Noc vědců – to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete!
Interaktivní muzeum a další místa Univerzity Palackého budou výjimečně otevřena od 18.00 do 24.00.
Do Pevnosti poznání zaplatíte snížené vstupné 50 korun do 3 expozic (Rozum v hrsti, Věda v pevnosti, Světlo a tma), kde bude část doprovodného programu. Vše ostatní bude zdarma.
Planetárium bude promítat v režimu smyčky – vstup je omezen na max. počet 20 osob na jeden film.
Videomapping na budovu PP
Fasáda Pevnosti poznání se během pátečního večera rozehraje příběhem čtyř živlů. Oheň, voda, vzduch a země budou hlavními prvky animace, která přinese příběh letošní Noci vědců na téma Šetrně k planetě. Projekce s prvky videomappingu se odehraje na středové části budovy. Projekce je součástí programu Festivalu VZÁŘÍ. Autorkou videomappingu je Simona Noera známá také jako m0rf [von Kinocirkus], italská vizuální umělkyně pocházející z Říma. Během studií komunikace v roce 2005 se začala věnovat střihu videa a později se zaměřila na vizuální performance. V roce 2007 se usadila v Praze. Nyní se věnuje videomappingu, interaktivním a vizuálním instalacím, kde experimentuje s lasery. Je spoluzakladatelkou platformy KinocirKus (2010), pořádá pražský BYOB, který probíhá v rámci Signal festivalu. Videomapping bude k vidění ve smyčce od 20 hodin do půlnoci.
Virtuální realita s Vault 42
Na vlastní oči si vyzkoušíte hru The Blu, s níž se ocitnete v úžasném podmořském světě. Dále si můžete zahrát kreativní hru Tilt Brush, v níž budete kreslit v prostoru. A kouzlit budete díky aktivitě nazvané Waltz of the Wizard.
Sály Pevnosti poznání
Dílna zaměřená na programování Ozobotů pomůže přiblížit svět robotiky. Co jsou Ozoboti a jak fungují? A jakými způsoby je lze ovládat? Jak se pomocí nich můžeme přiblížit k programování? To vše a mnohem více se dozvíte v hravé programovací dílně společnosti Czechitas.
Svět rostlin, jak jste jej nikdy neviděli, představí Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR. Můžete zkusit hádat, které části rostlin se hodí či nehodí k jídlu a čeká vás poznávání koření a bylinek. Zahrát si můžete i na rostlinné genetiky. Budete si moci zkusit pipetování, práci s rostlinným materiálem či skládání karyotypu.
Přijďte ochutnat ty nejpálivější dobroty od legendárního Pekelníka, pěstované s láskou a péčí a především šetrně k planetě. Na stánku budou k mání lahodné i pekelné omáčky, koření a prakticky vše, co lze z chilli vyrobit.
Vydejte se s námi za tajuplnými nočními živočichy. V programu budou ukázky handicapovaných netopýrů, představení moderní techniky používané při výzkumu apod. V přednáškovém sále budeme promítat dokumenty České televize Náš soused netopýr a Netopýři ve tmě. Ve spolupráci s Českou společností na ochranu netopýrů.
Vědeckotechnický park UP představí výsledky Proof of Concept projektu UP realizovaného z programu TA ČR Gama. Seznámíte se s desítkou výstupů včetně prototypových zařízení pro měření vlastností kovových materiálů, automatické odmlžování autoskel, laboratorní vybavení, čipu pro kontrolu vody a interaktivncích 3D vytištěných objektů. Také si vyzkoušíte aplikaci pro určení optimální tréninkové dávky ve sportu.
Expozice Pevnosti poznání
Dnes a denně vyhazujeme do přírody obrovské množství věcí, které nepotřebujeme. Některé odpady příliš nevadí a neškodí. Jiné naopak přírodě rozhodně neprospívají. Víte, jak dlouho trvá rozklad nejrůznějších materiálů v přírodě (např. v lese či mořské vodě)?
S každým pípnutím pokladny v obchodě si kupujeme nejen výrobky samotné. Za každou věcí se plíživě skrývá určité množství spotřebované, tzv. virtuální vody. Někdy jde o litry, jindy o desetitisíce litrů. V naší expozici se Živá voda se dozvíte, jaké množství vody se spotřebovává k výrobě věcí v našich domácnostech.
Vypočítejte si svou ekologickou stopu spotřeby a zjistěte, kolik bychom potřebovali planet, kdyby každý žil jako vy.
Představíme vesmírnou třídící linku z LEGO robotiky. Zjistíte, jak by roboti za nás mohli třídit odpad. Chybět nebude ani simulace v reálném čase, která ukazuje, jaké sondy a satelity obíhají naši Zemi.
V laboratoři poznání se pro tentokrát budeme zabývat zemskou atmosférou. Zaměříme se na dva nejvíce zastoupené plyny dusík a kyslík. Co všechno tyto látky dokáží a jak si je můžeme připravit nebo vyrobit, se dozvíte od našich skvělých chemiků. Určitě by vás zajímalo, které plyny se jakou mírou podílí na tvorbě skleníkového efektu. Doslova uslyšíte, co dokáže fluorid sírový, připravíme oxid uhličitý a ukážeme jeho vlastnosti. Aby toho nebylo málo, prozradíme vám, který vědec měl největší negativní vliv na stav zemské atmosféry než jakýkoli jiný organismus v historii Země.
Rostlinné čajové hádanky – máta, meduňka, šalvěj, lípa. Poznáte, jakou mají vůni a chuť?
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.