Web Analytics

Odpudiví nebo kouzelní? Pevnost poznání obsadí hadi a obojživelníci

Na čtyři desítky nejrůznějších druhů plazů, obojživelníků a bezobratlých živočichů se o víkendu 7. a 8. března zabydlí v naší expozici Živá voda. Již počtvrté vás zveme na akci Odpudiví nebo kouzelní, která představí zvířata ze zemí blízkých, vzdálených či exotických.

Můžete se těšit na největšího hada České republiky užovku stromovou. Chybět nebude ani starobylá želva kajmanka dravá, rohatka Cranwellova či ještěrka perlová. V boxech se objeví veleštír hojný nebo štír Amoreuxův.

Zoologové vám prozradí, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. „Řada vystavovaných zvířat je běžná v rámci hobby chovů, návštěvníci tak mohou načerpat inspiraci a cenné rady týkající se těchto zajímavých živočichů. Kromě zvířat se příznivci herpetologie mohou těšit na přednášky a doprovodný program pro děti. Dozvíme se něco o tom, jaké obojživelníky a plazy můžeme potkat na letní dovolené a vydáme se po stopách jejich evoluce,“ lákal na program zoolog Pavel Javůrek. Koordinátorka sekce biologie v Pevnosti poznání Alena Vláčilová poznamenala, že i když tato zvířata budí u široké veřejnosti stále patřičný respekt, postupem času se daří neprávem přisouzené předsudky odstraňovat. „S některými zvířaty se lidé seznámí velmi zblízka. Na vlastní kůži tak zjistí, zda jsou studení a odpudiví, nebo naopak kouzelní. “ 

Přednášky odborníků (sobota i neděle)
14.00 Pod stredomorským Slnkom: diverzita obojživelníkov a plazov európskych dovolenkových destinácií (Mgr. Simona Papežíková)
16.00 Dávní vládci planety Země: Evoluce a diverzita obojživelníků a plazů (Mgr. Petr Papežík)
 

Výroba hadů ve Vědecké výtvarce (sobota i neděle)

  • Pohyblivé hadí loutky z klacíků (v době od 11.00–17.00)
  • Hřejiví hadi (pouze v časech 11:30/13:30/15:30) – cena workshopu 30 korun

Hady vyrábíme z barevných punčoch, které plníme pohankovými slupkami (dovedu přejímat teplotu okolí jako hadi). 

Partnerem akce je ČSOB.

Podívejte se na loňskou fotogalerii.