Web Analytics

Historie

Matematika

Zeměpis

Fyzika

Chemie

Biologie

Centrum kritického myšlení

Bonusové programy

Paměť národa

DVPP

BÁJEČNÝ ŠKOLNÍ ROK V PEVNOSTI POZNÁNÍ


Proč?

Školní programy pro vás vytváříme tak, aby navazovaly na rámcové vzdělávací programy a harmonicky doplňovaly vaši formální výuku v našem neformálním prostředí interaktivního science centra. Několikaletá praxe a systém zpětné vazby nám umožnily edukační proces výrazně zefektivnit a zatraktivnit.

Pro koho?

Pro žáky mateřských, základních a středních škol.

Kdy?

Září až červen, začátek v 9:00, 11:00 nebo 13:00, délka programu je 45 minut.

Třídu rozdělíme na 2 skupiny - zatímco jedna skupina absolvuje školní program (45 minut), druhá skupina navštíví jednu z našich čtyř expozic. Výběr expozice je dán volnými kapacitami muzea. Potom se skupiny vymění.

K vybraným školním programům nabízíme místo prohlídky expozice doprovodný program Vědecká výtvarka. Tento doprovodný program nelze objednat samostatně.

 Jak?

Vybraný školní program si objednejte pomocí nového objednávkového systému. Níže naleznete anotace všech školních programů, včetně kontaktu na příslušného koordinátora, kterého kontaktujte v případě problémů s objednávkou.

Obecné dotazy směřujte na skolypevnost@upol.cz.

V případě, že potřebujete objednat jednorázovou návštěvu více tříd, kontaktujte prosím Jitku Doležalovou: jitka.dolezalova@upol.cz, +420 735 715 335.

Upozornění!

Z organizačních důvodů a omezených kapacit nemůžeme zaručit konání programu v případě vašeho pozdního příchodu. 

Tipy!

Školní program můžete také spojit s návštěvou našeho digitálního planetária a s prohlídkou všech čtyř expozic za zvýhodněné vstupné - dané aktivity si vyberte při objednávání školního programu.

Samotná návštěva interaktivních expozic či planetária je ideálním školním výletem pro vaši třídu. Pokud si přejete navštívit pouze naše expozice či planetárium bez výukového programu, pak se objednejte na pokladně na tel. č. 585 634 145.

 DSC3008
 DSC4997
2
9

Ceník pro školní skupiny


Školní program objednaný pomocí objednávkového systému = 50 Kč / žák (v ceně je prohlídka jedné ze čtyř expozic)

Školní program objednaný emailem nebo telefonicky = 70 Kč / žák (v ceně je prohlídka jedné ze čtyř expozic)

Vědecká výtvarka = 30 Kč / žák (doprovodný program k vybraným školním programům jako alternativa k prohlídce expozice, nelze objednat samostatně)

Zvýhodněné vstupné do všech čtyř expozic ke školnímu programu = 50 Kč / žák

Planetárium = 30 Kč / žák

Cena vybraných školních programů se může lišit v závislosti na délce programu. Tuto informaci naleznete přímo v anotaci daného programu.

Varianty!

  • Školní program = 50 Kč (70 Kč) / žák
  • Školní program + vědecká výtvarka = 80 Kč (100 Kč) / žák
  • Školní program + planetárium = 80 Kč (100 Kč) / žák
  • Školní program + vstup do všech 4 expozic = 100 Kč (120 Kč) / žák
  • Školní program + vstup do všech 4 expozic + planetárium = 130 Kč (150 Kč) / žák

 

 

BIOLOGIE

Alena Vláčilová
+420 735 715 333
biologie@pevnostpoznani.cz

MATEMATIKA

Jitka Doležalová
+420 735 715 335
matematika@pevnostpoznani.cz

FYZIKA

Anna Krčmářová
+420 735 715 334
fyzika@pevnostpoznani.cz

Geografie a CHEMIE

HISTORIE

Karolína Melounová 
+420 735 715 336
historie@pevnostpoznani.cz

vědecká výtvarka

Sabina Krčmová
+420 730 588 009
vytvarka@pevnostpoznani.cz

Historie

Karolína Melounová | +420 735 715 336 | historie@pevnostpoznani.cz

TVRDÁ DOBA KAMENNÁ

Cílová skupina: MŠ, 1.–2. ročník ZŠ

Posaďte se s námi k jednomu z ohňů, který udržuje teplo v naší jeskyni… ale bydleli vlastně naši předci v jeskyni? Jak vůbec vypadali? Co jedli? Jak chodili oblečeni a jaká zvířata potkávali? Na všechny otázky se dozvíte odpověď, když se společně vypravíme zpět do tvrdé doby kamenné!

Během doprovodného programu se vydáme na dobrodružnou cestu po pravěké jeskynní galerii, která nás seznámí s každodenním životem tehdejších lidí. Na zoubek se podíváme nejen mamutovi, ale třeba i obřímu losovi nebo srstnatému nosorožci.

ZÁHADA OLOMOUCKÉ PEVNOSTI

Cílová skupina: 3.–5. ročník ZŠ

Jak nejlépe poznáme život v minulosti? Tak, že si ho vyzkoušíme na vlastní kůži. Zapojíme vás do příběhu, který se odehrává v olomoucké pevnosti. Na jeho pozadí se seznámíte s fungováním tehdejší armády a životem uvnitř pevnostního města Olomouc v době vlády Marie Terezie.

Kudy byste mohli vstoupit do pevnosti? Přece bránou! A jak taková brána vlastně vypadala? Na to si posvítíme při našem doprovodném programu. Dostanete se do role stavitelů a bránu se pokusíte navrhnout a sestavit. Tak jaká bude její funkce? Strážní nebo obranná? Nebo poslouží katovi?

ŽIVOT VE STŘEDOVĚKÉM MĚSTĚ

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Přesuňte se s námi do temného středověku – opravdu byl plný králů, princezen a loupeživých rytířů? Společně prozkoumáme tehdejší společnost a zjistíme, jak vznikala první města. Také se podíváme na to, jak se taková města lišila od těch dnešních, a jací byli jejich obyvatelé. Mnozí z nich byli řemeslníci, jejichž dnes již téměř zapomenuté profese nás možná překvapí.

Hrad, radnice, klášter, ale třeba i šibenice. To vše bychom našli na mapách středověkých měst. A jak vlastně vypadala? To zjistíte během našeho doprovodného programu. Na malou chvilku se stanete lokátory a společně zahájíte strategickou výstavbu města. Tak kde začneme – u vody nebo na kopci?

