Web Analytics
Vážení návštěvníci, v úterý 18. 6. a v sobotu 22. 6. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

Řeč neuronů i divotvorné rostliny. Zveme vás na Dny mozku

  • Úvod
  • Aktuality
  • Řeč neuronů i divotvorné rostliny. Zveme vás na Dny mozku
Chcete porozumět řeči neuronů anebo zjistit, co by psaly na facebook největší mozky historie Newton nebo Einstein? Lákají vás interaktivní hry, optické klamy nebo záhadné rostliny, které dokáží ovlivnit lidské vnímání? Pokud ano, navštivte Pevnost poznání 17. a 18. března od 10 do 17 hodin. O občerstvení se opět postará restaurace Lobster. 

Uvidíte novinky na obřím modelu mozku, jehož autorkou je Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. Ta si připravila komentované prohlídky, které odstartují v sobotu v 12.30 a v 16 hodin a v neděli v 12.30. V půlhodinových vstupech se dozvíte řadu zajímavostí o neuronech. A nejen to. Také vám prozradíme, v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů. V sobotu i v neděli vždy od 14 hodin bude v přednáškovém sále prezentace na téma paměť a její trénování. Přednáška ukáže, že pokud jsou mozku servírována fakta rafinovanou formou, dokáže neuvěřitelné. Za pouhou hodinu se může v hlavě usadit např. celoroční kalendář.

V sekci Rozum v hrsti budou interaktivní hry a hlavolamy, pomocí nichž si osvěžíte mysl a protáhnete mozkové závity. Těšit se můžete na hru Pentomimo nebo karetní hru Set, u které si procvičíte postřeh a schopnost rychlého uvažování. Chybět nebudou ani dřevěné hlavolamy a optické klamy, které se zdají být na první pohled něčím jiným, než ve skutečnosti jsouV programu bude také prezentace tajuplných a lákavých rostlin, které mohou být i nebezpečné. Představíme třeba kolovník, což je jedna z původních přísad do Coca-Coly nebo indiánský kaktus s českým názvem ježunka Williamsova.

Tematický program Pevnosti poznání se přidává k celosvětové kampani na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku (Brain Awareness Week). Kromě programu v expozicích bude muzeum vědy prezentovat svoje aktivity také v prostorách Akademie věd České republiky v Praze, která do kampaně zapojuje akcí s názvem Týden mozku. Animátoři tam budou mít 17. března workshopy zaměřené na matematiku a biologii. „Týden mozku je jedinečný v tom, že se na jednom místě sejdou přední čeští neurovědci a neurochirurgové, kteří dosahují celosvětového uznání. Zajímavý program bude připraven celý týden od 12. do 18. března, řekla Ilona Petrová z Akademie věd ČR.  Více o programu Akademie věd ČR na www.tydenmozku.cz

Tematický program v pevnosti poznání je zdarma v rámci běžného vstupného do muzea:

Co kdyby Einstein používal Facebook?

Jak by to vypadalo, kdyby největší mozky historie používali sociální sítě? Co by sdílel Newton, lajkoval Einstein a komentoval Nietzche?

Místo konání : expozice Věda v pevnosti / I. podlaží

Víte, co je to zázračný Kolovník?

Tajuplné, lákavé, nebezpečné. Takové jsou rostliny, schopné měnit lidské vnímání. Zajímá vás, jak vypadají? Přijďte se na ně podívat! Dozvíte se vše o Kolovníku, jedné z původních přísad do Coca-Coly. Anebo spatříte indiánský kaktus s českým názvem ježunka williamsova.

Místo konání : expozice Živá voda / II. podlaží

Rozluštíte zapeklité hlavolamy?

Chystáme pro vás nové interaktivní hry a hlavolamy. Pomohou vám osvěžit vaši mysl a protáhnout mozkové závity.

Hra Pentomino: populární hra, která je tvořena 12 dílky. Dle předloh můžete z těchto dílků poskládat řadu různých obrazců.

Hra Set: karetní hra, u které si procvičíte postřeh a schopnost rychlého uvažování.

Mozaiku a Květ pro včelku: dřevěné hlavolamy, jejichž úkolem je vyskládat všechny dílky tak, aby se stýkající strany dotýkaly stejnou barvou.

Také můžete přijít na kloub záludným optickým klamům, které se zdají být na první pohled něčím jiným, než ve skutečnosti jsou. Uvidí každý z vás to samé nebo se budou vaše pohledy lišit.

Místo konání : expozice Rozum v hrsti / II. podlaží

Chcete si vyrobit vlastní model mozku?

Potrénujte kreativně mozkové závity v naší vědecké výtvarce. Sami si vyrobíte model mozku, na kterém vám názorně předvedeme jeho fungování. Srdečně zveme všechny věkové kategorie!

Místo konání : Vědecká výtvarka / III. podlaží

Interaktivní přednáška Moje paměť: Hrůza! (?)

Interaktivní přednáška Moje paměť: Hrůza! (?)
NOVINKA V PROGRAMU: 
Psychobudka, která simuluje svět schizofreniků

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)