Web Analytics
Vážení návštěvníci, mimořádně máme v pátek 24. 5. otevřeno pouze do 14:00 a v sobotu 25. 5. celý den zavřeno. Můžete však navštívit náš UP_LAB, který pro vás necháváme oba dny otevřený!

Astrovíkend odhalí tajemství vesmíru i nejnovější vědecké objevy

  • Úvod
  • Aktuality
  • Astrovíkend odhalí tajemství vesmíru i nejnovější vědecké objevy
Šedesátileté výročí prvního letu člověka do vesmíru Jurije Gagarina si připomeneme o víkendu 17. a 18. dubna. Připravili jsme přednášky odborníků, podcasty a soutěž. Všechny aktivity budou online, protože máme z důvodu pandemie stále zavřeno.

Přednášky najdete na našem youtube.

Michal Gabčo, Jak se staví satelitydozvíte se, z čeho se vyrábí satelity, sondy a části raket, a taky to, co obnáší práce ve vesmírném průmyslu.

Tomáš Locker, Teleskopy tak, aby je pochopilo i tele – fyzik vás zavede do minulosti a odpoví na otázky, kdy se lidé poprvé podívali dalekohledem na oblohu, a jak se taková konstrukce přenašečů do jiných světů měnila v čase.

 „Mám radost, že se do programu zapojili naši bývalí kolegové, kteří v expozici pracovali v době studia jako animátoři a prováděli návštěvníky. Kromě Tomáše se přidá také Michal Gabčo, který už několik let působí ve vesmírném průmyslu a spolupracoval také na projektech Evropské vesmírné agentury (ESA). Ten vysvětlí, jak se staví takový satelit a kolik to zabere času, peněz a taky nervů,“ řekla Anna Krčmářová, která vede expozici Světlo a tma a je hlavní organizátorkou akce.  

Podcast Průvodce noční oblohou

Student nanotechnologií Michal Koutný se zaměří na nejvýraznější hvězdy a snadno pozorovatelná souhvězdí. Na webu Pevnosti budou od sobotního rána k dispozici dvě varianty prezentace. Videoaudio. U té druhé mohou posluchači vylézt na kopec a při poslechu pozorovat noční oblohu.

„Vesmírné dálky lákaly lidstvo odnepaměti. A proto se snažíme zprostředkovat tuto oblast bádání všem generacím bez rozdílu. Vždyť vesmírný průmysl je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí lidského bádání. Denně přichází nové zprávy o významných úspěších na poli objevování vesmíru a my se snažíme být u toho společně s našimi návštěvníky,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel science centra.

Soutěž o ilustrovanou Knížku vynálezů

Připravili jsme pro vás tři soutěžní otázky. Abyste je správně zodpověděli, je potřeba se podívat na naše dvě přednášky! 

1) Sonda v misi Plato na sobě nese poměrně dost kamer určené pro sběr dat na vědecké účely. Kolik těchto kamer sonda nese?

2) Jak se jmenuje pomocník, kterého si Tomáš s sebou na přednášku přinesl?

3) V Praze se jistého roku konal Astronomický kongres, během kterého se vědecká komunita rozhodla přeřadit Pluto z kategorie planet mezi tzv. trpasličí planety. Ve kterém roce se tento kongres konal?

Soutěž potrvá až do 25. 4. 2021. Kdo se bude chtít zúčastnit slosování o knihu a pohlednice mapcards, musí odpovědět alespoň na 2 ze 3 soutěžních otázek. První dvě otázky vychází z našich přednášek od Toma a Michala, třetí je všeobecná. Své odpovědi posílejte na email fyzika@pevnostpoznani.cz. Do mailu uveďte své celé jméno, kontaktní mail a telefon.

A o co hrajeme?

Knížka poutavě vysvětluje techniku okolo nás a také povzbuzuje děti, aby se rozhlédly a zamyslely, co by se dalo vylepšit. Nemusí to být hned převratný světový objev, může to být drobnost, která pomůže a potěší. Jako například hrneček, který se nepřeklopí. Ten pro svého dědečka vymyslela osmiletá holčička Lily, aby si dědeček nevylil svůj čaj. Kniha vynálezů vznikla ve spolupráci s Muzeem vědy v Londýně, naše české vydání určitě potěší příznivce Pevnosti poznání,“ popsala výhru Klára Kuncová ze společnosti Mapcards, která knížku do soutěže věnovala. 

Akci Dny kosmonautiky a astronomie organizujeme od roku 2018, kdy jsme otevřeli tematickou expozici astronomie s časovou osou vývoje vesmíru a modely barevných planet zavěšenými ve trámech podkroví. O rok později se k nám přijel podívat slavný astronaut Andrew Feustel, který navštívil Českou republiku na pozvání Akademie věd České republiky.

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)