

Víte, proč ptáci zpívají? A jaké úžasné stavitelské dílo je ptačí hnízdo? A proč a jak ptáčkům vyvěšovat hnízdní budky a krmítka? Přijďte si k nám absolvovat „školu ptačího zpěvu“ pod vedením odborníků z České společnosti ornitologické a už se vám nikdy nestane, že nepoznáte, který ptáček vám to ráno pod okny zpívá, nebo kdo je ten váš soused, který právě snesl vajíčka do hnízda v blízkém keři! Navíc si vyzkoušíte i skládání různých typů budek na našich jedinečných maketách na suché zipy, případně si vyrobíte a od-nesete i reálnou budku! Pokud na program přijedete na jaře (březen–červen), zkusíte si nahrát vlastní sbírku ptačího zpěvu pomocí profesionálního ornitologického mikrofonu. Aktivita je vhodná i jako zpestření pracovní/technické výchovy a pro širokou veřejnost.

Plavby poznání s Ololodí

Pro základní, střední a mateřské školy nabízíme školní vzdělávací výlety formou projektu “Olomouc pohledem námořníka”. Za pomoci prvků zážitkové pedagogiky žákům zábavnou interaktivní formou představíme historii města Olomouce, architektonické styly a nejvýznamnější památky, které je reprezentují. Během výletu se žáci stanou pravými námořníky a během plavby si vyzkouší i kormidlovat Marii Terezii. 

Projekt realizujeme ve spolupráci se statutárním městem Olomouc za podpory odboru školství. Je určen pro SŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ a také mš. Žáci si také osvojí základní námořnické dovednosti, které pak budou moci uplatnit během samotné platby.

Pro více informací nám můžete napsat email na: info@plavbyolomouc.cz nebo na tel: 776 857 870.

www.plavbyolomouc.cz/skolni-vylety

 

3
10995987 822644864450323 5001787372177481307 N
20139749 1372684419446362 219729353252581321 N
1280px Giant Prominence On The Sun Erupted

Fyzika

Anna Krčmářová | +420 735 715 334 | fyzika@pevnostpoznani.cz

FYZIKA Z KUCHYNĚ

Cílová skupina: MŠ, 1. ročník ZŠ
Školní osnovy: mechanika, elektřina a magnetismus

Všimli jste si někdy, kolik fyzikálních procesů nás obklopuje? Chtěli byste některým z nich přijít na kloub? Tak schválně, kdo z vás ví, proč slepička nerozmáčkne vajíčko nebo proč se nedokážete napít dvěma brčky? Co se stane s alobalem v mikrovlnce? Nevíte? Tak neváhejte a rozluštěte nejen tyto záhady společně s námi!

BAREVNÉ PLANETY

Cílová skupina: výslovně předškoláci, 1. ročník ZŠ
Školní osnovy: sluneční soustava

Pojďte se s námi podívat za hranice naší atmosféry a seznamte se prostřednictvím komentované prohlídky nejen s planetou Zemí, na které žijete, ale i s ostatními planetami naší sluneční soustavy. Poznáme jejich charakteristické znaky a po promítání v planetáriu si upevníme získané poznatky výtvarnou aktivitou. Vytvo-říme vlastní barevný model sluneční soustavy.

ŽIVÁ SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Cílová skupina: 2.–4. ročník ZŠ
Školní osnovy: sluneční soustava

Pojďte se s námi podívat za hranice naší atmosféry a seznamte se prostřednictvím komentované prohlídky nejen s planetou Zemí, na které žijete, ale i s ostatními planetami naší sluneční soustavy. Poznáme jejich charakteristické znaky a po promítání v planetáriu si upevníme získané poznatky pohybovou aktivitou. Díky tajemnému kufru každý zastoupíme určitou planetu a z chaosu vytvoříme fungující pohyblivý model sluneční soustavy.

SVĚTLO NA CESTÁCH

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ
Školní osnovy: paprsková optika

Položili jste si někdy otázku, co je to světlo? Proč vidíme věci pod hladinou v jiném místě než doopravdy jsou? Jak fungují optické kabely nebo optická čidla? Ukážeme si, jak putuje světlo přes různá optická roz-hraní, podíváme se do nitra optického kabelu a zjistíme, jak může fungovat objemové čidlo nepřístupné nádrže. Ke zdárnému konci našeho bádání nás dovede řada propracovaných exponátů a nenásilný přístup lektora.

