Web Analytics

Expozice

Do historie!

DĚJINY, JAK JE NEZNÁTE

ŽIVÁ VODA

FASCINUJÍCÍ VODNÍ SVĚT

ROZUM V HRSTI

PILOTEM V MUZEU

SVĚTLO A TMA

POJĎTE S NÁMI ZÁŘIT

Do historie!

Dějiny, jak je neznáte


Vyberte si svou historickou uniformu a vydejte se s námi do doby, kdy se v Olomouci psaly dějiny. Akční a erudovaní animátoři vám prozradí vše o životě v Pevnosti v dobách, kdy ještě nebyla útočištěm pro poznání, ale pro dělostřelectvo. V hlavních rolích zdravotnictví, stavebnictví, balistika a kartografie ve víru nevyzpytatelného 18. století. Ústřední dominantou expozice je vtipný komiksový příběh na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku impozantní olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I.
Historie
Historie2
Historie6
Historie4
ANDR7810pev
 DSC8727
11169875 824481704266639 210144956449252859 N
UP 118

Živá voda

Fascinující vodní svět


Průvodci expozicí vám budou pozoruhodní živočichové v nadživotní velikosti. Pohledem skrze mikroskopy se vám odhalí fascinující okem neviděný svět. Díky našemu korytu řeky poznáte vodu nejen jako domov mnoha živočichů, ale také jako mocnou sílu, rozhýbávající vodní turbíny nebo ohrožující lidská obydlí. Odvážnější z vás mohou prozkoumat naši odpadní stoku. Na samotný závěr objevíte, která moře na světě jsou ta nejslanější a dokonce nahlédnete do podmořské jeskyně.

Rozum v hrsti

Pilotem v muzeu


Račte vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, kde se před vámi zjeví neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Čekají na vás 3D piškvorky, logické úkoly i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaše vědomosti a intelekt. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Vězte, že díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu!

POZOR! od 5. 10. do 13. 10. 2022 bude GYROSKOP MIMO PROVOZ
ANDR4333D
14
18
15
 DSC0776
33
ANDR7899pev
UP 143

Světlo a tma

Pojďte s námi zářit


Víte, jak vzniká světlo? A kolik myslíte, že vás bude stát úsilí rozsvítit jednu obyčejnou žárovku ve srovnání s LED žárovkou? Zkrátka a dobře - objevte podstatu světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. A přesvědčte se také o tom, že díky světelnému záření dokážeme vytvořit elektrický proud nebo rozehrát hudební nástroj.

Světlo ovšem nevzniká jen v žárovkách, mnoho zdrojů světla nalezneme i ve vesmíru a díváme se na ně pokaždé, když se v noci podíváme na oblohu. Ukážeme vám, jak se “v nočním světle” orientovat.