ŘÍMANÉ V OLOMOUCI

Cílová skupina: 6. ročník ZŠ

Založil Julius Caesar Olomouc? Abychom našli pravdu, musíme se vrátit do dob římského impéria! Jak se žilo v naší oblasti při hranicích říše pod vládou císařů nebo jejich neústupných generálů? Společně se dozvíme mnoho zajímavostí o možné spojitosti Říma a Olomouce a o neopomenutelné práci archeologů.

Vřele doporučujeme ke školnímu programu doprovodný program ve Vědecké výtvarce, který žákům zážitkovou formou přiblíží římskou oblibu v graffiti, jejich význam pro tehdejší společnost a souvislost s těmi dnešními. Cena s doprovodným programem činí 80 Kč / žák.

To, že antičtí Římané neměli problém s psaním po veřejných zdech se ví už od poloviny 18. století. Jaké doklady po sobě ve veřejném prostoru zanechali? A jak se obsah římských graffiti lišil od dnešní podoby street artu? To a mnoho dalšího si můžete vyzkoušet během našeho doprovodného programu. Tak nechte stěny vyprávět…

 

 

KRIMINÁLKA OLOMOUC: Vražda Václava III.

Cílová skupina: 7. ročník ZŠ

Středověká Olomouc se stala místem vraždy posledního z přemyslovských králů. Tento hanebný zločin nebyl doposud odhalen, a tak je pouze na nás vyšetřit, kdo měl největší zájem se krále zbavit. Pomůže nám přiblížení osobnosti panovníka, mezinárodní situace i vodítka ze středověkých kronik.

TŘICETILETÁ VÁLKA A BAROKNÍ PERLA

Cílová skupina: 8. ročník ZŠ

Jedním z nejděsivějších období evropského raného novověku byla bezpochyby třicetiletá válka. Provedeme vás těžkými časy, kdy Evropu a České země terorizovala nemilosrdná vojska a dozvíme se i to, co bylo záminkou pro vyvolání této kruté války. Součástí programu je i vědecká výtvarka, kde budete mít možnost prožít baroko, které neodmyslitelně patří k časům třicetileté války, trochu jinak. Cena včetně doprovodného programu činí 80 Kč / žák. Program trvá 90 minut. 

Kdy vzniklo baroko? A na jakých principech vlastně stojí? To se dozvíte během našeho doprovodného programu. Vyzkoušíte si, na malou chvilku, jaké je to být barokním sochařem, ale i barokní sochou.

ŠKOLA POD RUDOU HVĚZDOU

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, SŠ

Je všechno retro cool? Jak vypadala škola v dobách komunismu? Co byste se učili a proč? Podle čeho jste si zvolili školu a své povolání a mohli jste si vůbec vybírat? Prostřednictvím témat vás seznámíme s charakterem komunistického totalitního režimu v Československu. Vyzkoušíte si práci s dobovými prameny a dozvíte se, co je to kádrový posudek a k čemu (nejen ve škole) sloužil.

SMUTNÁ OLOMOUC

Cílová skupina:

Druhá světová válka se dotýkala nejen života vojáků na bojištích, ale i běžného bytí obyčejných lidí. Na příkladu Olomouce si ukážeme, jak se za Protektorátu Čechy a Morava změnila každodennost obyvatel města. Mimo jiné zjistíte, co znamenají zlaté cihličky před některými olomouckými domy a podíváme se i na osvobození města a odsun německého obyvatelstva a možná zde najdeme určité historické paralely.

12027642 10204897026014050 1776556246669245083 N
18221836 1501146079957595 1418457672429274691 N
18300978 1301601943221277 4556460121521715010 N
ANDR0831
DSCF9357
DSCF9325
4
15
18
Olomoucká Muzejní Noc 2015

Matematika

Jitka Doležalová | +420 735 715 335 | matematika@pevnostpoznani.cz

POHÁDKOVÝ SVĚT MATEMATIKY

Cílová skupina: předškoláci a 1. ročník ZŠ

Přesvědčte se s námi, že matematika není vůbec žádný strašák. Přijďte se ponořit do tajů pohádkového světa, který je protkán kouzelnou geometrií. Formou zábavných her a pohybových aktivit se společně seznámíme se základy matematického myšlení. Každý si také vytvoří svůj originální obrázek z geometrických útvarů – fantazii se tu meze rozhodně nekladou. Matematika se tak stane pro děti nekončící hrou a zábavou.

V naší vědecké dílně se společně přeneseme na farmu, pohrajeme si se základními tvary a dozvíme se, že geometrie nepatří jen do školních lavic. Ze zdánlivě obyčejných tvarů se naučíme tvořit vlastní loutky a bude to pohádka...

TVARY SVĚTA

Cílová skupina: 2.–3. ročník ZŠ

Aniž si to někdy uvědomujeme, matematika se vyskytuje všude kolem nás. V tomto programu odhalíte kouzlo matematiky v podobě geometrie. Prostřednictvím zajímavých úkolů a pohybových aktivit si hravě zopakujete základní rovinné a prostorové geometrické útvary. Zábavnou formou si také procvičíte geometrickou představivost, díky které dokážete vnímat svět kolem sebe jako geometrické obrazce a tělesa.

Při doprovodném programu si hravou a kreativní formou utvrdíte získané poznatky z matematiky a zopakujete základní tvary. Během několika minut si vyrobíte vlastní hlavolam, který vás přesvědčí, že geometrie je opravdu všude kolem nás…

TAJEMSTVÍ ŠIFER

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Máte ve třídě milovníky kryptografie, kteří si mezi sebou rádi posílají tajná psaníčka? Tak neváhejte a přijďte na výukový program, při kterém si děti zábavně propojí matematiku se šiframi. Sedět tu určitě nebudou! Ve spojení s našimi exponáty se pokusí rozluštit zašifrované vzkazy a získat tak mnohé zkušenosti v oblasti různých šifer a kódů.

Nevynechejte ani náš doprovodný program, kde se naučíme, jak vyrobit vlastní šifrovací schránku. Nahlédneme pod pokličku kryptografie, do jejíž historie se zapsal dokonce i Julius Caesar. Vynalezením šifry dokázal kódovat tajné zprávy. A dokážete to i vy!

NUDNÁ ČÍSLA?

Cílová skupina: 6. ročník ZŠ

Myslí si vaši žáci, že čísla jsou nudná a nezajímavá? Navštivte s nimi výukový program, na kterém je vyvedeme z omylu, neboť čísla jsou velice důležitá a rozhodně nejsou nudná. Vždyť jsou písmem různých vědních oborů a mají řadu zajímavých vlastností. Zábavnou formou se s některými těmito vlastnostmi žáci seznámí a procvičí si, jak poznat prvočíslo. Také se mohou těšit na různé matematické perličky.