USMĚRNĚNÉ SVĚTLO

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ
Školní osnovy: polarizace

Dokážeme nějak ovlivnit pohyb světelné vlny? K čemu bychom mohli takto ovlivněné světlo využít? Pojďme společně najít odpovědi na tyto otázky! Objasníme si vlnové vlastnosti světla a ukážeme si, jak využít světla v defektoskopii či k vytvoření 3D obrazu. Při výuce využijeme propracované exponáty a zajímavé pomůcky, jako jsou umělé polarizační filtry či přírodní polarizátory.

SPEKTRUM ZÁŘENÍ

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ
Školní osnovy: spektrum elektromagnetického záření

Jaké typy záření k nám přichází z vesmíru? Z čeho se skládá viditelné záření? Jak ovlivňuje teplota těles jejich vyzařování elektromagnetického záření? Proč laser svítí úplně jinak než obyčejná žárovka? Pojďme si objasnit princip fungování obyčejné žárovky nebo fluorescenčních barviv. Programem nás provede zkušený lektor a využijeme řadu propracovaných exponátů.

RADONOVÁ STOPA

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, SŠ
Školní osnovy: radon, radioaktivita

Výukový program naplňující koncepci rozvoje mezipředmětových vztahů, díky kterému nakoukneme pod základy našich domů či škol a objevíme tajemného zabijáka jménem radon. Radonová problematika je ve vědeckých kruzích aktuální již po několik let, avšak do povědomí široké veřejnosti se dostává jen zřídka. Pojďme objevit zdroje radonu, skulinky, kterými proniká do našich obydlí, a pochopme jeho cestu rozpado-vou řadou. Závěrem se naučíme, jak se před radonem chránit a domů si odnesete i povídání pro rodiče.

NESPOUTANÉ HVĚZDY

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ
Školní osnovy: nebeská mechanika, změny ročních období

Proč se tělesa pohybují po obloze? Pohybuje se Slunce vždy zleva do prava? Co způsobuje změny fází Měsíce? Tohle a mnoho dalších informací se dozvíme během výuky v planetáriu. Díky jeho kopuli si ukáže-me bod, kolem kterého zdánlivě rotují všechny ostatní objekty, a vysvětlíme si, jak poloha Slunce ovlivňuje změny ročních období.

SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Cílová skupina: 5.–7. ročník ZŠ
Školní osnovy: sluneční soustava

Chcete se proletět sluneční soustavou? Vezmeme vás na jedinečnou cestu ze Země až ke vzdáleným svě-tům na jejím okraji. V prostoru mezi Merkurem a Neptunem narazíme na nejrůznější planety a jejich měsíce, které se od sebe nemohou více lišit, jelikož příběhy jejich vzniku se vzájemně prolínají. Nachází se na jiných planetách kapalná voda, tedy jedna z podmínek vzniku života? Těmto věcem můžeme společně přijít na kloub!

Geografie

Jan Bradávka | +420 735 715 332 | geografie@pevnostpoznani.cz

VODA V JEDNOM KOLE

Cílová skupina: MŠ, 1.–2. ročník ZŠ

Živá voda je nejen součástí všeho nezbytného, co nás obklopuje, ale mezi jiné její vlastnosti patří i neustálý koloběh v přírodě. Téma je podáno hravou formou a neopomene zmínit základní části učiva, jako je skupenství vody, výskyt vody v přírodě, základní části koloběhu vody a význam vody pro život. Pokud žáky o všem zmíněném nepřesvědčí vlastnoručně dotvořený výukový list, naše exponáty rozhodně.

NEZADRŽITELNÁ VODA

Cílová skupina: 3. a 4. ročník ZŠ

Povodňové situace jsou v naší krajině častým jevem a je dobré jim porozumět. Povodně patří mezi přirozené přírodní jevy, které krajinu obohacují a jsou pro ni velkým přínosem. Opačný pohled má však člověk, pro kterého představují nebezpečí a ohrožení. Žáci se o tématu učí u našeho exponátu – zátopového modelu Olomouce. Na závěr si hravou formou vyzkouší, jak postupovat v případě hrozícího nebezpečí a nutnosti evakuace. Takže pozor, voda už je nám v patách!

