Web Analytics
Omlouváme se, v současnosti je výtah z technických důvodů mimo provoz.

Jak jsme se naučili žít s atomovou bombou? Seznámíme vás s vynálezem, který změnil celý svět

  • Úvod
  • Aktuality
  • Jak jsme se naučili žít s atomovou bombou? Seznámíme vás s vynálezem, který změnil celý svět
Víte, kdo otestoval největší atomovou bombu, a jaké by byly její účinky při shození na Olomouc? Jakými vtipy si agenti obou stran Studené války odlehčovali službu? Na tyto a další otázky odpoví zajímavý program interaktivního muzea vědy Pevnosti poznání v Olomouci.

Od 18. do 26. srpna 2018 jsme pro vás připravili akci nazvanou Jak jsme se naučili žít s atomovou bombou? Seznámíte se  s projevy této jaderné zbraně u věcí, u kterých by to možná ani nečekali. Zjistíte, jak jeden vynález změnil vědní obory a kulturu. A vlastně celý svět. „ Od vynalezení první atomové zbraně již lidstvo nemůže vést válku, aniž by riskovalo naprosté zničení Země. Tento stav se pro nás stává samozřejmostí, ale pojďme se podívat do historie, která nám může osvětlit několik zlomových okamžiků, kdy nejistotu prožívala celá planeta. Přijetí rizika se stalo zkušeností každého člověka, a díky tomu můžeme sledovat přímé vlivy atomové bomby a jejich nástupců na všechny oblasti lidského života,“ lákal na program koordinátor sekce historie Tomáš Arnold.

A co vás čeká v jednotlivých expozicich?

/// ŽIVÁ VODA
Studená válka napomohla rozvoji jedné z technologií, kterou dnes používáme se samozřejmostí – globálnímu navigačnímu systému neboli GPS. Vyzkoušejte si, zda si s touto technologií také rozumíte a nalezněte skryté poklady poznání!

/// SVĚTLO A TMA

Ukážeme vám soupravu na měření radioaktivity. Návštěvníci budou moci odhalit, že se s radioaktivitou setkávají na každodenní bázi. Také si vyzkouší, proti jakému typu radiace je zapotřebí která ochrana. S radiací je též spojen vesmírný závod a vysílání živých tvorů do vesmíru – ochranné štíty.

/// ROZUM V HRSTI

V naší expozici vezmete rozum do hrsti v roli kapitána nukleární ponorky nebo agenta jedné ze dvou znepřátelených stran. Rozmístíte si flotilu a povedete neskutečnou bitvu s nepřítelem, kterého nevidíte. A agenti? Těch je plná pevnost! Odhalíte je na základě zvláštních signálů?

Ukážeme vám také snímky, které obletěly celý svět…

Fotka s lidmi, kteří koukají na výbuch představuje ukázku tzv. nukleárního turismu, který byl populární v padesátých letech v Nevadě, kde USA zkoušeli nové typy jaderných zbraní. Odpalovalo se často brzo ráno, takže na střechách hotelů v Las Vegas probíhaly párty vrcholící právě sledováním výbuchu z již bezpečné vzdálenosti.

Toto je asi nejslavnější fotka jaderných pokusů. Je to fotografie z testu Baker ze série Crossroads z roku 1946, kdy se testoval účinek na cvičnou flotilu 95 lodí. Bomba byla kopií té shozené na Nagasaki a byla odpálena v hloubce 27 metrů pod hladinou (díky čemuž záblesk z výbuchu nenarušil focení a jedná se tak o jednu z nejlepších fotek testů). Zajímavý je “černý flek” na vodním sloupu výbuchu, jedná se o USS Arkansas válečnou loď vážící 27 000 tun.

Otevírací doba

Pondělí: ZAVŘENO
Úterý: 9:00–17:00
Středa: 9:00–17:00
Čtvrtek: 9:00–17:00
Pátek: 9:00–17:00
Sobota: 9:00–18:00
Neděle: 9:00–18:00

O státních svátcích máme otevřeno dle běžné otevírací doby.

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 155 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 125 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 325 Kč | 2+1: 355 Kč 
2+2: 470 Kč | 2+3: 550 Kč

Skupinové: 105 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium: 80 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)