Web Analytics
Milí návštěvníci, je nám to líto, ale od pátku 18.12. máme zavřeno.

Nenechme je zmizet! Červené květy máku pomáhají nezapomenout na válečné veterány

11. listopadu si každoročně připomínáme Den válečných veteránů. I letos se rádi připojíme k těm, kteří podporují veřejnou sbírku neziskové organizace Post Bellum. Pokud budeme mít v té době již otevřeno, najdete u nás opět kasičku s vlčími máky.

Tento svátek se slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

Květ bude k dostání od 1. do 30. listopadu na stovkách míst – v knihovnách, kavárnách, obchodech, na úřadech, v infomačních centrech a dalších institucích. Sbírka vyrazí začátkem listopadu díky dobrovolníků také do ulic měst a obcí. 

Letos bude velká část vybraných financí využita na přímou sociální pomoc hrdinům, kteří ji v době koronavirové krize nejvíce potřebují. Sbírku je možné podpořit také on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z druhé války, účastníci odboje za 2. sv. války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají.