Web Analytics
Milí návštěvníci, je nám to líto, ale od pátku 18.12. máme zavřeno.

Pevnost demokracie! Podívejte se, jak si připomínáme významné výročí

Demokracie, monarchie, diktatura, anarchie…čím se vlastně liší? Jak se vytvářely a měnily v dějinách? A proč je důležité to znát? Odpovědi najdete od 19.10. – 17. 11. v Pevnosti poznání. Připravili jsme program pro celou rodinu. Čeká na vás mnoho zajímavostí, práce s prameny, hraní deskových her a pro nejintenzivnější zážitek vřele doporučujeme speciální workshop.

Interaktivní expozice politických režimů a státních zřízení

Seznámíte se s nejvýznamnějšími historickými dokumenty, které ve své době posouvaly zdánlivé hranice nemožného, tedy svobody. Zapojíte se do stavby protestní zdi nebo plakátové kampaně, proti koutku estébáka. V jeho koutku si na stroji napíšete hodnocení situace z pohledu totalitní moci. Animátoři vás seznámí s formami vlád a budete na mapě světa určovat, jaké je dnes rozložení těchto forem oproti historii. Přečtete si známé i neznámé citáty týkající se politiky a sami si určíte, se kterým se nejvíc ztotožňujete. Zahrajete si deskové hry jako Fronta nebo Jak to tenkrát bylo?

Aktivity budou vždy o víkendech v expozici Věda v Pevnosti.

” Bílý deštník reprezentuje stěny naší pevnosti, pevnosti demokracie. Materiál, který nás takto kryje před deštěm tanků – totality, je tenký a křehký. Deštník demokracie chrání nás, ale i my ho musíme chránit a hlavně udržovat, jinak přestane správně plnit svou funkci, “ řekl autor vizuálu akce Tomáš Arnold. Ten působí v Pevnosti poznání jako hlavní koordinátor historické sekce.

Workshop Demokracie nebo totalita?

Kdy? 9.,10., 16., 17. listopadu vždy v 11:00 a 15:00
Registrace: tomas.arnold@upol.cz
Doba trvání je 60 minut.
K workshopu účastníci nepotřebují speciální vybavení (doporučený věk: od 15 let).

Workshop rozvine vaše kritické myšlení a donutí vás zamyslet se nad událostmi minulého století poněkud jinou formou, než na jakou jste zvyklí ze školních lavic. Hlavním cílem programu bude pomoci vám pochopit rozdíly mezi pojmy demokracie a totalita a porozumět principům, na kterých oba tyto směry stojí. Během 60 minut budete mít za úkol analyzovat textové a filmové ukázky, jež vás provedou těmi nejzásadnějšími lekcemi z minulého století.
Školy si mohou také do 30. 11. objednávat speciální školní program Demokracie nebo totalita?

Trikolora

Ukázka komiksu, který ukazuje události sametové revoluce očima mladých teenagerů.

Programem se připojujeme k oslavám Svobodná Olomouc Univerzity Palackého.