MATEMATICKÉ HÁDANKY A RÉBUSY

Cílová skupina: 7.–9. ročník ZŠ

Chcete si zpestřit hodinu matematiky a zažít zábavu? Potřebují si vaši žáci osvěžit mozek a zároveň chtějí zažít spoustu legrace? Přijďte a zasmějte se u různých matematických hádanek a rébusů. Pro někoho to může být výzva, pro ostatní zase druh pobavení. Program podporuje komunikaci ve skupině a rozvoj logického myšlení.

LOGICKÉ HÁDANKY

Cílová skupina:

Jednou z činností našeho mozku je zpracovávání informací. Tyto informace je důležité logicky utřídit. Proto je potřeba si čas od času pořádně osvěžit svoji mysl a protáhnout své mozkové závity. Pro jednoho to může být výzva, pro druhého zase trénink či druh pobavení. Přijďte a zasmějte se u známých či méně známých hádanek a hlavolamů, které pro vás máme připravené.

Zeměpis

Zuzana Kopečná | +420 735 715 332 | geografie@pevnostpoznani.cz

VODA V JEDNOM KOLE

Cílová skupina: MŠ, 1.–2. ročník ZŠ

Živá voda je nejen součástí všeho nezbytného, co nás obklopuje, ale mezi jiné její vlastnosti patří i neustálý koloběh v přírodě. Téma je podáno hravou formou a neopomene zmínit základní části učiva, jako je skupenství vody, výskyt vody v přírodě, základní části koloběhu vody a význam vody pro život. Pokud žáky o všem zmíněném nepřesvědčí vlastnoručně dotvořený výukový list, naše exponáty rozhodně.

Rozhodně se přijďte podívat i do naší vědecké výtvarky! Kreativní formou si společně utvrdíme poznatky z geografie a s využitím netradičních prostředků si vytvoříme i vlastní koloběh vody. To se vám už z hlavy nevypaří!

NEZADRŽITELNÁ VODA

Cílová skupina: 3. a 4. ročník ZŠ

Povodňové situace jsou v naší krajině častým jevem a je dobré jim porozumět. Povodně patří mezi přirozené přírodní jevy, které krajinu obohacují a jsou pro ni velkým přínosem. Opačný pohled má však člověk, pro kterého představují nebezpečí a ohrožení. Žáci se o tématu učí u našeho exponátu – zátopového modelu Olomouce. Na závěr si hravou formou vyzkouší, jak postupovat v případě hrozícího nebezpečí a nutnosti evakuace. Takže pozor, voda už je nám v patách!

Jaké to je, když přijde velká voda? To si můžete vyzkoušet během našeho doprovodného programu! Společně si o povodních popovídáme a pro vlastní město vytvoříme protipovodňová opatření, jejichž kvalitu také samozřejmě patřičně otestujeme.

VODSTVO ČESKÉ REPUBLIKY

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Na slepé mapě vodních toků v České republice není vždy jednoduché se vyznat. S naší průpravou se naučíte číst georeliéf, pojmenujete si základní geomorfologické celky a ujasníte si, proč se naší zemi někdy říká „střecha Evropy“. Zároveň si zopakujete nejvýznamnější sídla na našich tocích. To vše vám pomůže hravě se zorientovat ve fyzicko-geografické mapě. A nakonec si nově nabyté znalosti otestujete při hledání průběhu nejvýznamnějšího moravského toku.

Kde se nachází peřeje a co je to přítok? A kde řeka pramení? To vše si ukážeme během našeho doprovodného programu. A z vody vařit rozhodně nebudeme! Na chvíli se ocitneme v kůži kartografů a společně vytvoříme a popíšeme vlastní řeku.

ČLOVĚK A VODA

Cílová skupina: 7.–8. ročník ZŠ

Člověk je voda, a to hned ze tří čtvrtin. Na vodě jsme existenčně závislí, a to nejen pro její význam jakožto tekutiny. Voda je základem pro vše živé i neživé, a přesto jsou její zásoby ve světě omezené a nerovnoměrně rozložené. Ukážeme si, jak vypočítat dostupné zásoby pitné vody ve světě. Navíc se přesvědčíte, že virtuální voda je pojem, který je stejně aktuální jako koncept trvale udržitelného rozvoje nebo omezenosti přírodních zdrojů. Přijďte se dozvědět, kolik vody se spotřebuje pro výrobu jedné bavlněné košile a co můžete udělat vy sami pro snížení spotřeby vody a její dostupnosti v rozvojových a ohrožených oblastech celého světa.

NAVRHNI SI SVOJE MĚSTO

Cílová skupina: 3.–9. ročník ZŠ, SŠ

Navrhni si město, ve kterém by se ti líbilo bydlet. Nemáš rád velká sídliště? Tak je nestav! Dozvíš se, jak se města rozšiřují a jak se plánuje jejich výstavba. Co myslíš, že je nutné zohlednit při plánování a výstavbě? Uděláme si rychlokurz územním plánováním a podíváme se na nové technologie, pomocí kterých si spoustu věcí projektanti ulehčují. Jedná se o drony, totální stanice nebo počítačový software. Náročnost výukového programu bude uzpůsobena věku žáků, je tedy vhodný pro všechny věkové kategorie.

Co je to urbanismus a městské inženýrství? Jak funguje územní plánování? Na tyto a další otázky si společně odpovíme během našeho doprovodného programu. Vyzkoušíme si, jaké je to být v kůži architekta či stavebního inženýra a vytvoříme si vlastní město. Tak kudy povedou silnice, kde bude zeleň a kde obytná zóna…?

CO NÁS OHROŽUJE?

Cílová skupina:9. ročník ZŠ, SŠ

Ničivé živelné pohromy se dají předpovídat dopředu. Jak dlouho před jejich úderem a jakým způsobem? Bouřky, zemětřesení, tsunami, tornáda, vulkány a tání ledovců. To vše se dá sledovat, a předpovídat jejich postup. Jaké jsou možnosti předpovědi a prevence v dnešním vyspělém světě plném automatických a elektronických vynálezů? Seznámíte se s nimi v průběhu celé naší lekce.