VODSTVO ČESKÉ REPUBLIKY

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Na slepé mapě vodních toků v České republice není vždy jednoduché se vyznat. S naší průpravou se naučíte číst georeliéf, pojmenujete si základní geomorfologické celky a ujasníte si, proč se naší zemi někdy říká „střecha Evropy“. Zároveň si zopakujete nejvýznamnější sídla na našich tocích. To vše vám pomůže hravě se zorientovat ve fyzicko-geografické mapě. A nakonec si nově nabyté znalosti otestujete při hledání průběhu nejvýznamnějšího moravského toku.

ČLOVĚK A VODA

Cílová skupina: 7.–8. ročník ZŠ

Člověk je voda, a to hned ze tří čtvrtin. Na vodě jsme existenčně závislí, a to nejen pro její význam jakožto tekutiny. Voda je základem pro vše živé i neživé, a přesto jsou její zásoby ve světě omezené a nerovnoměrně rozložené. Ukážeme si, jak vypočítat dostupné zásoby pitné vody ve světě. Navíc se přesvědčíte, že virtuální voda je pojem, který je stejně aktuální jako koncept trvale udržitelného rozvoje nebo omezenosti přírodních zdrojů. Přijďte se dozvědět, kolik vody se spotřebuje pro výrobu jedné bavlněné košile a co můžete udělat vy sami pro snížení spotřeby vody a její dostupnosti v rozvojových a ohrožených oblastech celého světa.

NAVRHNI SI SVOJE MĚSTO

Cílová skupina: 3.–9. ročník ZŠ, SŠ

Navrhni si město, ve kterém by se ti líbilo bydlet. Nemáš rád velká sídliště? Tak je nestav! Dozvíš se, jak se města rozšiřují a jak se plánuje jejich výstavba. Co myslíš, že je nutné zohlednit při plánování a výstavbě? Uděláme si rychlokurz územním plánováním a podíváme se na nové technologie, pomocí kterých si spoustu věcí projektanti ulehčují. Jedná se o drony, totální stanice nebo počítačový software. Náročnost výukového programu bude uzpůsobena věku žáků, je tedy vhodný pro všechny věkové kategorie.

CO NÁS OHROŽUJE?

Cílová skupina:9. ročník ZŠ, SŠ

Ničivé živelné pohromy se dají předpovídat dopředu. Jak dlouho před jejich úderem a jakým způsobem? Bouřky, zemětřesení, tsunami, tornáda, vulkány a tání ledovců. To vše se dá sledovat, a předpovídat jejich postup. Jaké jsou možnosti předpovědi a prevence v dnešním vyspělém světě plném automatických a elektronických vynálezů? Seznámíte se s nimi v průběhu celé naší lekce.

KOUZLO STARÝCH MAP

Cílová skupina:9. ročník ZŠ, SŠ

Dovedete si představit svět bez mapy? Asi jen obtížně. Mapy jsou všude okolo nás, jsou nezbytné pro mnoho povolání a neobejde se bez nich žádná dovolená. Mapy jsou srozumitelné a plné informací, ale jak vypadaly mapy před mnoha stoletími? Třeba ve starověkém Řecku, před tisíci lety nebo v době Kryštofa Kolumba? Byly stejné jako dnes, nebo se něčím lišily? Kdo mapy tenkrát kreslil a pro koho? Kdo v nich uměl číst a uměli bychom v nich číst také? Je spousta otázek, které nad ukázkami starých map sami zodpovíte. A možná na nich najdete něco záhadného. Tak se na ně přijďte brzy podívat.
10405365 824481684266641 8448472967800094939 N
FF2B4311
FF2B7834
UP 118
4
15
18
Olomoucká Muzejní Noc 2015

Matematika

Jitka Doležalová | +420 735 715 335 | matematika@pevnostpoznani.cz

POHÁDKOVÝ SVĚT MATEMATIKY

Cílová skupina: předškoláci a 1. ročník ZŠ

Přesvědčte se s námi, že matematika není vůbec žádný strašák. Přijďte se ponořit do tajů pohádkového světa, který je protkán kouzelnou geometrií. Formou zábavných her a pohybových aktivit se společně seznámíme se základy matematického myšlení. Každý si také vytvoří svůj originální obrázek z geometrických útvarů – fantazii se tu meze rozhodně nekladou. Matematika se tak stane pro děti nekončící hrou a zábavou.

