Web Analytics
Omlouváme se, v současnosti je výtah z technických důvodů mimo provoz.

Podívejte se, co napsaly hlavní představitelky divadelní inscenace Něžnost poznání. Jaký vztah mají k hrdinkám, které v představení uvidíte?

  • Úvod
  • Aktuality
  • Podívejte se, co napsaly hlavní představitelky divadelní inscenace Něžnost poznání. Jaký vztah mají k hrdinkám, které v představení uvidíte?
| rostanetek |

Hypatia a Zuzana Zimová

Vždy mě zajímala historie a období, v němž žila Hypatia. Ta doba je už tak dlouho za námi, že se o vědkyni dochovaly celkem střídmé informace. Zbývá proto velký prostor pro mou vlastní fantazii, což mě na práci těšilo asi nejvíce. Posbírat základní informace a pomocí svých představ vytvořit svět, ve kterém si myslím, že žila. Hypatia mě začala fascinovat hned ze začátku. Tolik odvahy, odhodlání, víry ve vyšší cíle a principy dnes už skoro v jedné lidské bytosti nepotkáte. Ale ona to všechno měla. A k tomu prý byla i velmi krásná a také smělá! To vše doprovázeno obrovskou inteligencí musí přitahovat každého člověka, zvlášť když si k tomu přidáte dávné barvy starověku a svět plný vášní.

A jaké bylo se to naučit? Řekla bych, že spíš ona učila mě, i přes propast tolika staletí, jak by měl člověk uvažovat a přistupovat k životu. Strávily jsme vytvářením příběhů o našich vědkyních asi 70 hodin, popsala jsem desítky stránek, vymýšlela situace, ve kterých se Hypatia ocitla – někdy dosti bizarní a někdy takové, ze kterých jsem mohla čerpat do závěrečné podoby příběhu. Nejtěžší pro mě bylo nakonec seskupit informace a malé příběhy do jednoho velkého – nic důležitého neupomenout a přitom dodržet limit 20ti minut na příběh – a dívat se, kolik materiálu mi zůstalo stranou. Mrzí mě, že nemohu o Hypatii vyprávět celé hodiny a doufám, že po tom, co si lidé poslechnou Hypatiin příběh, pokusí se další informace o ní dohledat sami. Ona totiž opravdu stojí za naši pozornost!

 

Marie Curie-Sklodowská a Ema Jurková

„Díky ní vím, že se naše sny můžou splnit.“

Osobnost Marie Curie Sklodowské je všem dobře známa. I já jsem si myslela, že o ní přece „něco“ vím.  Ale když jsem začala o její osobě pátrat víc, otevřel se mi neuvěřitelný život. Už to, že se dívka z chudých poměrů z Polska dostala na prestižní univerzitu, vypovídá o její urputnosti jít si za svými sny. Byla uznávanou vědkyní, milující manželkou, matkou dvou dcer a zároveň učila na dívčí škole. Musela zvládat těžké životní zkoušky, jako byla tragická smrt manžela, ale také útoky na její osobu – být vědkyní a ještě k tomu úspěšnější než většina kolegů. Tento postoj vzbuzoval velkou závist. Ani jedna životní zkouška ji nezlomila, spíše ještě více posílila. Curie-Sklodowská je proto mým velkým vzorem. Postava se mi stala blízká během procesu zkoušení Něžnosti poznání. Stala se ze mně obdivovatelka Marie Curie-Sklodowské. Marie je v mém příběhu vyobrazena jako superhrdinka z komiksových filmů. Na začátku se mi to zdálo jako nereálné, ale postupem času jsem zjistila, že její život nese typické prvky kladného hrdiny a naplnit tuto formu šlo poté samo od sebe.

 

Vědkyně z budoucnosti Václava a Markéta Nyklová-Ondrová

„Tvrdá a poctivá práce vždy přináší výsledky.“

Moje postava je chytrá a pracovitá a má výhody budoucnosti, které v dnešní době nejsou tak samozřejmé. Úkolem mojí vědkyně je poukázat na environmentální problémy dnešní doby, které mohou ovlivnit naši budoucnost i existenci celé planety. Vybrala jsem si ji proto, abych lidem ukázala, že tvrdá a poctivá práce vždy přináší výsledky. Navíc chci poukázat na to, že věda je neuvěřitelně zábavná, ale člověk musí něco obětovat. Protože nic nejde samo, vše stojí úsilí. Navíc myslím, že spojením vědy a umění se věda stává přístupnější a umění poučnější. Postava je mi blízká díky jejím vlastnostem a přístupu k životu, protože jsem si do ní mohla promítnout vlastnosti několika lidí z mého okolí, kteří stojí za obdiv, a pokaždé, když mluvím o Václavě, všechny je tam mám.

 

Inscenace Něžnost poznání se koná 8. března v 19h ve 2. patře budovy Pevnosti poznání.

Přidejte se na naši akci na facebooku!

V rámci Mezinárodního dne žen bude v Pevnosti poznání výjimečně otevřeno až do 19h!

Otevírací doba

Pondělí: ZAVŘENO
Úterý: 9:00–17:00
Středa: 9:00–17:00
Čtvrtek: 9:00–17:00
Pátek: 9:00–17:00
Sobota: 9:00–18:00
Neděle: 9:00–18:00

O státních svátcích máme otevřeno dle běžné otevírací doby.

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 155 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 125 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 325 Kč | 2+1: 355 Kč 
2+2: 470 Kč | 2+3: 550 Kč

Skupinové: 105 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium: 80 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)