Od rána proudili do Pevnosti poznání davy návštěvníků. Dopoledne patřilo školním skupinám, které přišly na přednášku projektů Vědátor a Iluminátor nazvanou Kazí nám věda fikci? Ale vůbec ne! Přednášející Jan „JaRon“ Tomáštík mluvil o víře v nadpřirozeno a o tom, jaká rizika může přinášet v dnešní digitální době. Potlesk sklidila i science show nazvaná Ko(s)mická výprava do vesmíru. Oblíbené chemické pokusy zaujaly nejednoho diváka a přiblížili mu tajemství a kouzlo vědy.
Z Laudonova sálu se zájemci mohli stavit do fotokoutku a zvěčnit se s některou z originálních propriet – nechyběly historické kostýmy včetně taláru či tematické komiksové bubliny. V druhém patře budovy byli připraveni zástupci studentských spolků a univerzitních jednotek. Budoucí vysokoškoláky seznámili se svou činností například Udržitelný Palacký, UP Crowd, Bohemistický spolek studentů, Klub mladého diváka Arter nebo spolek Faktory, který se věnuje reklamě a užitému umění.
„Máme tady dva rozdílné životopisy, na kterých příchozím ukazujeme, co je dobré uvádět do CV a co naopak nedoporučujeme. A také se jim snažíme otevřít svět dobrovolnictví, kde sami působíme,“ popsala aktivity Kariérního a Dobrovolnického centra UP studentka Adéla Kadlčíková. U vedlejšího stolku zase studenti prezentovali aktivity spolku STUDENTLIFE, který organizuje pro vysokoškolské nováčky Seznamovák. Klub občanskovědních studentů KOS zase nabízí platformu pro sdílení zážitků a angažuje se ve zlepšování vztahů mezi studenty a vedením Katedry společenských věd UP.
Odpoledne se konala výroční promoce Dětské univerzity, kde se sešli bývalí zakladatelé této popularizační akce a někteří absolventi. Mezi nimi i Edita Božková, která získala diplom v roce 2008 a svoji účast hodnotí velmi pozitivně. „Seznámila jsem se s mnoha vědními obory. Pamatuji se, že se to konalo v Moravském divadle a nejvíc si vybavuji workshop medicíny, kdy se se věnovali lidskému srdci. Už je to dávno,“ usmála se dívka, která šla studovat vojenskou školu a následně Univerzitu obrany.
„Myslím, že myšlenka, která byla na začátku, že vzdělávání bude procházet celým životem, ta se tady udržuje. I na odborných konferencích se už bavíme o tom, že nemá smysl vzdělávání dělit na první stupeň, druhý stupeň, univerzitu a tak dále, že jde o jednu vzdělávací soustavu. A čím dřív nějaký vztah ke vzdělávání a poznávání získáte, tím lépe, bude se vám to hodit po celý život,“ řekl na pódiu Laudonova sálu děkan PřF UP Martin Kubala, který zároveň poděkoval původním iniciátorům Dětské univerzity a rovněž současným organizátorům.
Impulsy pro kritické myšlení o odkazu Františka Palackého nabídlo podvečerní setkání s protagonisty podcastu Přepište dějiny Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem. Ti se zaměřili na to, jak se proměňoval obraz Palackého ve veřejném prostoru. Nechyběl ani pohled na jeho osobní život. A co by dvojice popřála národnímu velikánovi? „Já bych popřál Františku Palackému, aby se za dalších 225 let neztratil z veřejného prostoru, aby dokázal oslovovat student a byl pro něco i jejich vzorem,“ řekl Michal Stehlík. Jeho kolega Martin Groman dodal, že by mu přál měnovou reformu, aby se dostal z tisícovky na nižší hodnotu bankovek a potkával se s více občany. „Aby si uvědomili, že někdo takový tady byl a mohli si o něj někdy zajímat.“
Tým Pevnosti poznání také odhalil nový exponát Slavné osobnosti
„Exponát představuje významné osobnosti spjaté s olomouckou historií. Jedná se o Marii Terezii, Františka Palackého, Gregora Johanna Mendela, Jindřicha Zdíka a Václava III. Každá z osobností se nachází na jedné straně pětiúhelníku v celé velikosti ve stejné póze a proporcích. Všechny postavy jsou stylizované v souladu s komiksem v expozici – byly ilustrovány Petrem Novákem (Ticho762). Exponát vznikl ve spolupráci s herci z Divadla Zlín, kteří historickým osobnostem propůjčili svůj hlas,“ prozradil Tomáš Arnold, koordinátor historické sekce. Tento nový exponát vznikl díky projektu Umění a kreativita jako nástroj popularizace věd.
Krájení velkého narozeninového dortu se ujala prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti UP Andrea Hanáčková. „Rozhodli jsme se oslavit narozeniny Palackého s nejmladší generací. Nechceme představovat strnulou bustu Otce národa, ale dynamického mladého intelektuála, který díky své vůli, píli, mimořádnému nadání už ve studentských letech cestoval po celé Evropě a vášnivě studoval. Věřím, že by z nás Palacký měl radost! Celý den jsme slavili mladou a progresivní podobu vědy a poznání,“ hodnotila oslavu prorektorka.
Oslava v Pevnosti poznání byla součástí připomínky 450 let od založení Univerzity Palackého. Během celého roku se v Olomouci koná řada zajímavých akcí. V podzimní části oslav se organizátoři zaměří na jezuitskou minulost této druhé nejstarší univerzity v českých zemích.
Foto: Vojtěch Duda
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.