Web Analytics

Odpudiví nebo kouzelní. Pojďte s námi nahlédnout do života plazů a obojživelníků

Na čtyři desítky druhů plazů, dále několik druhů obojživelníků a bezobratlých živočichů se o víkendu 2. 3. a 3. 3. zabydlí v expozici Živá voda. Akce nazvaná Odpudiví nebo kouzelní je určena pro celou rodinu a je zdarma v rámci běžného vstupného do muzea.

Můžete se těšit na největšího hada České republiky – užovku stromovou.  Velmi zvláštní a atraktivní budou určitě starobylé želvy – kajmanka supí a kajmanka dravá. Zoologové vám také prozradí, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. „Někteří dokonce žerou hmyz, jako třeba malá užovečka drobná, která pochází z Řecka a Blízkého východu,“ lákal na program organizátor Pavel Javůrek. Koordinátorka sekce biologie Alena Vláčilová poznamenala, že i když tato zvířata budí u široké veřejnosti stále patřičný respekt, postupem času se daří neprávem přisouzené předsudky odstraňovat.

Chovatelé jsou připraveni odpovědět nejrůznější dotazy a jistě doplní i perličky ze života těchto tvorů. Organizátoři také připravili tematické přednášky o těchto nenápadných a často přehlížených obyvatelích dovolenkových destinací.

V rámci přednášek se vydáme za herpetofaunou do balkánské země orlů, dozvíme se také, jaké komplikace se mohou pojit s výzkumem obojživelníků a plazů. Přednášky budou v sobotu i v neděli – 14:00 Herpetofauna v balkánské Zemi orlů (Petr Papežík) a v 16:00 Krok za krokem k popisu nového živočišného druhu (Simona Gežová).