Letos poprvé přiblíží pořadatelé témata konference širší veřejnosti. Na Horním náměstí bude mobilní laboratoř, v níž vědci a lektoři z Pevnosti poznání seznámí mimo jiné s problematikou geneticky modifikovaných rostlin a vyvrátí mýty, které o nich panují. Objasní také možnosti, jimiž mohou vědci čelit hrozbě nedostatku potravin pro stále se zvětšující populaci na Zemi. Laboratoř bude přístupná od 16. do 22. června od 11 do 18 hodin.
„Konferenci pořádáme počtvrté. I předchozí ročníky byly velmi kvalitní, letos se nám podařilo vytvořit extrémně silný vědecký program. Konference se stala jednou z pravidelných akcí Evropské biotechnologické federace, do které Centrum regionu Haná patří, a připojila se i Evropská fytochemická společnost,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty a ředitel CRH Ivo Frébort.
Spojené státy vyslaly své přední odborníky
K nejvýznamnějším hostům patří Patrick Schnable z Iowa State University a Clint Chapple z Purdue University v USA. Rostlinný genetik Schnable měl zásadní podíl na rozluštění genomu kukuřice a v současné době se snaží propojit znalosti o genomech rostlin s poznatky získanými při zemědělské praxi prostřednictvím robotického snímání. Biochemik Chapple se zabývá biosyntézou ligninu, který je důležitou stavební složkou dřevin, ale současně omezuje jejich průmyslové využití. Ve svém výzkumu se snaží modifikovat strukturu ligninu tak, aby bylo možné z rostlinného materiálu snáze připravit základní látky pro průmyslovou výrobu a nahradit tak fosilní zdroje.
„Účast obou skutečně excelentních vědců finančně podpořilo americké ministerstvo zahraničí, což je poměrně ojedinělá záležitost a pro nás velká pocta. Dává to konferenci obrovský kredit,“ doplnil Frébort. Již podruhé do Olomouce přijede i přední světový odborník na chemickou ekologii a nositel prestižní Wolfovy ceny za zemědělství John Pickett z Velké Británie, který byl hlavním hostem předchozí konference. Zhruba 170 účastníků bude moci poznávat nové trendy a sdílet informace z oblasti genomiky, genetiky a biotechnologií rostlin, budou hovořit o stresových faktorech u rostlin či interakcích mezi rostlinami a mikroorganismy.
Práci vědců veřejnosti přiblíží mobilní laboratoř
O práci rostlinných biotechnologů, genetiků či biochemiků se letos více dozvědí i obyvatelé a návštěvníci Olomouce. V mobilní laboratoři na Horním náměstí je vědci a lektoři z Pevnosti poznání seznámí mimo jiné s problematikou geneticky modifikovaných rostlin a vyvrátí mýty, které o nich panují. Objasní také možnosti, jimiž mohou vědci čelit hrozbě nedostatku potravin pro stále se zvětšující populaci na Zemi.
„Odborníci a studenti přiblíží širší veřejnosti také fenomén molekulárního farmaření nebo interakce rostlin a mikrobů, pomocí výkonných lup a mikroskopů budou moci zájemci objevovat svět rostlinných buněk. Uvidí i funkční model elektronového mikroskopu. Jako dárek jsme pro návštěvníky připravili slevový kupon do našeho interaktivního muzea,“ prozradil ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek.
Mobilní laboratoř bude pro zájemce přístupná od 16. do 22. června od 11 do 18 hodin. Inspirací byla podobná aktivita v Krakově, kterou u příležitosti konání Evropského biotechnologického kongresu iniciovala tamní radnice. Konference se v Olomouci pořádá jednou za dva roky, poprvé se uskutečnila v roce 2011. Letos se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.
FOTO: Jan Andreáš
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.