Web Analytics

Interaktivní pískoviště a svět mikroorganismů. Máme pro vás nové exponáty!

V expozici Živá voda v I. patře se nově můžete „ponořit“ do našeho interaktivního pískoviště. Naplno využívá moderních technologií jako je projekce a 3D snímání!


„Jedná se o formu videomappingu na písek, který ale díky 3D kameře reaguje na to, jak se hmota tvaruje. Vytvořit si tak můžete různé typy moří, zelené planiny, skály nebo jícen sopky!“

– Jitka Doležalová z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP


V rámci pískoviště jsme pro vás připravili hned 5 aplikací:

Krajina: vytvoříte si krajinu, kde se na základě výšky písku zobrazují různé typy moří a pevniny. Od hlubokého mořského dna přes písčité pláže až po zasněžené vrcholky hor.
Sopka: vytvoříte kopec a do jeho středu následně alespoň 5 cm široký a hluboký jícen sopky. Postupně pak dokonce můžete pozorovat sopečnou erupci a proudění lávy krajinou.
Voda: pohybem rukou nad pískovištěm vytvoříte pramínky vody a následně můžete sledovat, jak voda realisticky stéká z hor do údolí. Můžete tak budovat vlastní jezera a přehrady!
Vítr: vymodelujte terén s několika kopci a pozorujete, jak se mění proudění větru v krajině.
Vrstevnice: víte, jak vypadají klasické vrstevnice z mapy v trojrozměrném terénu? Při změně písčitého reliéfu pozorujte, jak na to reagují vrstevnice.Krásy pod mikroskopy & tajemné pyramidy

Všem fanouškům biologie: podíváte se do úžasného světa mikroskopických organismů a prozkoumáte pouhou kapičku vody. A nejen to! Díky mikroskopům totiž objevíte organismy, kteří žijí běžně v okolí, ale lidskému oku zcela unikají. Novinkou jsou pak i dřevěné hlavolamy, které sami autoři nazvali Tajemné pyramidy. V této sekci bude navíc i Vlajková abeceda, která se k vizuálnímu dorozumívání na dálku (především v námořní dopravě) používá již mnoho staletí.


K úspěšnému řešení těchto hlavolamů je nutný jistý objevitelský vhled. Lidé by se měli oprostit od navyklých šablon myšlení a jednotlivé části hlavolamů k sobě přikládat atypickým způsobem. Pro všechny příznivce fyziky a matematiky bude jistě potěšením dlouhá kuličková dráha, kde je využito mnohých fyzikálních poznatků z oblasti mechaniky jako je například Archimedův šroub, nakloněná rovina či zrychlení.“
 
– Pavlína Krejčí, koordinátorka expozice Rozum v hrstiHvězdný zvěřinec!

Věděli jste, že Slunce každou sekundu vyzáří milionkrát víc energie, než kolik lidstvo spotřebuje za celý rok? Zbrusu nový populárně-naučný trhák Neuvěřitelné Slunce z našeho animačního programu Hvězdný zvěřinec vám prozradí, kde se tak extrémní množství energie vůbec bere. Dechberoucí časosběry vás v našem planetáriu čekají vždy od 09:30, 11:00, 13:00 a 15:00.