Web Analytics

Pevnost se o víkendu 24. a 25. března promění v ráj plazů a obojživelníků

Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku zajímavého života plazů a obojživelníků i dalších zvířat ze zemí blízkých, vzdálených či exotických. Na vlastní kůži budete moci zjistit, zda jsou tito živočichové vážně studení a slizcí. Budete mít možnost se přesvědčit o tom, zda jsou podivní či dokonce nebezpeční. Již o víkendu 24.-25. března od 10:00 do 17:00.

Co všechno uvidíte?

  • cca 16 druhů evropských hadů a 30 druhů ostatních plazů, obojživelníků a bezobratlých
  • největšího evropského hada – štíhlovku kaspickou
  • největší ještěrku pevninské Evropy – ještěrku perlovou 
  • největšího hada České republiky – užovku stromovou  
  • jediného hroznýšovitého hada Evropy – hroznýška tureckého

Na jaké zajímavé přednášky se můžete těšit:

  • Nenápadní obyvatelé dovolenkových destinací / 11:00 a 16:00  
  • Herpetofauna Středomoří / 14:00
  • Živá zvířata / 10:00 – 17:30

Fotografické výstavy, které změní váš pohled na svět

Autory první aktuální výstavy ní jsou Petr Znachor a Martina Čtvrtlíková z Biologického centra Akademie věd ČR. Vědci zachytili dlouhodobý ekologický výzkum našich vodních nádrží. Snímky ukazují převážně planktonní řasy a sinice, z nichž mnohé mají schopnost se přemnožovat a vytvářet vodní květ snižující kvalitu vody.

Druhá výstava je pořízena pomocí speciálního makro objektivu a nazývá se Skrytý svět. Autorem je fotograf a kameraman České televize Roman Mrázek, který dokáže zachytit miniaturní bezobratlé živočichy v celé jejich barevné kráse. „Od dětství mě zajímala příroda, hlavně fauna. Chodil jsem do přírodovědných kroužků na základní škole a účastnil se olympiád. Nejvíc mě ale bavila entomologie – nauka o hmyzu,“ prozrazuje Roman Mrázek.

Fotit začal před 20 lety a své objekty často nachází „za domem“ v Litovelském Pomoraví. „Focení malých tvorů je velmi náročné a je potřeba se k takové potvůrce přiblížit na pár centimetrů. Kvůli hloubce ostrosti se nesmí vůbec hýbat, takže je potřeba bezvětří a taky trochu štěstí. Často musím být trpělivý, protože živočich se pohne a já musím všechno připravovat znovu,“ popsal vznik snímků Romana Mrázek.

Více fotografií najdete na zde.