KOUZLO STARÝCH MAP

Cílová skupina:9. ročník ZŠ, SŠ

Dovedete si představit svět bez mapy? Asi jen obtížně. Mapy jsou všude okolo nás, jsou nezbytné pro mnoho povolání a neobejde se bez nich žádná dovolená. Mapy jsou srozumitelné a plné informací, ale jak vypadaly mapy před mnoha stoletími? Třeba ve starověkém Řecku, před tisíci lety nebo v době Kryštofa Kolumba? Byly stejné jako dnes, nebo se něčím lišily? Kdo mapy tenkrát kreslil a pro koho? Kdo v nich uměl číst a uměli bychom v nich číst také? Je spousta otázek, které nad ukázkami starých map sami zodpovíte. A možná na nich najdete něco záhadného. Tak se na ně přijďte brzy podívat.
10405365 824481684266641 8448472967800094939 N
FF2B4311
FF2B7834
UP 118
3
10995987 822644864450323 5001787372177481307 N
20139749 1372684419446362 219729353252581321 N
1280px Giant Prominence On The Sun Erupted

Fyzika

Anna Krčmářová | +420 735 715 334 | fyzika@pevnostpoznani.cz

FYZIKA Z KUCHYNĚ

Cílová skupina: MŠ, 1. ročník ZŠ

Všimli jste si někdy, kolik fyzikálních procesů nás obklopuje? Chtěli byste některým z nich přijít na kloub? Tak schválně, kdo z vás ví, proč slepička nerozmáčkne vajíčko nebo proč se nedokážete napít dvěma brčky? Co se stane s alobalem v mikrovlnce? Nevíte? Tak neváhejte a rozluštěte nejen tyto záhady společně s námi!

Špetku znalosti smícháme s trochou kreativity a nakonec vznikne výborný recept. A kdyby jen jeden! Během našeho doprovodného programu si „ukuchtíme“ hned několik experimentů, které dokáží, že fyzika rozhodně nepatří jen do školních lavic

BAREVNÉ PLANETY

Cílová skupina: předškoláci, 1. ročník ZŠ

Pojďte se s námi podívat za hranice naší atmosféry a seznamte se prostřednictvím komentované prohlídky nejen s planetou Zemí, na které žijete, ale i s ostatními planetami naší sluneční soustavy. Poznáme jejich charakteristické znaky a po promítání v planetáriu si upevníme získané poznatky výtvarnou aktivitou. Vytvoříme vlastní barevný model sluneční soustavy.

Chcete si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, stát se alespoň na malou chvilku královnou nebo králem vlastní planetární soustavy? Pak nevynechejte náš doprovodný program, kde utvrdíme poznatky z fyziky tvůrčí prací. Na zoubek se podíváme hned osmi planetám a společně budeme zkoumat jejich vizuální podobu.

ŽIVÁ SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Cílová skupina: 2.–4. ročník ZŠ

Pojďte se s námi podívat za hranice naší atmosféry a seznamte se prostřednictvím komentované prohlídky nejen s planetou Zemí, na které žijete, ale i s ostatními planetami naší sluneční soustavy. Poznáme jejich charakteristické znaky a po promítání v planetáriu si upevníme získané poznatky pohybovou aktivitou. Díky tajemnému kufru každý zastoupíme určitou planetu a z chaosu vytvoříme fungující pohyblivý model sluneční soustavy.

Věděli jste, že naši Sluneční soustavu tvoří čtyři trpaslíci a čtyři obři? Že ne? Nevadí! Přijde se podívat do naší vědecké dílny, kde společně prozkoumáme tvary a formy planet obklopujících Slunce. Hravou formou si utvrdíme poznatky získané z fyziky a nahlédneme pod tmavou roušku barevného vesmíru.

SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Cílová skupina: 5.–7. ročník ZŠ

Chcete se proletět sluneční soustavou? Vezmeme vás na jedinečnou cestu ze Země až ke vzdáleným svě-tům na jejím okraji. V prostoru mezi Merkurem a Neptunem narazíme na nejrůznější planety a jejich měsíce, které se od sebe nemohou více lišit, jelikož příběhy jejich vzniku se vzájemně prolínají. Nachází se na jiných planetách kapalná voda, tedy jedna z podmínek vzniku života? Těmto věcem můžeme společně přijít na kloub!

V našem doprovodném programu pomocí jednoduchého experimentu společně poodhalíme vizuální podobu Sluneční soustavy a vytvoříme svítící planetární plakát každému dle jeho chuti.

 

NESPOUTANÉ HVĚZDY

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ

Proč se tělesa pohybují po obloze? Pohybuje se Slunce vždy zleva do prava? Co způsobuje změny fází Měsíce? Tohle a mnoho dalších informací se dozvíme během výuky v planetáriu. Díky jeho kopuli si ukážeme bod, kolem kterého zdánlivě rotují všechny ostatní objekty, a vysvětlíme si, jak poloha Slunce ovlivňuje změny ročních období.

SVĚTLO NA CESTÁCH

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ

Položili jste si někdy otázku, co je to světlo? Proč vidíme věci pod hladinou v jiném místě než doopravdy jsou? Jak fungují optické kabely nebo optická čidla? Ukážeme si, jak putuje světlo přes různá optická roz-hraní, podíváme se do nitra optického kabelu a zjistíme, jak může fungovat objemové čidlo nepřístupné nádrže. Ke zdárnému konci našeho bádání nás dovede řada propracovaných exponátů a nenásilný přístup lektora.

USMĚRNĚNÉ SVĚTLO

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ

Dokážeme nějak ovlivnit pohyb světelné vlny? K čemu bychom mohli takto ovlivněné světlo využít? Pojďme společně najít odpovědi na tyto otázky! Objasníme si vlnové vlastnosti světla a ukážeme si, jak využít světla v defektoskopii či k vytvoření 3D obrazu. Při výuce využijeme propracované exponáty a zajímavé pomůcky, jako jsou umělé polarizační filtry či přírodní polarizátory.

SPEKTRUM ZÁŘENÍ

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ, SŠ

Jaké typy záření k nám přichází z vesmíru? Z čeho se skládá viditelné záření? Jak ovlivňuje teplota těles jejich vyzařování elektromagnetického záření? Proč laser svítí úplně jinak než obyčejná žárovka? Pojďme si objasnit princip fungování obyčejné žárovky nebo fluorescenčních barviv. Programem nás provede zkušený lektor a využijeme řadu propracovaných exponátů.

RADONOVÁ STOPA

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, SŠ

Výukový program naplňující koncepci rozvoje mezipředmětových vztahů, díky kterému nakoukneme pod základy našich domů či škol a objevíme tajemného zabijáka jménem radon. Radonová problematika je ve vědeckých kruzích aktuální již po několik let, avšak do povědomí široké veřejnosti se dostává jen zřídka. Pojďme objevit zdroje radonu, skulinky, kterými proniká do našich obydlí, a pochopme jeho cestu rozpadovou řadou. Závěrem se naučíme, jak se před radonem chránit a domů si odnesete i informace pro rodiče.

