Web Analytics

Noční oblohu ozáří prach z Halleyovy komety

Nemůžeme vás vzít na cestu do vesmíru v našem planetáriu, ale můžeme vám prozradit, že tento týden tento týden (od 20. října) dosahuje maxima své každoroční aktivity jeden ze známých podzimních meteorických rojů Orionidy.

Více na Česká televize

Snad každý ví, že Halleyova kometa nese název na počest anglického astronoma Edmonda Halleye. Ten se domníval, že komety se k naší Zemi pravidelně vracejí, dokonce předpověděl, že právě tato kometa se na noční obloze ukáže roku 1758. Málo kdo už však ví, že potvrzení svého výpočtu už se nedožil. Průlet komety zaznamenal sedlák a amatérský astronom Johann Palitzsch 25. prosince 1758. My budeme mít možnost pozorovat Halleyovu kometu v roce 2061, jelikož jeden oběh kolem Slunce trvá této kometě 75-76 let.

A co to vlastně je kometa? Jde vlastně o velkou sněhovou kouli se značným množstvím prachu a nečistot. Komety obíhají kolem Slunce po velmi protáhlých eliptických drahách. Některé se k nám vracejí například jednou za 5 let, jiným cesta sluneční soustavou trvá i tisíce let.

V minulosti byly komety chápány jako předzvěst něčeho špatného. Často se jednalo o hladomor, požáry či válku. Když Halleyova kometa měla proletět kolem Země roku 1910, byla západní civilizace paralyzována informací, že v ohonu komety se nacházejí jedovaté látky, které zničí život na planetě. Naštěstí se nic takového nepotvrdilo. Kometa vychází z řeckého výrazu pro vlasatost.

Zdroj: Anne Rooney, Příběh astronomie (ISBN 978-80-7390-582-8)