Web Analytics

Milujete houbaření a chalupaření? Chcete se dozvědět novinky z mykologie? Přijďte na akci Houby v Pevnosti!

Co Čech, to houbař! Jsme nejvášnivější houbaři na světě a houby prostě milujeme! Proto jsme se rozhodli, že vás do tohoto rozmanitého světa vezmeme také v Pevnosti poznání. O víkendu 7. a 8. září jsme připravili program pro celou rodinu! 

Těšit se můžete na mykologickou poradnu, výstavu Mykokosmos , film oceněný studentským Oscarem,  houby pod mikroskopem, tematické dílny, chemické pokusy, přednášky a další zajímavé aktivity. Zaměříme se také na fenomén chalupaření, téma psychedelie nebo plísňové choroby lidského těla. Program chystáme ve spolupráci s mykology a odborníky z přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc. 

Mykologická poradna s prof. B. Hlůzou a V. Bičíkem. Neděle 9.9. od 10 do 17 h.

„Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč, a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti. V Pevnosti chceme poodhalit závoj, za kterým lze vidět mikroskopické struktury hub, seznámit se s širokým spektrem jejich účinků nebo blíže porozumět tomu, proč a jak houby způsobují choroby rostlin, “ zve na program Barbora Mieslerová z katedry botaniky.

Ukážeme vám také zajímavou výstavu Mykokosmos.

„Uvidíte nejen známé jedlé houby, které obohacují náš jídelníček, ale nahlédneme i do světa hub nejedlých, tvarově a barevně zajímavých, rostoucích často již brzy na jaře. Chybět nebudou ani houby jedovaté, které by měl znát každý, kdo vyrazí s košíkem do lesa,“ lákal na výstavu mykolog Jiří Polčák.

Jiné houby radostně škodí – a to nejen našemu zdraví, setkáváme se s nimi v nejrůznějších oborech naší činnosti. Některé škodí  v lesnictví a zemědělství, jiné jsou parazitické, schopné zahubit svého hostitele. Seznámíme vás s druhy, které bychom rozhodně k jídlu sbírat neměli, i když jsou jedlé – chrání je totiž zákon. O tom, že máme u nás chráněné živočichy a rostliny, se všeobecně ví, ale zákonem chráněné houby v našich vědomostech chybí. Nejen, že za sběr těchto druhů hrozí tučná pokuta, ale houbař si na nich ani nepochutná, protože mu budou zabaveny. „Občas nacházíme v lesích i některé velmi vzácné a ohrožené druhy, i ty na výstavě uvidíte. Mykologové již řadu let pátrají po druzích, které u nás rostly v minulosti. Snem každého mykologa je některý z těchto druhů u nás znovu objevit,“ řekl Jiří Polčák.

Český národ je národem houbařským a tak vás jistě bude zajímat, jak správně jednotlivé houby sbírat a upravovat. Nahlédnete do kuchyňky houbaře, seznámíme vás  s některými recepty. Navštívíme i říši obřích hub.

Zajímavá bude také přednáška Jiří Polčáka nazvaná Houby, kam se podíváš. A to v sobotu 7. 9. 2019 ve 14 hodin.

Pokud máte rádi film, tak si nemůžete nechat ujít promítání krátkého snímku Kdo je kdo v mykologii od režisérky Marie Dvořákové.  Tento film získal v roce 2017 studentského Oscara. „Chtěla jsem odvyprávět příběh, který se sice odehrává v malé místnosti, ale přitom se jedná o největší dobrodružství, které si lze představit jen ve filmu“, řekla režisérka.

Chemici si pro vás připravili doslova badatelský úkol! V laboratoři si můžete analyzovat houby i samotnou půdu, ve které organismy rostou. Objevíte možná i jedovaté látky…

Věděli jste, že houby dokáží vydávat viditelné světlo? V expozici Světlo a tma porovnáte některé zdroje světla, například houba versus úsporná žárovka. A budeme se zajímat také o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci.

Ve výtvarné dílně zase budeme vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky.

Dotkneme se  fenoménu chalupaření. Kdy u nás tato záliba vznikla, a které době se říkalo„ zlatá doba chalup“. „Traduje se, že každý pátý dům v České republice je využíván k rekreačním účelům. Český národ je díky tomu na předních místech ve světě v oblibě chalupaření! Zároveň si něco povíme o skvělém hnutí českých tramp,“ řekl  historik Tomáš Arnold.