FYZIKA V KOMIKSU

Cílová skupina: 7.–9. ročník ZŠ

Komiks není jen o fantazii, autoři velké spousty komiksů se drží i fyzikálních zákonů. Přijďte k nám odhalit tajemství jednotlivých superschopností. Spolu s animátory pak budete moci porazit padoucha jen díky znalostem fyziky!

 

Chemie

Zuzana Kopečná | +420 735 715 332 | chemie@pevnostpoznani.cz

CUKROVÁ DUHA

Cílová skupina: 5.–7. ročník ZŠ

Umíte vytvořit barevnou duhu z cukerných roztoků? A dokážete předpovědět, v jakém pořadí se vytvoří vrstvičky kapalin o různé hustotě, jako je např. olej, voda, kukuřičný sirup a med? Pomocí těchto jednoduchých pokusů vás hravě seznámíme s pojmem hustota.

TO JE BOMBA

Cílová skupina: 6.–9. ročník ZŠ

Co mají společného šumivé tablety, šumák nebo také šumivé bomby do vany je všem asi jasné. Která chemická reakce se skrývá za procesem šumění? Naučte se s námi vyrábět šumivé bomby do vany a můžete zažívat „explozi“ při každé koupeli.

Každá bomba by měla být samozřejmě bezpečně uložená! Navštivte také náš doprovodný program, během kterého si vytvoříte vlastní úložný prostor pro šumivou bombu. Ten si společně vyzkoušíme i řádně označit a chemicky popsat pomocí techniky sprejování.

REDOXNÍ CHAMELEON

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ

Chcete si osvojit pojmy, jako jsou oxidace, redukce? Pak si přijďte vyzkoušet reakce, které mění barvy podobně jako chameleon. Čeká vás například chameleon měděný nebo manganistanový. Naučíme vás, jak pouhým okem podle barvy u těchto prvků zjistíte jejich oxidační stav.

ZÁHADNÁ LÁTKA BEZE JMÉNA

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ

Pojďte si s námi zahrát na vědátory a rozluštit záhadu neznámé látky pomocí jednoduchých laboratorních postupů. Lekce je koncipována dle pravidel badatelsky orientované výuky – jednoho ze současných moderních trendů výuky.

OVOCNÁ BATERIE

Cílová skupina:

Jak sestrojit jednoduchý galvanický článek? Jak nám může posloužit jako zdroj energie? Jaký je rozdíl mezi elektrolýzou a galvanickým článkem? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět s žáky v rámci cvičení.

NANOMATERIÁLY

Cílová skupina:
Kontaktní osoba: Lucie Kolářová, lucie.kolarova@upol.cz

Nanotechnologie jsou dnes považovány za obor budoucnosti. Slyšíme o nich v médiích, můžeme si zakoupit produkty vytvořené nanotechnologiemi nebo obsahující nanomateriály. Ačkoli je pro nás nanosvět pouhým okem neviditelný, přiblížíme žákům pomocí demonstrací a jednoduchých badatelských aktivit, co se děje v nanosvětě. Žáci si při tom osvojí základní pojmy nanotechnologií a dozvědí se o některých aplikacích.

EXTRAKCE DNA

Cílová skupina:

Chcete odhalit podstatu života na úrovni molekul? Pak potřebujete vědět, co je to DNA! Poznáte molekulu, která je programem pro život jak po stránce chemické, tak i biologické, a sami si ji vyzkoušíte izolovat z rostlinného pletiva. Přesvědčíte se, že DNA můžete vidět pouhým okem. Seznámíme vás s pojmy: mutace, dědičnost nebo genové inženýrství.

 DSC4064HobzovaEva50
6hobzova
27hobzova
DSC 9106
 DSC8714
19146065 1343534279028043 8133127450812366011 N
 DSC3066m
 DSC8485

Biologie

Alena Vláčilová | +420 735 715 333 | biologie@pevnostpoznani.cz

LIDSKÉ TĚLO JAKO PUZZLE

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ

Každé lidské tělo se skládá z různých částí, z nichž každá má svůj tvar a plní svoji funkci. Také je protkáno spletitou sítí cest, po kterých neustále proudí krev. Krev dodává našim buňkám výživu, kyslík a další velmi důležité látky, které jsou nezbytné pro život.
Pojďte se blíže seznámit s tímto dokonalým strojem - lidským tělem. Staňte se nedílnou součástí úžasného koloběhu krve. Formou zajímavých úkolů, zábavných her a pohybových aktivit si na vlastní kůži vyzkoušíte například i to, jaké je to být červenou krvinkou.

Jak dobře znáte červenou kapalinu proudící našim tělem? Pojďte ji s námi poznávat pěkně zblízka! V naší vědecké výtvarce se naučíme pojmenovávat krevní buňky a prozkoumáme jejich vizuální podobu. Povíme si o tom, co všechno krev obsahuje a vytvoříme i vlastní mikroskopický obraz.

PODMOŘSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ
Místo: expozice Živá voda, případně ZOO Olomouc

Ponořte se s námi do modrých hlubin moří a temných podmořských jeskyní. Život zde hýří nekonečnou fantazií, úžasnou mnohotvárností a dech beroucí pestrobarevností. Objevte tento tajuplný svět. Na vaši návštěvu se těší hvězdnatka leopardí alias „mořská kravička“, chroustnatka středomořská, listorožec pestrý, krab pavoučí, houba komínovitá, rournatec červovitý, pérovník pštrosí, parejnok elektrický a řada dalších.
Tento program může probíhat i ve spolupráci se ZOO Olomouc a děti tak v jeho průběhu navštíví i místní mořská akvária.

Pod třpytivou vodní hladinou se nachází fantastický svět plný krásných pestrobarevných obyvatel. Pojďte ho prozkoumat spolu s námi do naší vědecké výtvarky. Na společné cestě vlnami se seznámíme s nejrůznějšími mořskými živočichy, s jejich tvary a barvami. A kousek tohoto světa si odneseme domů. Tak kdo se s námi vydá za dobrodružstvím?

LABYRINT SMYSLŮ

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ

Rostliny, živočichové, lidé – všichni vnímáme dění kolem sebe a celý okolní svět prostřednictvím smyslů. Tuto úžasnou schopnost přijímání nejrůznějších informací používáme každý den a ani si to pořádně neuvědomuje. Pojďte s námi prozkoumat pozoruhodný smyslový labyrint. Formou zajímavých úkolů a zábavných her si vše vyzkoušíte, osaháte, očicháte a možná i ochutnáte. Poznáte, co a jak funguje.