TVARY SVĚTA

Cílová skupina: 2.–3. ročník ZŠ

Aniž si to někdy uvědomujeme, matematika se vyskytuje všude kolem nás. V tomto programu odhalíte kouzlo matematiky v podobě geometrie. Prostřednictvím zajímavých úkolů a pohybových aktivit si hravě zopakujete základní rovinné a prostorové geometrické útvary. Zábavnou formou si také procvičíte geometrickou představivost, díky které dokážete vnímat svět kolem sebe jako geometrické obrazce a tělesa.

TAJEMSTVÍ ŠIFER

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Máte ve třídě milovníky kryptografie, kteří si mezi sebou rádi posílají tajná psaníčka? Tak neváhejte a přijďte na výukový program, při kterém si děti zábavně propojí matematiku se šiframi. Sedět tu určitě nebudou! Ve spojení s našimi exponáty se pokusí rozluštit zašifrované vzkazy a získat tak mnohé zkušenosti v oblasti různých šifer a kódů.

NUDNÁ ČÍSLA?

Cílová skupina: 6. ročník ZŠ

Myslí si vaši žáci, že čísla jsou nudná a nezajímavá? Navštivte s nimi výukový program, na kterém je vyvedeme z omylu, neboť čísla jsou velice důležitá a rozhodně nejsou nudná. Vždyť jsou písmem různých vědních oborů a mají řadu zajímavých vlastností. Zábavnou formou se s některými těmito vlastnostmi žáci seznámí a procvičí si, jak poznat prvočíslo. Také se mohou těšit na různé matematické perličky.

MATEMATICKÉ HÁDANKY A RÉBUSY

Cílová skupina: 7.–9. ročník ZŠ

Chcete si zpestřit hodinu matematiky a zažít zábavu? Potřebují si vaši žáci osvěžit mozek a zároveň chtějí zažít spoustu legrace? Přijďte a zasmějte se u různých matematických hádanek a rébusů. Pro někoho to může být výzva, pro ostatní zase druh pobavení. Program podporuje komunikaci ve skupině a rozvoj logického myšlení.

LOGICKÉ HÁDANKY

Cílová skupina: SŠ

Jednou z činností našeho mozku je zpracovávání informací. Tyto informace je důležité logicky utřídit. Proto je potřeba si čas od času pořádně osvěžit svoji mysl a protáhnout své mozkové závity. Pro jednoho to může být výzva, pro druhého zase trénink či druh pobavení. Přijďte a zasmějte se u známých či méně známých hádanek a hlavolamů, které pro vás máme připravené.

Chemie

Zuzana Kopečná | +420 730 588 009 | chemie@pevnostpoznani.cz

CUKROVÁ DUHA

Cílová skupina: 5.–7. ročník ZŠ

Umíte vytvořit barevnou duhu z cukerných roztoků? A dokážete předpovědět, v jakém pořadí se vytvoří vrstvičky kapalin o různé hustotě, jako je např. olej, voda, kukuřičný sirup a med? Pomocí těchto jednoduchých pokusů vás hravě seznámíme s pojmem hustota.

TO JE BOMBA

Cílová skupina: 6.–9. ročník ZŠ

Co mají společného šumivé tablety, šumák nebo také šumivé bomby do vany je všem asi jasné. Která chemická reakce se skrývá za procesem šumění? Naučte se s námi vyrábět šumivé bomby do vany a můžete zažívat „explozi“ při každé koupeli.

REDOXNÍ CHAMELEON

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ

Chcete si osvojit pojmy, jako jsou oxidace, redukce? Pak si přijďte vyzkoušet reakce, které mění barvy podobně jako chameleon. Čeká vás například chameleon měděný nebo manganistanový. Naučíme vás, jak pouhým okem podle barvy u těchto prvků zjistíte jejich oxidační stav.

ZÁHADNÁ LÁTKA BEZE JMÉNA

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ

Pojďte si s námi zahrát na vědátory a rozluštit záhadu neznámé látky pomocí jednoduchých laboratorních postupů. Lekce je koncipována dle pravidel badatelsky orientované výuky – jednoho ze současných moderních trendů výuky.

