Web Analytics

Expozice

Dějiny

Příroda

Logika

Fyzika

Věda v pevnosti

Dějiny, jak je neznáte


Vyberte si svou historickou uniformu a vydejte se s námi do doby, kdy se v Olomouci psaly dějiny. Akční a erudovaní animátoři vám prozradí vše o životě v Pevnosti v dobách, kdy ještě nebyla útočištěm pro poznání, ale pro dělostřelectvo. V hlavních rolích zdravotnictví, stavebnictví, balistika a kartografie ve víru nevyzpytatelného 18. století. Ústřední dominantou expozice je vtipný komiksový příběh na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku impozantní olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I.
 DSC3500m
Olomoucká Muzejní Noc 2015
10
Olomoucká Muzejní Noc 2015
ANDR7810pev
 DSC8727
11169875 824481704266639 210144956449252859 N
UP 118

Živá voda

Fascinující vodní svět


Průvodci expozicí vám budou pozoruhodní živočichové v nadživotní velikosti. Pohled skrze lupy a moderní mikroskopy vám prozradí, že ne všichni jsou tak strašidelní, jak se na první pohled může zdát. Alespoň na krátkou chvíli se stanete jedním z vodních tvorů, v jádru koryta řeky navštívíte larvy muchniček, jepic, pošvatek a chrostíků. V periodické tůni potkáte tajemné korýše, listonoha a žábronožku, v pískovně zase spatříte obávaného predátora, majestátní vážku. A na samotný závěr rozhodně nesmíte vynechat tajuplnou podmořskou jeskyni!

Rozum v hrsti

Pilotem v muzeu


Račte vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, kde se před vámi zjeví neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Čekají na vás 3D piškvorky, logické úkoly i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaše vědomosti a intelekt. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Vězte, že díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu!

Otevírací doba pro gyroskop:
všední dny: 10:00 - 16:30
víkendy a svátky: 11:00 - 17:30

1 jízda bez fotografie: 30,-
1 jízda s fotografií: 55,
ANDR4333D
14
18
15
 DSC0776
33
ANDR7899pev
UP 143

Světlo a tma

Pojďte s námi zářit


Víte, jak vzniká světlo? A kolik myslíte, že vás bude stát úsilí rozsvítit jednu obyčejnou žárovku ve srovnání s LED zářivkou? Zkrátka a dobře - objevte podstatu světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. A přesvědčte se také o tom, že díky světelnému záření dokážeme vytvořit elektrický proud nebo rozehrát hudební nástroj. Máme pro vás novinku! A to prezentaci tzv. Schlierenovy metody. Ta pomáhá demonstrovat, jak proudí horký vzduch. Jedná se o jev, který často vidíte v létě nad rozpálenou silnicí. Ukážeme jej pomocí experimentu s dutým zrcadlem, fotoaparátem a fénem. Kdy můžete tento pokus vidět na vlastní oči? Pondělí-pátek: 13.30-16.30 ,sobota a neděle: 11.00-16.00

DIGITÁLNÍ PLANETÁRIUM

Vstupte do jiné dimenze


Naše digitální planetárium slouží jako přenašeč do jiných světů.

Absolvovat zde můžete tři různé aktivity:

  • Shlédnete filmovou projekci (viz program Planetária níže) - ponoříte se do hlubin vesmírného oceánu, pocítíte sílu Velkého třesku, jako legendární Neil Armstrong se projdete po povrchu Měsíce nebo stanete v těsné blízkosti samotného Slunce.
  • Zúčastníte se živě komentované projekce (viz program Planetária níže) vedené zkušeným lektorem - dozvíte se, jak se pohybují tělesa po obloze, která souhvězdí nikdy nezapadnou a která souhvězdí můžete právě v den vaší návštěvy pozorovat na večerní obloze.
  • Navštívíte statickou expozici astronomie a kosmonautiky (je v ceně vstupného do expozice Světlo a tma) - obohatíte své vědomosti o vesmírných dálkách, poznáte, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planety, díky poutavé časové ose zjistíte, jak probíhal výzkum sluneční soustavy, a nahlédnete do blízké budoucnosti vesmíru.

V době letních prázdnin jsou živě komentované projekce nahrazeny filmovou projekcí. 

Kapacita digitálního planetária je 20 osob.

Vstupenku na vybranou projekci zakoupíte na pokladně. Rezervace předem pro jednotlivce není možná, rezervaci celého digitálního planetária (tj. projekce pro 20 osob) lze provést předem telefonicky na 585 634 145. 

Astronaut 634005 1920
11
UP 189
Magnificent CME Erupts On The Sun   August 31

Na výběr máte sedm populárně-naučných trháků, které promítáme s českým dabingem