Kolik že máme vlastně smyslů? A že se v tom všem už ztrácíte? Nevadí! V naší vědecké dílně spletitý labyrint smyslů prozkoumáme společně. Navážeme na poznatky získané v biologii a upevníme je přímo do vlastnoručně vyrobeného mozku! Ukážeme si, kde mají jednotlivé smysly svá centra a už se v tom neztratíte.

U VODNÍKŮ NA RYBNÍKU

Cílová skupina: předškoláci, 1.–2. ročník ZŠ

Překonejte strach a vydejte se s námi pod hladinu rybníka. Prozkoumejte toto vodníkovo království pěkně z blízka. Dozvíte se to nejzajímavější ze života ryb. Naučíte se rozeznávat základní druhy, které se u nás vyskytují. Zjistíte, jak se ryby pohybují, dýchají nebo kdy například spí. A možná pomůžete i novému a nemotornému učni „hastrmanského řemesla“.

Už poznáte rybky, které žijí v našich vodách? A víte, jak staré mohou být? Pokud ne, pak rozhodně navštivte náš doprovodný program. Společně si vysvětlíme, jak zjistíme rybí věk a novou znalost kreativní formou utvrdíme. Tak, která z nich je stará jako Metuzalém a která má život jepičí?

 

KOUZLA S VODOU

Cílová skupina: 1.–2. ročník ZŠ

Voda je bezbarvá kapalina bez chuti a zápachu. Za to má ale zásadní význam pro život na Zemi a i pouhá kapička vody má mimořádnou moc a sílu. Tato látka má unikátní vlastnosti, neobvyklé chování - doslova kouzlí. Máte jedinečnou možnost se s touto pozoruhodnou kapalinou seznámit blíže a to vše prostřednictvím zajímavých pokusů, zábavných her a pohybových aktivit.

JEDINEČNÉ VLASTNOSTI VODY

Cílová skupina: 3.–4. ročník ZŠ

Voda je látka charakteristická unikátními vlastnostmi a neobvyklým chováním. Prostřednictvím zajímavých pokusů se seznámíme s touto pozoruhodnou látkou a jejími fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Například zjistíme - proč nás voda nadnáší někdy méně a jindy více, či proč někteří živočichové mohou po vodní hladině chodit a jiní ne.

Napadlo vás někdy malovat ledem? Přemýšlíte, jaké to asi je? To se dozvíte v naší vědecké dílně. A nejen to! Společně si dokážeme, že voda je opravdu jedinečná kapalina. Podíváme se, jak dovede měnit svou formu a všechna tři skupenství otestujeme v uměleckém procesu.

SVĚT POD VODNÍ HLADINOU

Cílová skupina: 4.–5. ročník ZŠ

Pojďte s námi prozkoumat zajímavou cestu vody od pramene k dolnímu toku. Při našem putování nahlédneme pod vodní hladinu a seznámíme se s pozoruhodným vodním prostředím tak, jak ho neznáte. Společně se vydáme po stopách vody. Odhalíme živočichy, které může voda potkat při svých toulkách. Podíváme se na přizpůsobení organismů, která jim umožňují žít v tekoucích i stojatých vodách.

Hlubiny oceánů obývají roztodivní živočichové s neobyčejnými vlastnostmi, krásní a barevní. Mohou mít velká ústa či dokonce světélkující orgány. Pojďte se s nimi seznámit blíže do naší vědecké dílny. Společně prozkoumáme prostředí podvodního světa a objevíme i nový druh živočicha. Tak kolik má chapadel a jakou má barvu? A jak se vlastně jmenuje?

SVĚT V KAPCE VODY

Cílová skupina: 5.–7. ročník ZŠ

Naše oči nemohou vidět ty nejmenší předměty. Bohužel díky tomuto omezení nám zůstává zcela skrytý mrňavý svět mikroskopických organismů. Prostřednictvím mikroskopů můžeme a taky nahlédneme do tohoto neuvěřitelně pozoruhodného, krásného a miniaturního světa sladkých vod. Společně prozkoumáme ty nejzajímavější organismy z rostlinné a živočišné říše, které se nachází v pouhé kapičce vody.

TAJUPLNÁ KRÁSA ROSTLIN

Cílová skupina: 6.–7. ročník ZŠ

Myslíte si, že rostliny jsou jen nehybné a nezajímavé organismy, které slouží jako zdroj kyslíku a potravy pro živočichy? Mýlíte se! Nahlédněte do jejich říše – pohybují se, svítí a hýří nejrůznějšími barvami. Čekají na vás zářící rostliny. Zažijete botanický ohňostroj a přesvědčíte se o tom, jak voda putuje rostlinou. Budete vnímat krásu rostlin všemi smysly.

ODPUDIVÍ NEBO KOUZELNÍ

Cílová skupina: 6.–8. ročník ZŠ

Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku zajímavého života zvířat České republiky i ze zemí nám vzdálených a exotických. Zjistíte, zda jsou tito živočichové vážně studení, slizcí, podivní či dokonce nebezpeční. Jaký je jejich původ a vývoj v dospělého jedince? Čím se živí? Před kým se musí mít na pozoru a na druhou stranu, kdo před nimi?

(NE)VŠEDNÍ RYBY

Cílová skupina: 7.–8. ročník ZŠ

Překonejte strach a vydejte se s námi pod hladinu stojatých vod. Dozvíte se to nejzajímavější ze života ryb sladkovodních ale i mořských. Naučíte se rozeznávat základní druhy, které se vyskytují v našich rybnících, jezerech, potocích a řekách. Zjistíte, jak se ryby pohybují, dýchají nebo kdy například spí.

CHEMIE ZAŽÍVÁNÍ

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ
Délka programu: 90 minut
Cena: 80 Kč / žák

Jakou funkci má trávící soustava a z čeho se skládá? Co se stane s potravou, kterou sníme? Společně se vydáme na nezapomenutelné putování trávicím traktem, kdy se na jednotlivé části podíváme pěkně z blízka.

NEUVĚŘITELNÁ EVOLUCE

Cílová skupina: 9. ročník ZŠ, SŠ
Délka programu: 90 minut
Cena: 80 Kč / žák

Celý život je jedno velké a pozoruhodné dobrodružství, které začalo před asi 3,85 miliardami let. Nahlédneme do neuvěřitelného příběhu života na Zemi – do tajemství evoluce. Jaká překvapení a experimenty příroda vytvořila? Víte, že byl život několikrát málem zničen?

