Web Analytics
Vážení návštěvníci, v sobotu 20. 7. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

Prožijte s námi fantastickou noc, kdy věda nespí!

  • Úvod
  • Prožijte s námi fantastickou noc, kdy věda nespí!
| rostanetek

Zveme všechny fanoušky vědy na Noc vědců na téma Všemi smysly, která se koná 30. října v Pevnosti poznání a na dalších místech Univerzity Palackého. Připravili jsme pro vás řadu aktivit zdarma. Užijte se jediný den v roce, kdy věda nespí!

Na co se můžete od 17.00 do 23.00 těšit v Pevnosti poznání?

Venkovní areál – Chaos Campany a jejich UV svítící bavlnky. Chill out zóna ( pouze za pěkného počasí)

Vědecké dílny (2. patro) –  výroba magnetické brože s vědcem technikou zažehlování korálků. Chemické pokusy. 

Malý sál  (2. patro) – FNOL  – zprostředkování zážitků pacientů při pobytu na JIRP, kdy jsou lidé upoutáni na lůžko a plně odkázání na pomoc okolí. Zájemci z řad účastníků si to mohou takto prožít všemi smysly, bude zapojen sluch, čich, vnímání i chuť. Také se mohou zapojit do připraveného kvízu, kdy budou poznávat předměty a pomůcky spojené se zdravotnickou péčí.

Předsálí (přízemí) – Novorozenecké oddělení FNOL bude prezentovat práci sester na Oddělení fyziologických novorozenců a Jednotky intenzivní a resuscitační péče. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejmodernější přístroje a pomůcky, např. inkubátor a monitory fyziologických funkcí. Také si prakticky vyzkouší na modelech panenek nácvik kardiopulmonální resuscitace novorozenců a kojenců. 

Laudonův sál

Balanční deska – dostat kuličku z jedné strany desky na druhou, to vyžaduje zapojení nejednoho smyslu. Hlavně je potřeba zapojit šestý smysl pro spolupráci.

Jeřáb – smysl pro spolupráci využijete i v případě přemístění kvádru z bodu A do bodu B. Tento jeřáb je totiž pro dva!

Kreslení podle zrcadla – ne, opravdu vás nešálí zrak. To se jen koukáte do zrcadla a práva je najednou levá. Vyzkoušejte si v tomto světě, kde je vše naopak, dokreslit obrázek!

Principy kamufláže – aplikujte maskovací nátěr za pomoci následujícího postupu. Principy maskování vozidel jsou rozkreslené do jednotlivých fází.

Stratovulkán  – nahlédněte do nitra sopky, zmáčknutím tlačítka aktivujete její činnost. Pozorujte lávový proud vytékající ze sopky a kouř, který se z kráteru chrlí během výbušné fáze.

Souřadnice – pomocí souřadnicového systému můžeme lokalizovat jakékoliv místo na světě. Stačí pouze určit jeho zeměpisnou délku a šířku.

Větrná spirála – u mnohých živočichů se létání vyvinulo nezávisle, a tedy májí tuto užasnou schopnost. Nás lidi, létání fascinovalo, fascinuje a fascinovat bude. Stále hledáme způsoby, možnosti a prostředky, pomocí níž bychom měli příležitost vzlétnout do oblak.

→ Vyrobte si nejrůznější létající předměty (fantazii se meze nekladou) a díky exponátu „Větrná spirála“ následně vyzkoušejte jejich letové schopnosti.   

Smyslové hádanky – živé organismy přijímají informace ze svého okolí specializovanými smyslovými orgány. Přítomnost a stupeň vývoje daného smyslu u různých rostlin a živočichů závisí na způsobu života konkrétního organismu. 

Exponáty z expozice historie: Nabíjení děla, Útěk LaFayetta , Stojan s plány, Řazení pluku

!!! Aktivity v  předsálí a Laudonově a malém sále jsou zdarma. Ostatní za zvýhodněné vstupné – expozice 90 Kč, vědecké dílny za 80 Kč. Expozice Do historie! je uzavřená z důvodu rekonstrukce.

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)