Web Analytics
Vážení návštěvníci, mimořádně máme v pátek 24. 5. otevřeno pouze do 14:00 a v sobotu 25. 5. celý den zavřeno. Můžete však navštívit náš UP_LAB, který pro vás necháváme oba dny otevřený!

Už v sobotu se v Pevnosti utkají mladí zdravotníci z celé republiky

  • Úvod
  • Aktuality
  • Už v sobotu se v Pevnosti utkají mladí zdravotníci z celé republiky
| rostanetek |

Nejlepší mladí zdravotníci z celé ČR se v Pevnosti střetnou už tuto sobotu 25. června od 9.30 do 16.00. Čeká je celostátní kolo Soutěže mladých zdravotníků! Dějištěm velkého finále se nestane jen muzeum vědy, ale také půvabné Bezručovy sady. 

Žáci základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií ošetřují realisticky namaskovaná poranění, učí se správnému přístupu ke zraněným a také o tom, jak v nouzi pomoci rodičům nebo kamarádům před příjezdem zdravotnické záchranné služby.

Malí superhrdinové
„Je zajímavé vidět, že děti mají mnohem menší ostych, než dospělí, a tím větší rozhodnost v reálné situaci. Přitom, i v případech jen prostého bezvědomí, je postižený ohrožen na životě.  A bez jednoduchého úkonu laické první pomoci zemře pravděpodobně dříve, než přijede záchranná služba,“ říká Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže. Připomíná třeba příběh mladého zdravotníka Karla Janderky z Nových Syrovic. Třináctiletý chlapec loni v dubnu poskytl svému dědečkovi účinnou první pomoc a tím mu zachránil život. Zvládl nejen telefonickou koordinaci s operátorkou, ale hlavně pacientovi poskytl efektivní resuscitaci. Za svůj čin také letos dostal významné ocenění v Senátu Parlamentu ČR.

Pevnost otevřená všem! 
Děti se těmto dovednostem učí v kroužcích ve školách. Například v Základní škole Vítězná v Litovli se kroužek koná jednou týdně v sedm hodin ráno. Přesto je o něj zájem a navštěvuje ho 15 žáků. Někteří z nich plánují zdravotnické povolání a chtějí pokračovat ve studiu na takto zaměřených školách. „Děti udělaly velký pokrok. Je vidět, že je tato problematika hodně zajímá. Dvěma dívkám výuka pomohla u přijímaček na střední školu. Dostaly za účast body navíc,“ popisuje učitelka Andrea Švecová. Český červený kříž tyto aktivity zaštiťuje a pravidelně podporuje. Se základy první pomoci se ročně seznámí kolem 12 tisíc dětí. Podle vedení organizace je ale stále velký prostor proto, aby se kroužky mladých zdravotníků objevily na dalších školách.

“V Pevnosti poznání se dlouhodobě věnujeme nejen popularizaci vědy, ale i vzdělávání v oblastech, které se bezprostředně dotýkají nás všech. Zdravotnictví je jednou z nich. Pravidelně pořádáme akce spojené s prevencí onemocnění, desítky dětí u nás absolvovaly kurzy první pomoci. Participace na celostátním kole soutěže je pro nás prestižní součástí tohoto portfolia,“ dodává Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Tradice, která trvá desítky let
Český červený kříž
organizuje soutěže Mladých zdravotníků více než 50 let  ve všech okresech České republiky. Soutěž je rozdělena na dvě části – pro Mladé zdravotníky I. stupně a pro Mladé zdravotníky II. stupně. Celostátní kolo se v Olomouci koná poprvé za uplynulé tři desítky let a zúčastní se ho 90 dětí.

 

 

 

 

 

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)