Centrum kritického myšlení


FAKE NEWS, HOAXY, PROPAGANDA: Jak nepodlehnout manipulaci

Cílová skupina: 7.- 9. ročník ZŠ
Délka programu: 180 minut
Cena: 100 Kč / žák 

Fake news, hoaxy neboli falešné zprávy provází lidstvo už od samého počátku dějin. Díky rozvoji nových technologií však získal tento fenomén v posledním desetiletí nový rozměr. Jak vypadaly fake news ve starověku? A jak se dnes může každý z nás naučit rozpoznávat dezinformace? Na to se zaměřujeme v novém vzdělávacím programu Centra kritického myšlení!

Růžová zhouba: REKLAMĚ NA STOPĚ!

Cílová skupina: 4. - 6. ročník ZŠ
Délka programu: 180 minut
Cena: 100 Kč / žák  

Žijeme ve společnosti, ve které se informační a komunikační technologie staly běžnou součástí života. Sociální sítě, on-line zpravodajství, life-style magazíny a e-shopy, to vše je za obrazovkami k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. Nejen uživatele internetu provázejí reklamy na každém kroku. Jak odolat pokušení? A podle čeho se rozhodovat, kterým informacím můžeme věřit? Ve vzdělávacím programu si děti zahrají příběh z alternativní reality, ve kterém poznají, jakými způsoby se nás reklamy a jejich autoři pokouší ovlivňovat.

ARGUMENTAČNÍ DÍLNY

Cílová skupina: 6.-9. ročník ZŠ, SŠ
Délka programu: 180 min
Cena: 100 Kč / žák
 
V argumentačních dílnách se žáci seznamují s principy argumentace, učí se odhalovat argumentační fauly, a v roli debatérů rozvíjí vlastní vyjadřovací schopnosti.
 
 
1
2
 DSC0052
 DSC2601hobzovaeva
 DSC4344HobzovaEva3
 DSC4351HobzovaEva2

Bonusové programy

Bonusové programy rozšiřují nabídku výukových programů o zajímavá aktuální témata. Výuka probíhá často ve spolupráci s našimi partnery.


KYBERSVĚT OČIMA POLICIE ČR

Cílová skupina: 5.–9. ročník ZŠ
Délka programu: 90 minut
Cena: 30 Kč / žák
Program je realizován ve spolupráci s Policií ČR.

Ve spolupráci s Policií ČR jsme připravili besedu pro žáky druhého stupně základních škol na téma rizika na sociálních sítích. Policisté přiblíží posluchačům rizika sociálních sítí z pohledu trestní odpovědnosti a poskytnou rady, jak se nestát pachatelem ani obětí trestného činu.

Přednášky proběhnou 13. 2., 4.3, 1.4., 6.5. a 3.6.2020. Pro žáky 5.–6. ročníku od 9:00 do 10:30 a pro žáky 7.–9. ročníku od 10:30 do 12:00.

Místo si rezervujte na tel: +420 585 634 145 nebo emailu: skolypevnost@upol.cz.

ROSTLINY V LUŽNÍM LESE

Cílová skupina:
Organizační forma: terénní exkurze
Délka programu: 3–4 hodiny
Délka trasy: cca 5 km, možnost občerstvení a odpočinku na Lovecké chatě
Kontaktní osoba: Alena Vláčilová, alena.vlacilova@upol.cz
Cena: 100 Kč / žák

Zajímá Vás, proč kopřiva „pálí“? Chcete znát rostlinu s dostřelem až 15 metrů? Víte, že některé rostliny mohou měnit barvy svých květů? Ukážeme si, jak přinutit javor k mléčnému pláči, jak vyrobit z dubu inkoust, jak připravit jedlé žaludy nebo kterou rostlinu vyhledat při poranění. Poznejte krásy přírody zábavnou a hravou formou! Vydejte se s námi na interaktivní přírodovědnou vycházku do lužního lesa v srdci Litovelského Pomoraví.

S sebou nezapomeňte pevnou terénní obuv, sportovní oděv do přírody (tepláky, mikina), pokrývku hlavy, pláštěnku, repelent, kartička ZP, užívané léky (zejména pro případ alergie), batoh, pití, svačinu, psací podložku, 2 tvrdé papíry A4, psací potřeby (propiska, tužka, fix, pastelky základních barev), brčko, lepidlo a izolepu.

 

UČÍME SE S PTÁKY A NETOPÝRY

Cílová skupina: MŠ, 1.–2. ročník ZŠ a SŠ, veřejnost
Délka programu: 45–50 minut (každý všední den, program je potřeba objednat alespoň 14 dní dopředu)
Počet účastníků: max. 30
Kontakt: Evžen Tošenovský, evzen.tosenovsky@upol.cz, tel.: 723 901 700

Myslíte si, že netopýry a ptáky mohou mít ve školách jen kouzelničtí učni? Chyba! S naším programem se můžete ve stylu školy čar a kouzel učit i vy! Součástí programu jsou i ukázky živých zvířat ze záchranné stanice (netopýři, sovy, rorýsi), pro nejmenší jsou pak připraveni úžasní „zpívající“ plyšáci! Program je vhod-ný zejména do výuky přírodopisu/biologie/ekologie, ale díky „univerzální“ zajímavosti těchto druhů živočichů můžeme program zaměřit i na prvouku/zeměpis, fyziku, matematiku nebo pracovní a technickou výchovu i pro širokou veřejnost. Aktivitu nabízíme spolu s našimi partnery z České společnosti ornitologické a České společnosti pro ochranu netopýrů.

PĚVCI A STAVITELÉ

Cílová skupina: MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ a SŠ, veřejnost
Délka programu: 45–90 minut (každý všední den, program je potřeba objednat alespoň 14 dní dopředu)

Počet účastníků: max. 30
Kontakt: evzen.tosenovsky@upol.cz, tel.: 723 901 700

Víte, proč ptáci zpívají? A jaké úžasné stavitelské dílo je ptačí hnízdo? A proč a jak ptáčkům vyvěšovat hnízdní budky a krmítka? Přijďte si k nám absolvovat „školu ptačího zpěvu“ pod vedením odborníků z České společnosti ornitologické a už se vám nikdy nestane, že nepoznáte, který ptáček vám to ráno pod okny zpívá, nebo kdo je ten váš soused, který právě snesl vajíčka do hnízda v blízkém keři! Navíc si vyzkoušíte i skládání různých typů budek na našich jedinečných maketách na suché zipy, případně si vyrobíte a od-nesete i reálnou budku! Pokud na program přijedete na jaře (březen–červen), zkusíte si nahrát vlastní sbírku ptačího zpěvu pomocí profesionálního ornitologického mikrofonu. Aktivita je vhodná i jako zpestření pracovní/technické výchovy a pro širokou veřejnost.

