Web Analytics

Expozice

Dějiny

Příroda

Logika

Fyzika

Věda v pevnosti

Dějiny, jak je neznáte


Vyberte si svou historickou uniformu a vydejte se s námi do doby, kdy se v Olomouci psaly dějiny. Akční a erudovaní animátoři vám prozradí vše o životě v Pevnosti v dobách, kdy ještě nebyla útočištěm pro poznání, ale pro dělostřelectvo. V hlavních rolích zdravotnictví, stavebnictví, balistika a kartografie ve víru nevyzpytatelného 18. století. Ústřední dominantou expozice je vtipný komiksový příběh na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku impozantní olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I.
 DSC3500m
Olomoucká Muzejní Noc 2015
10
Olomoucká Muzejní Noc 2015
ANDR7810pev
 DSC8727
11169875 824481704266639 210144956449252859 N
UP 118

Živá voda

Fascinující vodní svět


Průvodci expozicí vám budou pozoruhodní živočichové v nadživotní velikosti. Pohled skrze lupy a moderní mikroskopy vám prozradí, že ne všichni jsou tak strašidelní, jak se na první pohled může zdát. Alespoň na krátkou chvíli se stanete jedním z vodních tvorů, v jádru koryta řeky navštívíte larvy muchniček, jepic, pošvatek a chrostíků. V periodické tůni potkáte tajemné korýše, listonoha a žábronožku, v pískovně zase spatříte obávaného predátora, majestátní vážku. A na samotný závěr rozhodně nesmíte vynechat tajuplnou podmořskou jeskyni!

Rozum v hrsti

Pilotem v muzeu


Račte vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, kde se před vámi zjeví neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Čekají na vás 3D piškvorky, logické úkoly i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaše vědomosti a intelekt. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Vězte, že díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu!

Otevírací doba pro gyroskop:
všední dny: 10:00 - 16:30
víkendy a svátky: 11:00 - 17:30

1 jízda bez fotografie: 30,-
1 jízda s fotografií: 55,
ANDR4333D
14
18
15
 DSC0776
33
ANDR7899pev
UP 143

Světlo a tma

Pojďte s námi zářit


Víte, jak vzniká světlo? A kolik myslíte, že vás bude stát úsilí rozsvítit jednu obyčejnou žárovku ve srovnání s LED zářivkou? Zkrátka a dobře - objevte podstatu světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. A přesvědčte se také o tom, že díky světelnému záření dokážeme vytvořit elektrický proud nebo rozehrát hudební nástroj.

DIGITÁLNÍ PLANETÁRIUM

Vstupte do jiné dimenze


Ponoříte se do hlubin vesmírného oceánu. Pocítíte sílu Velkého třesku. Jako legendární Neil Armstrong se projdete po povrchu Měsíce. A stanete v těsné blízkosti samotného Slunce.

Naše digitální planetárium jednoduše slouží jako přenašeč do jiných světů. Absolvovat zde můžete tři různé aktivity. Projděte hvězdnou bránou a navštivte filmovou projekci, animační program nebo statickou expozici astronomie a kosmonautiky.

AKTUÁLNÍ PROGRAM PLANETÁRIA

Z kapacitních důvodů můžeme promítat max. pro 20 osob.

Statická expozice je přístupná v ceně vstupného do expozice Světlo a tma.

Vstupenku si můžete zakoupit na pokladně a přímo tam si také zarezervovat místo na vybraný program v daný čas. A omlouváme se, ale z provozních důvodů nelze provést telefonickou či e-mailovou rezervaci předem.

Animační program: Navštivte živě komentovaný animační program vedený zkušeným lektorem. Dozvíte se, jak se pohybují tělesa po obloze nebo která souhvězdí nikdy nezapadnou. Zjistíte také, která souhvězdí můžete právě v den vaší návštěvy pozorovat na večerní obloze. A to stojí za to!

Statická expozice: Obohaťte své vědomosti o vesmírných dálkách. Poznejte, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planety a díky poutavé časové ose zjistěte, jak probíhal výzkum sluneční soustavy. Společně nahlédneme také do blízké budoucnosti vesmíru.

Astronaut 634005 1920
11
UP 189
Magnificent CME Erupts On The Sun   August 31

Na výběr máte sedm populárně-naučných trháků, které promítáme s českým dabingem