Web Analytics
Vážení návštěvníci, v úterý 18. 6. a v sobotu 22. 6. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

Interaktivní pískoviště a svět mikroorganismů. Máme pro vás nové exponáty!

  • Úvod
  • Aktuality
  • Interaktivní pískoviště a svět mikroorganismů. Máme pro vás nové exponáty!
| rostanetek |

V expozici Živá voda v I. patře se nově můžete “ponořit” do našeho interaktivního pískoviště. Naplno využívá moderních technologií jako je projekce a 3D snímání!


„Jedná se o formu videomappingu na písek, který ale díky 3D kameře reaguje na to, jak se hmota tvaruje. Vytvořit si tak můžete různé typy moří, zelené planiny, skály nebo jícen sopky!”

– Jitka Doležalová z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP


V rámci pískoviště jsme pro vás připravili hned 5 aplikací:

Krajina: vytvoříte si krajinu, kde se na základě výšky písku zobrazují různé typy moří a pevniny. Od hlubokého mořského dna přes písčité pláže až po zasněžené vrcholky hor.
Sopka: vytvoříte kopec a do jeho středu následně alespoň 5 cm široký a hluboký jícen sopky. Postupně pak dokonce můžete pozorovat sopečnou erupciproudění lávy krajinou.
Voda: pohybem rukou nad pískovištěm vytvoříte pramínky vody a následně můžete sledovat, jak voda realisticky stéká z hor do údolí. Můžete tak budovat vlastní jezerapřehrady!
Vítr: vymodelujte terén s několika kopci a pozorujete, jak se mění proudění větru v krajině.
Vrstevnice: víte, jak vypadají klasické vrstevnice z mapytrojrozměrném terénu? Při změně písčitého reliéfu pozorujte, jak na to reagují vrstevnice.Krásy pod mikroskopy & tajemné pyramidy

Všem fanouškům biologie: podíváte se do úžasného světa mikroskopických organismů a prozkoumáte pouhou kapičku vody. A nejen to! Díky mikroskopům totiž objevíte organismy, kteří žijí běžně v okolí, ale lidskému oku zcela unikají. Novinkou jsou pak i dřevěné hlavolamy, které sami autoři nazvali Tajemné pyramidy. V této sekci bude navíc i Vlajková abeceda, která se k vizuálnímu dorozumívání na dálku (především v námořní dopravě) používá již mnoho staletí.


K úspěšnému řešení těchto hlavolamů je nutný jistý objevitelský vhled. Lidé by se měli oprostit od navyklých šablon myšlení a jednotlivé části hlavolamů k sobě přikládat atypickým způsobem. Pro všechny příznivce fyziky a matematiky bude jistě potěšením dlouhá kuličková dráha, kde je využito mnohých fyzikálních poznatků z oblasti mechaniky jako je například Archimedův šroub, nakloněná rovina či zrychlení.“
 
– Pavlína Krejčí, koordinátorka expozice Rozum v hrstiHvězdný zvěřinec!

Věděli jste, že Slunce každou sekundu vyzáří milionkrát víc energie, než kolik lidstvo spotřebuje za celý rok? Zbrusu nový populárně-naučný trhák Neuvěřitelné Slunce z našeho animačního programu Hvězdný zvěřinec vám prozradí, kde se tak extrémní množství energie vůbec bere. Dechberoucí časosběry vás v našem planetáriu čekají vždy od 09:30, 11:00, 13:0015:00.

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)