Web Analytics

Odpudiví nebo kouzelní? Podívejte se s námi do světa plazů a obojživelníků

Jarní květnové dny bude pevnostní program ve znamení živé přírody a její ochrany. Prezentace plazů a obojživelníků nazvaná Odpudiví nebo kouzelní se uskuteční o víkendu 15. a 16. května v  našem Laudonově sále v přízemí. Vstupné bude 50 korun a při návštěvě bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření.


S ohledem na opatření musíme na místě počet návštěvníků regulovat. Prosíme o trpělivost a shovívavost, pokud bude o prohlídku velký zájem a bude potřeba počkat, až na vás přijde řada. Nezapomeňte si doma respirátor, dezinfikovat si ruce při vstupu do budovy a dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud nejste členy jedné domácnosti. Skupinové prohlídky jsou zakázány. Děkujeme za pochopení 🙂 


V čem se letošní ročník liší? 

Letošní ročník bude odlišný v tom, že jsme zařadili i veterinární část. Návštěvníci budou moci prokonzultovat zdravotní problémy terarijních zvířat přímo s odborníkem zabývajícím se touto problematikou.

Jaké druhy jste pro prezentaci vybírali a proč? 

Na výstavě budou napříklady tyto druhy: 

  • bichir pruhoploutvý (Polypterus ornatipinnis)
  • ještěrka perlová (Timon lepidus)
  • gekončík africký (Hemitheconyx caudicinctus)
  • korálovka sedlatá honduraská (Lampropeltis triangulum hondurensis)

Vybírali jsme i různé zástupce bezobratlých, kteří mají v chovech také své místo. A to ne pouze jako potrava pro jiná zvířata, ale jako zajímaví i atraktivní chovanci. Zmínit můžeme dravé ploštice – zákeřnice a africké zlatohlávky. 

Co má lidem prezentace ukázat? 

Jiné směry chovatelství. A že i zvířata, která se chovají zcela bezkontaktně a bez vztahu k majiteli, mohou nabídnout zajímavé a mnohdy nevídané cesty k poznání jejich způsobu života.  (odpovídala Alena Vláčilová, koordinátorka sekce biologie v Pevnosti poznání)

Přednášky

Jak nenavštívit veterináře aneb základní chovatelské chyby a jejich důsledky

přednáší MVDr. Jan Kirner

Tato přednáška zavede posluchače do méně oblíbené části chovatelství, a to do řešení nemocí a problémů, které někdy zvířatům přivodí i samotní chovatelé svou neodbornou péčí. Dozvíme se rady jak tyto situace minimalizovat nebo jim úplně předejít.

Netradiční chovanci v teráriích

přednáší Mgr. Pavel Javůrek a Bc. Miroslav Vaverka

Do pomyslného chovatelského hledáčku se dostávají čím dál více zajímavá a pro mnohé zcela nepředstavitelná zvířata. My se společně zaměříme na některá z nich.