Web Analytics

Láska je věda. Do této akce se zamilujete

Připravili jsme pro vás láskyplný program, ze kterého se vám doslova rozbuší srdce!  Aktivity pro celou rodinu budou v sobotu 16. a neděli 17. února v každé expozici. A to v rámci běžného vstupného do muzea. 

Víkend plný lásky zasáhne celé interaktivní popularizační centrum. Dozvíte se, že i když se Den svatého Valentýna může zdát čistě komerčním svátkem, opak je pravdou. Tento den má totiž bohatou a slavnou historii plnou neobyčejných příběhů a projevů lásky. V expozici, která se věnuje historii, prozradíme, kdy byla poslána první valentýnka a přímo na místě si jednu můžete vyrobit podle starých vzorů.

Jinde si zase složíte důmyslný hlavolam srdce a podle unikátního algoritmu zjistíte, zda se k sobě skutečně hodíte. A pokud někdo nenašel pravou lásku, bude mít příležitost právě během tohoto víkendu. Tehdy se dozví, co na něj v budoucnu v milostném životě čeká. 

V astronomické části expozice Světlo a tma si vás doslova přitáhneme svými znalostmi o Sluneční soustavě. Připraven je totiž program na téma Láska jménem gravitace, aneb není přitažlivost jako přitažlivost. 

chemické laboratoři zase zjistíte, zda jste našli pravou lásku. „Na ověření bude stačit speciální kouzelný lektvar. Pokud lidé zjistí, že pravou lásku skutečně našli, mohou ji na místě obdarovat vlastnoručně vyrobenou kytičkou. Představíme také hormon lásky, ukážeme jeho chemický vzorec a povíme, jak nás ovlivňuje. Nakonec mohou zájemci napsat milostný vzkaz tajným písmem,“ láká na program Zuzana Kopečná, koordinátorka popularizačních programů.

Zajímavý bude také Kvíz babky kořenářky nebo malá ochutnávka nápojů lásky. Chybět nebude také prezentace Neuvěřitelné cesty lásky. Návštěvníkům ukážeme, podle čeho si zvířata vybírají ideálního partnera a jak velké úsilí musí vynaložit k jeho nalezení a získání. Poznají často obdivuhodná putování a nejdivočejší peripetie zvířecí lásky, oproti kterým i lidská svatba, líbánky a následné manželství jsou jen pouhou procházkou růžovým sadem,“ zve na program bioložka Alena Vláčilová.

Ve výtvarné dílně se bude mluvit o hormonu lásky oxytocinu a zruční jedinci si mohou vyrobit malý dárek v podobě magnetek nebo visačky na valentýnské dárečky. Část svého programu odhalí formou videoprojekce také vzdělávací festival Academia film Olomouc (AFO), který se letos koná 23. – 28. dubna 2019. 

Zoolog Evžen Tošenovský připravil také na neděli 17.2. popularizační přednášky o tom, jak se zvířátka namlouvají, podle čeho (a na jak dlouho) si vybírají partnera, jak vypadá rodinný život, jak se starají o svá mláďata. Každá přednáška trvá 15 až 20 minut.

  • Ryby (11:00)
  • Obojživelníci (12:00)
  • Plazi (13:00) 
  • Ptáci (14:00) 
  • Netopýři (15:00) 
  • Primáti (16:00) 
  • Primáti (17:30) – speciální verze přednášky pro dospělé, prodloužená na 45 minut