Web Analytics
Vážení návštěvníci, v úterý 18. 6. a v sobotu 22. 6. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

Jsou tu Blízká setkání třetího věku!

| rostanetek |

“Kdo se pohybuje, ten žije.” V Pevnosti poznání začalo docházet k Blízkým setkáním třetího věku – inspirativním setkáním, která seniorům pomáhají zmírnit potíže spjaté s narůstajícím věkem. Zkušené lektorky se zaměřují na fyziologii lidského těla, mozkový jogging i na fyzioterapii. Přinášíme vám bezprostřední reportáž a ohlasy z úvodu kurzu


100 miliard neuronů
Začíná první lekce cyklu, během níž se lektorky věnují fyziologii lidského tělapohybovým aktivitám. Senioři se mj. dozvídají, že lidský mozek obsahuje až 100 miliard neuronů, které v dospělosti přirozeně odumírají a nové bohužel nevznikají. Jako učební pomůcka slouží názorný model neuronu a především obří model mozku v expozici Rozum v hrsti. V nitru mozku si senioři osvojují základní funkční anatomii orgánu a také si zkoušejí interaktivní hru zaměřenou na simulaci neuronové sítě.

„Lidský mozek má jednu úžasnou vlastnost, tzv. neuroplasticitu. Je to schopnost vytvářet nové spoje a dráhy mezi stávajícími neurony. Cílevědomým tréninkem tak můžeme posilovat či obnovovat jeho schopnosti. Výzkumy prokázaly, že pro rozvoj mozku je důležitá jak psychická, tak fyzická aktivita,“ říká lektorka Ivana Fellnerová. Lidem v sále radí, aby svoje neurony hýčkali a dopřávali jim jak dostatek odpočinku, živin a kyslíku, tak neustále nové podněty.

K radám, jak pozitivně ovlivnit průběh stáří, se přidává i Lenka Fasnerová, která se v cyklu věnuje fyzioterapii. A účastníkům během hodiny např. ukazuje, jak provádět jednoduchá cvičení na židli a jak správně dýchat. Navíc – senioři dostávají ke každé lekci metodické listy, takže se mohou k probíranému tématu kdykoliv vrátit.Bezprostřední ohlasy na Blízká setkání třetího věku

Z první hodiny jsme opravdu nadšení, jsme totiž příznivci hesla, kdo se pohybuje, ten žije. Líbí se nám, že lektorky mluví srozumitelně a názorně nám všechno ukazují. Dříve jsme hlídali vnoučata a neměli jsme na podobné aktivity tolik času. Program v Pevnosti poznání jsme si vybrali hlavně proto, že nás vážně zaujala tematická návaznost jednotlivých lekcí.”
Stanislav a Jana Černí, Olomouc

“Osobně se těším na trénování paměti, to mě moc zajímá. Jsem tady hlavně proto, že jsem chtěla udělat něco pro sebe.”
– Božena Vybíralová, Olomouc„Mám velkou radost z toho, že se nám díky finanční podpoře Olomouckého kraje a velké vstřícnosti Pevnosti poznání podařilo cyklus zrealizovat. Na své hodiny se velmi těším, protože už letní ukázkové lekce probíhaly ve velmi příjemné a tvůrčí atmosféře. Mým cílem je ukázat seniorům, že paměť můžeme trénovat kdykoliv a kdekoliv a nepotřebujeme k tomu žádné nákladné pomůcky. Trénink paměti, stejně jako přiměřený pohyb, by měl být samozřejmou součástí každodenního života. Že se vyplatí „mít rád i svůj mozek“, věřím, naši senioři poznají už v průběhu cyklu.

Naďa Žondrová, lektorka trénování paměti a mozkového joggingu


Přečtěte si velký rozhovor s Naďou Žondrovou o celém projektu Pro poznání (TADY)


Pokud nenajdete odpovědi na všechny své dotazy, neváhejte nás kontaktovat na adrese propoznani@gmail.com 

TĚŠÍME SE NA VÁS

propoznanilogo

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)