Přednášky najdete na našem youtube.
Michal Gabčo, Jak se staví satelity – dozvíte se, z čeho se vyrábí satelity, sondy a části raket, a taky to, co obnáší práce ve vesmírném průmyslu.
Tomáš Locker, Teleskopy tak, aby je pochopilo i tele – fyzik vás zavede do minulosti a odpoví na otázky, kdy se lidé poprvé podívali dalekohledem na oblohu, a jak se taková konstrukce přenašečů do jiných světů měnila v čase.
„Mám radost, že se do programu zapojili naši bývalí kolegové, kteří v expozici pracovali v době studia jako animátoři a prováděli návštěvníky. Kromě Tomáše se přidá také Michal Gabčo, který už několik let působí ve vesmírném průmyslu a spolupracoval také na projektech Evropské vesmírné agentury (ESA). Ten vysvětlí, jak se staví takový satelit a kolik to zabere času, peněz a taky nervů,“ řekla Anna Krčmářová, která vede expozici Světlo a tma a je hlavní organizátorkou akce.
Podcast Průvodce noční oblohou
Student nanotechnologií Michal Koutný se zaměří na nejvýraznější hvězdy a snadno pozorovatelná souhvězdí. Na webu Pevnosti budou od sobotního rána k dispozici dvě varianty prezentace. Video a audio. U té druhé mohou posluchači vylézt na kopec a při poslechu pozorovat noční oblohu.
„Vesmírné dálky lákaly lidstvo odnepaměti. A proto se snažíme zprostředkovat tuto oblast bádání všem generacím bez rozdílu. Vždyť vesmírný průmysl je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí lidského bádání. Denně přichází nové zprávy o významných úspěších na poli objevování vesmíru a my se snažíme být u toho společně s našimi návštěvníky,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel science centra.
Soutěž o ilustrovanou Knížku vynálezů
Připravili jsme pro vás tři soutěžní otázky. Abyste je správně zodpověděli, je potřeba se podívat na naše dvě přednášky!
1) Sonda v misi Plato na sobě nese poměrně dost kamer určené pro sběr dat na vědecké účely. Kolik těchto kamer sonda nese?
2) Jak se jmenuje pomocník, kterého si Tomáš s sebou na přednášku přinesl?
3) V Praze se jistého roku konal Astronomický kongres, během kterého se vědecká komunita rozhodla přeřadit Pluto z kategorie planet mezi tzv. trpasličí planety. Ve kterém roce se tento kongres konal?
Soutěž potrvá až do 25. 4. 2021. Kdo se bude chtít zúčastnit slosování o knihu a pohlednice mapcards, musí odpovědět alespoň na 2 ze 3 soutěžních otázek. První dvě otázky vychází z našich přednášek od Toma a Michala, třetí je všeobecná. Své odpovědi posílejte na email fyzika@pevnostpoznani.cz. Do mailu uveďte své celé jméno, kontaktní mail a telefon.
A o co hrajeme?
„Knížka poutavě vysvětluje techniku okolo nás a také povzbuzuje děti, aby se rozhlédly a zamyslely, co by se dalo vylepšit. Nemusí to být hned převratný světový objev, může to být drobnost, která pomůže a potěší. Jako například hrneček, který se nepřeklopí. Ten pro svého dědečka vymyslela osmiletá holčička Lily, aby si dědeček nevylil svůj čaj. Kniha vynálezů vznikla ve spolupráci s Muzeem vědy v Londýně, naše české vydání určitě potěší příznivce Pevnosti poznání,“ popsala výhru Klára Kuncová ze společnosti Mapcards, která knížku do soutěže věnovala.
Akci Dny kosmonautiky a astronomie organizujeme od roku 2018, kdy jsme otevřeli tematickou expozici astronomie s časovou osou vývoje vesmíru a modely barevných planet zavěšenými ve trámech podkroví. O rok později se k nám přijel podívat slavný astronaut Andrew Feustel, který navštívil Českou republiku na pozvání Akademie věd České republiky.
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)