OVOCNÁ BATERIE

Cílová skupina: SŠ

Jak sestrojit jednoduchý galvanický článek? Jak nám může posloužit jako zdroj energie? Jaký je rozdíl mezi elektrolýzou a galvanickým článkem? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět s žáky v rámci cvičení.

NANOMATERIÁLY

Cílová skupina: SŠ
Kontaktní osoba: lucie.kolarova@upol.cz

Nanotechnologie jsou dnes považovány za obor budoucnosti. Slyšíme o nich v médiích, můžeme si zakoupit produkty vytvořené nanotechnologiemi nebo obsahující nanomateriály. Ačkoli je pro nás nanosvět pouhým okem neviditelný, přiblížíme žákům pomocí demonstrací a jednoduchých badatelských aktivit, co se děje v nanosvětě. Žáci si při tom osvojí základní pojmy nanotechnologií a dozvědí se o některých aplikacích.

EXTRAKCE DNA

Cílová skupina: SŠ

Chcete odhalit podstatu života na úrovni molekul? Pak potřebujete vědět, co je to DNA! Poznáte molekulu, která je programem pro život jak po stránce chemické, tak i biologické, a sami si ji vyzkoušíte izolovat z rostlinného pletiva. Přesvědčíte se, že DNA můžete vidět pouhým okem. Seznámíme vás s pojmy: mutace, dědičnost nebo genové inženýrství.
 DSC4064HobzovaEva50
6hobzova
27hobzova
DSC 9106
 DSC8714
19146065 1343534279028043 8133127450812366011 N
 DSC3066m
 DSC8485

Biologie

Alena Vláčilová | +420 735 715 333 | biologie@pevnostpoznani.cz

LIDSKÉ TĚLO JAKO PUZZLE

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ

Každé lidské tělo se skládá z různých částí, z nichž každá má svůj tvar a plní svoji funkci. Také je protkáno spletitou sítí cest, po kterých neustále proudí krev. Krev dodává našim buňkám výživu, kyslík a další velmi důležité látky, které jsou nezbytné pro život. Pojďte se blíže seznámit s tímto dokonalým strojem, jako je lidské tělo. Staňte se nedílnou součástí úžasného koloběhu krve. Formou zajímavých úkolů, zábavných her a pohybových aktivit si na vlastní kůži vyzkoušíme například i to, jaké je to být červenou krvinkou.

PODMOŘSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ
Místo: expozice Živá voda, ZOO Olomouc

Ponořte se s námi do modrých hlubin moří a temných podmořských jeskyní. Život zde hýří nekonečnou fantazií, úžasnou mnohotvárností a dechberoucí pestrobarevností. Objevte tento tajuplný svět. Na vaši návštěvu se těší hvězdnatka leopardí alias „mořská kravička“, chroustnatka středomořská, listorožec pestrý, krab pavoučí, houba komínovitá, rournatec červovitý, pérovník pštrosí, parejnok elektrický a řada dalších. Tento program může probíhat i ve spolupráci se ZOO Olomouc, a děti tak v jeho rámci mohou navštívit i místní mořská akvária.

LABYRINT SMYSLŮ

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ

Rostliny, živočichové, lidé – dění kolem sebe a celý okolní svět vnímáme prostřednictvím smyslů. Tuto úžasnou schopnost přijímání nejrůznějších informací používáme každý den a ani si to pořádně neuvědomujeme. Pojďte s námi prozkoumat pozoruhodný smyslový labyrint. Formou zajímavých úkolů, zábavných her a pohybových aktivit si vše vyzkoušíme, osaháme, očicháme a možná i ochutnáme. Zjistíme, co a jak funguje.

JEDINEČNÉ VLASTNOSTI VODY

Cílová skupina: 3.–4. ročník ZŠ

Voda je látka charakteristická unikátními vlastnostmi a neobvyklým chováním. Prostřednictvím zajímavých pokusů se seznámíme s touto pozoruhodnou látkou a jejími fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Zjistíme například, proč nás voda nadnáší někdy méně a jindy více nebo proč někteří živočichové mohou po vodní hladině chodit a jiní ne.