Plavby poznání s Ololodí

Pro základní, střední a mateřské školy nabízíme školní vzdělávací výlety formou projektu “Olomouc pohledem námořníka”. Za pomoci prvků zážitkové pedagogiky žákům zábavnou interaktivní formou představíme historii města Olomouce, architektonické styly a nejvýznamnější památky, které je reprezentují. Během výletu se žáci stanou pravými námořníky a během plavby si vyzkouší i kormidlovat Marii Terezii. 

Projekt realizujeme ve spolupráci se statutárním městem Olomouc za podpory odboru školství. Je určen pro SŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ a také mš. Žáci si také osvojí základní námořnické dovednosti, které pak budou moci uplatnit během samotné platby.

Pro více informací nám můžete napsat email na: info@plavbyolomouc.cz nebo na tel: 776 857 870.

www.plavbyolomouc.cz/skolni-vylety

 

ZÍTRA CELÁ ZEMĚ

Zážitkový workshop Paměti národa na principu jednoduchého hraní rolí nabízí účastníkům pohled na události listopadu 1989 očima středoškolských studentů, kteří na své škole vyhlásí stávku coby vlastní příspěvek k prožívaným událostem. Každý z nich má jiné rodinné zázemí – někteří pocházejí z disidentského prostředí, jiní vnímají komunistický režim optikou státní propagandy a zbytek teprve teď zjišťuje, že když se o některých věcech doma nemluvilo, neznamená to, že na ně jejich rodiče neměli vlastní – odlišný názor. 

Ve hře v roli si účastníci uvědomí, jaké momenty k propuknutí demonstrací a společenským změnám vedly a jaké důvody a motivace k nim lidé měli.

Součástí workshopu je i diskuze o společenské a politické angažovanosti v každodenním světě.

https://www.postbellum.cz/co-delame/workshopy/zitra-cela-zeme/

Workshop trvá 4 hodiny a stojí 100 Kč na žáka. Jedná se o dotovanou cenu pro školy. Minimální počet platících účastníků workshopu je 20. (Workshopu se může zúčastnit i méně studentů, ale minimální částka, za kterou ho uvedeme, je 2000 Kč.)

Paměť národa


DEN, KDY SE MLČELO

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ
Délka programu: 240 minut
Kapacita: 12–26 žáků
Cena: 90 Kč / žák
Program je realizován ve spolupráci s Pamětí národa.

Únor 1948, v rádiu hlásí, že prezident Beneš právě doplnil vládu Národní jednoty. V ulicích Prahy jsou statisíce lidí. Dav slaví pod dohledem Klementa Gottwalda na Václavském náměstí. Jaký vliv to bude mít na život malé české vesnice na Domažlicku? Jak budou občané volit v nacházejících volbách, co jim jejich volba přinese?

Žáci mají možnost po skončení programu zdarma navštívit expozice Pevnosti poznání.

Objednávejte pomocí externího formuláře.

DOMA A JINDE

Cílová skupina: 8.–9. ročník ZŠ
Délka programu: 240 minut
Kapacita: 12–30 žáků
Cena: 90 Kč / žák
Program je realizován ve spolupráci s Pamětí národa.

Zážitkový workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol v dobových reáliích ukazuje principy fungování zastupitelské demokracie, ale i vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti. Představuje fenomém uprchlictví z pohledu jednotlivce zasaženého velkými dějinami.

Žáci mají možnost po skončení programu zdarma navštívit expozice Pevnosti poznání.

Objednávejte pomocí externího formuláře.

TAK TOHLE NEPROJDE

Cílová skupina: 1.–4. ročník SŠ
Délka programu: 210–240 minut
Kapacita: 10–30 žáků
Cena: 130 Kč / žák
Program je realizován ve spolupráci s Pamětí národa.

Deset přátel se schází, aby společně oslavili narozeniny jednoho z nich. Není to úplně klasická oslava, dárkem pro oslavence je četba samizdatového vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Zdá se, že nezůstane jen u toho. Co jsou účastníci oslavy ochotni obětovat pro svobodu slova? A mohou si mezi sebou věřit?

Žáci mají možnost po skončení programu zdarma navštívit expozice Pevnosti poznání.

Objednávejte pomocí externího formuláře.

LIDI TO TAK NENECHAJ

Cílová skupina: 1.–4. ročník SŠ, VŠ
Délka programu: 180 minut
Kapacita: 10–30 žáků
Cena: 130 Kč / žák
Program je realizován ve spolupráci s Pamětí národa.

Je léto roku 1949. Komunisté utahují oprátku. Společnost je pod tlakem, represe se stupňuje. Poválečné nadšení ochladlo. Najde se člověk, který má odvahu se režimu postavit? Jaké je ochotný převzít riziko? Co všechno je nyní v sázce?

Žáci mají možnost po skončení programu zdarma navštívit expozice Pevnosti poznání.

Objednávejte pomocí externího formuláře.

Další vzdělávání pedagogických pracovníků


VODA, ZÁKLAD ŽIVOTA

Cílová skupina: pedagogičtí pracovníci druhého stupně ZŠ a SŠ

Délka programu: 8 hodin

Garant: Mgr. Alena Vláčilová, alena.vlacilova@upol.cz, +420 735 715 333

Cena: 1200 Kč

Termíny: 8.10.2020, 10.10.2020, 19.11.2020, 21.11.2020, 28.1.2021, 31.1.2021

Pojďte s námi prozkoumat zajímavou cestu vody od pramene k dolnímu toku. Při našem putování nahlédneme pod vodní hladinu a seznámíme se s pozoruhodným vodním prostředím tak, jak ho neznáte. Společně se vydáme po stopách vody. Odhalíme živočichy, které může voda potkat při svých toulkách. Podíváme se na přizpůsobení organismů, která jim umožňují žít v tekoucích i stojatých vodách. V období březen – říjen (pokud to počasí dovolí) vyrazíme do terénu a navštívíme zvířata v jejich přirozeném prostředí. V zimě si pak prohloubíme a ověříme získané znalosti. Seznámíme se s nejrůznějšími metodami odběru organismů. S využitím přístrojové techniky se naučíme stanovit základní fyzikálně-chemické parametry vody. A v neposlední řadě se v průběhu praktického cvičení naučíme rozpoznávat ty nejběžnější vodní obyvatele s důrazem na bezobratlé.