Web Analytics

Molekuly, hýbejte se! Tento týden u nás patří chemii

Měsíc s Přírodou čile pokračuje dál a po biologii, ekologii a Vědách o Zemi přichází čas chemie. Od úterý 24. do soboty 28. listopadu vám v Pevnosti poznání názorně předvedeme, jak dobře se dá právě tenhle obor studovat na místní přírodovědecké fakultě. Dobrodružství chemie vypukne jednoduše pro všechny, bez rozdílu věku. (Do vyčerpání smyslů).  

Chemický bude dokonce i následující víkend. Další epizoda z cyklu Věda (+) kafe ukáže, že molekulární modelování v počítači připomíná novodobou animaci.

Cyklus přednášek Věda (+) kafe:
Na molekuly s počítačem aneb výpočetní chemie na Katedře fyzikální chemie
KDO:  Dr. Karel Berka z Katedry fyzikální chemie a RCPTM, PřF UP v Olomouci
CO: Když se řekne chemie, tak se každému vybaví zkumavka s práškem nad kahanem a následující výbuch – což byla ta zábavnější část hodin školní chemie.  Naopak většině lidí tak úplně nesedly chemické výpočty např. s objemovými procenty alkoholu. Ale bez výpočtů si nejde představit ani jednoduchou školní chemii, natožpak studium složitých biochemických pochodů. Jen se liší způsob, jak současná chemie počítá. Dnes si v počítačích můžeme vystavět celé myriády molekul a ve speciálních programech pak můžeme studovat, jaké mají vlastnosti, ještě dřív, než vezmeme do ruky zkumavku a začneme s experimentem. Častěji se ale pomocí počítačového molekulového modelu snažíme vysvětlit experiment a pomoci tak k jeho pochopení. Na naší katedře fyzikální chemie se výpočetní chemií zabýváme již řadu let a za tu dobu jsme s ní popsali již mnoho biologických i nanomateriálových systémů, namátkou proteiny, nukleové kyseliny, deriváty grafenu, či nanočástice železa a mnohé další. V této přednášce se pokusím představit hlavní principy, jak počítačové molekulární modelování funguje a jak jej využíváme.
KDY: čtvrtek 26. 11. (14.00) a sobota 28. 11. (14.00)
KDE: Pevnost poznání Olomouc (areál Korunní pevnůstky, 17. listopadu 7) – Kudy k nám?

K přednášce vám zajistíme kávu i hlídaní dětí zdarma. A jak v sobotu, tak i v neděli (28. – 29. 11.) navíc od 11.00 do 17.00 chystáme chemické pokusy a interaktivní prezentace pro malé i dospělé. Podívejte se, co vás čeká a nemine:

Chemie všemi smysly
(sobota – neděle / 11.00 – 17.00)

Stanoviště:

ČICHMáš-li odvahu, přivoň si k chemii

  • pro děti jsou připraveny vůně látek známých především z domácnosti
  • pro dospělé jsou vůně doplněny o arómata silnějšího kalibru

HMAT Poznáš chemické pomůcky i poslepu? Jak jsi na tom s jemnou motorikou?

  • pro menší chemiky budou připraveny boxy s poznáváním chemických pomůcek pomocí hmatu
  • pro větší pak odměřování objemů kapalin. Jak přesní umíte být?

ZRAK Nechejte se okouzlit krásnou hrou barev chemie!  

  • vytvořte si duhu ze Skittles
  • rozehrajte ovocné džusy všemi barvami za pomoci různého pH prostředí

SLUCHChemické reakce jsou i slyšet!

  • velcí i malí chemici si mohou odpálit svou vodíkovou bublinu