SVĚT POD VODNÍ HLADINOU

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Pojďte s námi prozkoumat zajímavou cestu vody od pramene k dolnímu toku. Při našem putování nahlédneme pod vodní hladinu a seznámíme se s pozoruhodným vodním prostředím tak, jak ho neznáte. Společně se vydáme po stopách vody. Odhalíme živočichy, které může voda potkat při svých toulkách. Podíváme se na přizpůsobení organismů, která jim umožňují žít v tekoucí, ale i stojaté vodě.

PĚVECKÉ SBORY RYBNÍKŮ

Cílová skupina: 5.–6. ročník ZŠ

Staňte se alespoň na chvíli batrachology. Prozkoumejte zajímavý život obojživelníků České republiky. Zjistíme, zda jsou tito živočichové skutečně studení a odpudiví nebo naopak krásní a kouzelní. Poodhalíme tajemství jejich původu a vývoje v dospělého jedince. Dozvíme se, čím se živí a před kým se musí mít na pozoru, naučíme se rozeznávat jejich výjimečný hlas.

SVĚT V KAPCE VODY

Cílová skupina: 6.–7. ročník ZŠ

Naše oči nemohou vidět malinkaté předměty. Bohužel díky tomuto omezení nám zůstává zcela skrytý mrňavý svět mikroskopických organismů. Prostřednictvím mikroskopů můžeme a taky nahlédneme do tohoto neuvěřitelně pozoruhodného, krásného a miniaturního světa sladkých vod. Společně prozkoumáme ty nejzajímavější organismy z rostlinné a živočišné říše, které se nachází v pouhé kapičce vody.

TAJUPLNÁ KRÁSA ROSTLIN

Cílová skupina: 6.–9. ročník ZŠ

Myslíte si, že rostliny jsou jen nehybné a nezajímavé organismy, které slouží jako zdroj kyslíku a potravy pro živočichy? Mýlíte se! Nahlédněte do jejich říše – pohybují se, svítí a hýří nejrůznějšími barvami. Čekají na vás zářící rostliny, zažijete botanický ohňostroj a přesvědčíte se o tom, jak voda putuje rostlinou. Budete vnímat krásu rostlin všemi smysly.

ODPUDIVÍ NEBO KOUZELNÍ

Cílová skupina: 7.–8. ročník ZŠ

Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku zajímavého života zvířat České republiky a zemí nám vzdálených a exotických. Zjistíme, zda jsou tito živočichové vážně studení, slizcí, podivní či dokonce nebezpeční. Jaký je jejich původ a vývoj v dospělého jedince? Čím se živí? Před kým se musí mít na pozoru a na druhou stranu, kdo před nimi?

CHEMIE ZAŽÍVÁNÍ

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ
Délka programu: 90 minut


Jakou funkci má trávicí soustava a z čeho se skládá? Co se stane s potravou, kterou sníme? Společně se vydáme na nezapomenutelné putování trávicím traktem, kdy se na jednotlivé části podíváme pěkně zblízka.

NEUVĚŘITELNÁ EVOLUCE

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, SŠ
Délka programu: 90 minut

Celý život je jedno velké a pozoruhodné dobrodružství, které začalo před asi 3,85 miliardami let. Nahlédneme do neuvěřitelného příběhu života na Zemi – do tajemství evoluce. Jaká překvapení a experimenty příroda vytvořila? Víte, že byl život několikrát málem zničen?

DNA

Cílová skupina: SŠ

DNA = kyselina deoxyribonukleová je královnou nukleových kyselin. Je přítomna ve všech živých buňkách. Jsou z ní vytvořeny geny a kódovaná řeč, kterou je napsána příručka života. Je v ní zakódováno, jak budou bakterie, rostliny, houby, živočichové a lidé vypadat. Určuje, jak budou probíhat veškeré životně důležité procesy a nepřímo tedy i činnost celého organismu. Co je to ta DNA? Z čeho se skládá? Kde je uložena? Tento program vám pomůže tuto složitou, ale na druhé straně velice zajímavou a důležitou dvoušroubovici hádanek a tajemství rozplést.

