Web Analytics

Nenechme je zmizet! Červené květy máku pomáhají nezapomenout na válečné veterány

11. listopadu si každoročně připomínáme Den válečných veteránů. I letos se rádi připojíme k těm, kteří podporují veřejnou sbírku neziskové organizace Post Bellum. Pokud budeme mít v té době již otevřeno, najdete u nás opět kasičku s vlčími máky.

Tento svátek se slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

Květ bude k dostání od 1. do 30. listopadu na stovkách míst – v knihovnách, kavárnách, obchodech, na úřadech, v infomačních centrech a dalších institucích. Sbírka vyrazí začátkem listopadu díky dobrovolníků také do ulic měst a obcí. 

Letos bude velká část vybraných financí využita na přímou sociální pomoc hrdinům, kteří ji v době koronavirové krize nejvíce potřebují. Sbírku je možné podpořit také on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají.