Web Analytics
Vážení návštěvníci, vzhledem k aktuální situaci zůstává Pevnost poznání OTEVŘENÁ dle běžné otevírací doby.

Děti ZUŠ si vyzkoušely, jaké je to být v kůži autisty. Svou zkušenost pak výtvarně zpracovaly.

  • Úvod
  • Aktuality
  • Děti ZUŠ si vyzkoušely, jaké je to být v kůži autisty. Svou zkušenost pak výtvarně zpracovaly.
Podívat se na svět očima autisty si mohly vyzkoušet některé děti navštěvující výtvarný obor Základní umělecké školy Miloslava Stibora v Olomouci. Pomocí her přibližujících autismus nakreslily obrázky, které budou po celý duben vystaveny v Pevnosti poznání v galerii ATOM.

Cílem akce, kterou organizuje olomoucký spolek MODRÝ KRUH, je upozornit na tuto vývojovou poruchu. Děti si vyzkoušely několik zážitkových her, díky kterým si mohly představit, co autistické děti prožívají. „U autismu jsou tři základní problémy: komunikace, sociální dovednosti a omezená schopnost hry. Zkusili jsme ostatním sdělit vzkaz pomocí vybraných piktogramů a děti zjistily, jak těžké je pracovat s omezenou slovní zásobou. Dělali jsme kvíz, kdy se děti ocitly v Číně a snažily se co nejlépe řešit situaci, jenže tamní sociální pravidla jsou úplně jiná, než u nás. Narazili jsme tak na to, že bychom věci řešili jinak, než by to bylo správné,“ popsala činnost lektorka Věra Lukášová s tím, že děti téma zaujalo, doptávaly se na řadu informací a současně si uvědomily, že život s autismem není jednoduchý. „V jejich dílech se pak často objevuje téma pomoci nebo nepochopení,“ dodala.

Se Základní uměleckou školou Miloslava Stibora v Olomouci jsme se domluvili na spolupráci a děti se v hodinách výtvarné výchovy pokusily ztvárnit to, jak si představují člověka, který má problém s komunikací, nebo který vůbec nemluví. Je to jeden ze způsobů edukace, osvěty, předávání informací o problematice autismu a také o činnosti našeho spolku,“ uvedl Tomáš Nábělek z olomouckého spolku MODRÝ KRUH, který pomáhá dětem s autismem.

Práce malých výtvarníků teď budou k vidění na výstavě, která nese název Vnímání autismu očima dětí ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci, s podtitulem Výstava ke Světovému dni porozumění autismu a podpoře vzdělávání Tobíka a Matýska. „Datum zahájení výstavy i měsíc duben jsme vybrali záměrně. Ke 2. dubnu se váže Světový den porozumění autismu a řada významných budov se v tento den nejen v Olomouci, ale po celém světě, obléká do modré barvy, která onemocnění symbolizuje,“ řekl Tomáš Nábělek a doplnil, že na výstavě budou umístěny sbírkové kasičky a bude tak možné podpořit činnost spolku MODRÝ KRUH.  „Za podporu veřejnosti jsme rádi a všem za ni děkujeme,“ dodal.

Výstava se koná pod záštitou senátora Lumíra Kantora.