Historie

Tomáš Arnold | +420 735 715 336 | historie@pevnostpoznani.cz

TVRDÁ DOBA KAMENNÁ

Cílová skupina: MŠ, 1.–2. ročník

Jak žili lidé v pravěku? Co jedli? Kde bydleli? Hravou formou vás seznámíme s životem pravěkých lovců a sběračů, s dobou, kdy lidé lovili zvířata a o kultuře stolování neměli ani potuchy. Mimo jiné se dozvíte, proč bylo čmárání na stěny jeskyní natolik populární nebo v čem chodili naši prapředci oblečení.

ZÁHADA OLOMOUCKÉ PEVNOSTI

Cílová skupina: 3.–5. ročník ZŠ

Jak nejlépe poznáme život v minulosti? Tak, že si ho vyzkoušíme na vlastní kůži. Zapojíme vás do příběhu, který se odehrává v olomoucké pevnosti. Na jeho pozadí se seznámíte s fungováním tehdejší armády a životem uvnitř pevnostního města Olomouc v době vlády Marie Terezie. Program využívá práci ve skupině a podporuje rozvoj komunikace.

ŽIVOT VE STŘEDOVĚKÉM MĚSTĚ

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Jak vypadalo středověké město a jak se liší od moderního města? Kdo v takovém městě žil? Jaké měl pov-innosti a jakou zábavu? Dozvíte se podstatné informace o podobě středověkého města na příkladu Olo-mouce. Společně si ukážeme, jak se život ve středověku lišil od toho dnešního a budeme rádi za vodovod-ní potrubí.

PROHNILÍ ŘÍMANÉ V OLOMOUCI

Cílová skupina: 6. ročník ZŠ, 1. ročník SŠ

Pojďte se s námi vypravit do minulosti, do dob římského impéria. Společně zjistíme, jak se žilo při hranicích římské říše pod vládou císařů nebo jejich neústupných generálů. Dozvíme se plno zajímavostí z antického každodenního života. O možné spojitosti Říma a Olomouce a také o neúnavné práci archeologů.

KRIMINÁLKA OLOMOUC: Vražda Václava III.

Cílová skupina: 7. ročník ZŠ, 2. ročník SŠ

Středověká Olomouc se stala místem vraždy posledního z přemyslovských králů. Tento hanebný zločin nebyl doposud odhalen, a tak je pouze na nás vyšetřit, kdo měl největší zájem se krále zbavit. Pomůže nám přiblížení osobnosti panovníka, mezinárodní situace i vodítka ze středověkých kronik.

TŘICETILETÁ VÁLKA A BAROKNÍ PERLA

Cílová skupina: 8. ročník ZŠ, 3. ročník SŠ

Jedním z nejděsivějších období evropského raného novověku byla bezpochyby třicetiletá válka. Provedeme vás těžkými časy, kdy Evropu a České země terorizovala krutá vojska. Společně s námi zjistíte, jak se válka dotkla města Olomouce, a co znamenal švédský vpád pro jeho budoucí vývoj. Přiblížíme si barokní sloh a kulturu a zjistíme, jak s politikou a válkou souvisí.

SMUTNÁ OLOMOUC

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, 4. ročník SŠ

Druhá světová válka se dotýkala nejen života vojáků na bojištích, ale i běžného života obyčejných lidí. Na příkladu Olomouce si ukážeme, jak se za Protektorátu Čechy a Morava změnila každodennost obyvatel města. Budeme se bavit o nehorázných výmyslech, které byly pokládané za čistou pravdu. Zjistíte, co zna-menají zlaté cihličky před některými olomouckými domy. Podíváme se i na osvobození města a odsun německého obyvatelstva a možná zde najdeme určité historické paralely.

ŠKOLA POD RUDOU HVĚZDOU

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, 4. ročník SŠ

Jak to vypadalo ve škole v dobách komunismu? Co byste se učili a proč? Podle čeho jste si zvolili školu a své povolání a mohli jste si vůbec vybírat? Prostřednictvím témat vás seznámíme s charakterem komunis-tického totalitního režimu v Československu. Vyzkoušíte si práci s dobovými prameny, přečtete si deník studenta gymnázia a dozvíte se, co je to kádrový posudek a k čemu (nejen ve škole) sloužil. Dozvíte se, že ne všechno retro je cool.
12027642 10204897026014050 1776556246669245083 N
18221836 1501146079957595 1418457672429274691 N
18300978 1301601943221277 4556460121521715010 N
ANDR0831