Web Analytics

Dny mozku v Pevnosti poznání se blíží. Zveme vás na zajímavý program

Jak porozumět řeči neuronů, a co se skrývá uvnitř našeho mozku, prozradí interaktivní program 16. a 17. března v Pevnosti poznání. Tým popularizačního centra připravil aktivity pro všechny, kteří mají rádi hlavolamy, kvízy, optické klamy i se chtějí dozvědět, jak trénovat paměť nebo se zbavit stresu.

Návštěvníci uvidí novinky na obřím modelu mozku, jehož autorkou je Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. Tento exponát je v sekci Rozum v hrsti a během víkendového programu u něj budou připraveny komentované prohlídky. Ty startují v sobotu v 12:30 a v 16 hodin. „V půlhodinových vstupech odhalím řadu zajímavostí o neuronech, základních stavebních buňkách každého mozku. Kromě toho prozradím, v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů,“ řekla Ivana Fellnerová. V sobotu od 14 hodin bude v přednáškovém sále interaktivní prezentace na téma paměť a její trénování. Přednáška ukáže, že pokud jsou mozku servírována fakta rafinovanou formou, dokáže neuvěřitelné. Za pouhou hodinu se může v hlavě „usadit“ celoroční kalendář nebo cokoli jiného, co lidem usnadní každodenní život.

Optické klamy a hry, které osvěží mysl
Pro všechny zvídavé příchozí budou k dispozici interaktivní hry, pomocí nichž si osvěží svou mysl. Těšit se mohou na Pentomino nebo oblíbenou hru Logik, u které si procvičí schopnost logického uvažování. K dispozici budou také dřevěné hlavolamy a optické klamy, které se zdají být na první pohled něčím jiným, než ve skutečnosti jsou. „Návštěvníci si vyzkoušejí nové exponáty, logický hlavolam s kolíky a kreslení podle zrcadla,“ řekla Jitka Doležalová, koordinátorka sekce Rozum v hrsti. Tvůrci programu také připomenou slavné Ludolfovo číslo pí. Jedná se o iracionální číslo, které nacházíme všude kolem sebe. Návštěvníci si mohou pomocí mnemotechnických pomůcek vyzkoušet, kolik nejvíce desetinných cifer si dokáží zapamatovat.

V laboratoři budou připraveny kouzelné chemické pokusy, které všem zaručeně zamotají hlavu. Děti, které milují pokusy, budou tvarovat kuličky z vody, měnit vodu na víno nebo zkoumat látky, které mění barvu jako chameleon. Nebudou chybět ani chemické šifry na procvičení mozkových závitů. Ve vědecké výtvarce se zase bude vyrábět originální mozek z papíru.

Přednášky v rámci  akce Dny mozku v Pevnosti poznání

zdarma

Jak ovládnout stres

sobota a neděle 16. 3. a 17. 3., 11.00, v 15.00 a 17.00 (30 min. přednášky) s praktickými ukázkami, malý sál – 2. patro, přednášející: Martin Král

Kupí se Vám nedokončené úkoly, nic nestíháte a jste ve stresu? Toužíte uklidnit Vaši rozbouřenou mysl? Nadechněte se a poznejte sílu okamžiku. Naučte se vypnout a relaxovat. Zvládněte svou úzkost, starosti, vztek a roztržitost.

Jak (ne)funguje náš mozek

sobota 16. 3. 2019, ve 14.00, přednáškový sál – 1. patro, přednášející: Ivana Fellnerová

Také máte pocit, že vás paměť čím dál častěji zrazuje a že jediné jméno, na které si občas vzpomenete, je Alzheimer? Nezoufejte! Během 90 minutové přednášky se názornou a zábavnou formou dozvíte, jak funguje nebo někdy také nefunguje náš mozek, proč je zcela přirozené zapomínat, a jak to udělat, aby si mozek ochotněji zapamatoval, co potřebujeme. Věřte, že si nejen zvednete sebevědomí, ale hlavně se přesvědčíte o tom, že pokud budete svému mozku servírovat fakta rafinovanou formou, dokážete neuvěřitelné. Za pouhou hodinu se vám v hlavě usadí např. celoroční kalendář, know-how jak si zapamatovat stovku čísel, vlajky států či cokoli jiného, co zrovna vám usnadní každodenní život.

Prezentace v Mozku

Sobota 16.3. ve 12.30 hod  a 16:00 hod v expozici „Rozum v hrsti“ – 1. patro

V expozici rozum v hrsti se budete moci projít temnotou obřího mozku a ti menší „po čtyřech“ projít cévou, která mozek zásobuje nezbytným kyslíkem a živinami. Novou částí exponátu budou mozkové obaly, které jsou shora kryty lebkou a kůží, s jejíž stavbou se budete moci nově také seznámit. V půlhodinových vstupech autorky exponátu I. Fellnerové se dozvíte spoustu zajímavostí o neuronech, základních stavebních buňkách každého mozku. Porozumíte „řeči neuronů“ a dozvíte se, jak si je „hýčkat“ aby vás vaše neurony vždycky poslouchaly. Seznámíte se, ze kterých částí je lidský mozek tvořen a jaké funkce jednotlivé mozkové oblasti zastávají. Dozvíte se v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů.  A pokud vás zážitky unaví, můžete si odpočinout na obřích modelech červených krvinek.

Ukázka cvičení Fit Pain Free

sobota 16.3. a neděle 17.3. –  oba dny v 10:00 a 13.00 – Laudonův sál (přízemí), lektorka: Lenka Fasnerová

Osvědčená, jednoduchá a velmi šetrná metoda cvičení podle amerického lékaře P. Egoscue, který je světovou jedničkou v oblasti „nelékařské“ úlevy od bolesti. Tato metoda cvičení má míru úspěšnosti 94% a pomohla už tisícům jednotlivců zjistit, jak funguje jejich pohybový systém, aktivně se zapojit do cvičení a samoléčebného procesu a osvobodit se tak od chronické bolesti. Podstatou cvičení je to, aby každý sval v těle pracoval správně. K tomu je potřeba zapojit také mysl a soustředit se.

O hlase a řeči

neděle 17. 3., 14.00 – 14.45, přednáškový sál –  1. patro, přednášející: prof. Josef Pešák

Lidský mozek skrývá ještě bezpočet tajemství a mezi nimi prý byla i příčina závažné vady řeči – koktavosti (balbuties). Touto vadou řeči je v současné době postiženo kolem šedesáti milionů obyvatel planety. Podle odborníků se za posledních patnáct až dvacet let počet balbutiků zvýšil o jednu třetinu. Už po staletí si s ní láme hlavu řada vědců a snaží se přijít s vysvětlením a účinnou léčbou. Univerzitní profesor Josef Pešák se věnuje výzkumu příčin a léčení vad řeči řadu let. Je přesvědčen, že koktání lze zmírnit inhalační terapií.