Web Analytics

Robot, exponát kůže nebo malé planetárium. Zahájili jsme letní provoz a lákáme vás na novinky v expozicích

Nové exponáty obohatily naše interaktivní muzeum vědy! Získali jsme je díky spolupráci se špičkovými vědeckými pracovišti a některé předměty vyrobili také zruční technici dílen přímo v Pevnosti. Novinky jsou v každém patře budovy. Můžete je obdivovat každý den v otevírací době muzea.

Unikátní přístroj pomáhal vědcům rozluštit genom pšenice

Robot Genetix Q-bot, který využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, se stal dominantou nové části expozice Živá voda s názvem Kód života. „Tento stroj byl velmi důležitý a využívaný při čtení genomu pšenice, na němž měla velký podíl olomoucká skupina profesora Doležela. Teď se robot odebral do důchodu a lze na něm veřejnosti demonstrovat, jakým způsobem se dá dekódovat DNA. Informace, které takto o plodině zjistíme, se mohou využít pro šlechtění odrůd s požadovanými vlastnostmi, například vyšší odolností vůči klimatickým změnám, škůdcům, chorobám,“ řekl ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Ivo Frébort. Podle vedoucího olomoucké laboratoře ÚEB Jaroslava Doležela byl přístroj jedním z prvních robotů využívaných v biologii rostlin a pro zapojení pracoviště do celosvětového projektu čtení dědičné informace pšenice byl nepostradatelným pomocníkem.

„S takto unikátním přístrojem se zblízka seznámíte pouze v našem muzeu. Věřím, že tato nová část expozice přispěje k poodhalení pro většinu lidí poněkud záhadného a možná i trošku strašidelného světa genetických výzkumů,“ uvedla Alena Vláčilová, koordinátorka sekce biologie. Novinkou je také speciální box, který vědcům při laboratorní práci zajišťuje stabilní podmínky a sterilní prostředí.

Exponát kůže odhalí tajemství lidského těla

V sekci Rozum v hrsti je vystaven exponát kůže, který lidem názorně přibližuje její jednotlivé vrstvy a demonstruje některá onemocnění, jako jsou například lupénka nebo melanom.

O patro výš, v expozici Světlo a tma, je umístěno ojedinělé Slepecké planetárium. Můžete si vyzkoušet, zda pouze hmatem poznáte například souhvězdí Velkého vozu. „Připravujeme také další malé planetárium. V něm si prohlédnete ukázky našich filmových projekcí,“ lákala Anna Krčmářová, koordinátorka expozice. Doplnila, že lákadlem je prezentace tzv. Schlierenovy metody. Ta pomáhá demonstrovat, jak proudí horký vzduch. „Jedná se o jev, který vidíte v létě nad rozpálenou silnicí. Ukážeme jej pomocí experimentu s dutým zrcadlem, fotoaparátem a fénem,“ řekla Krčmářová. Tento exponát vznikl ve spolupráci se Společnou laboratoří optiky Univerzity Palackého v Olomouci.

Vojenský bubínek rozezní zdi bývalého dělostřeleckého skladu

Změny připravuje také tým expozice o historii. Ve strážní budce zanecháte své myšlenky a vzkazy týkající se války, stejně jako to dělali vojáci sloužící v původním dělostřeleckém skladu. Stůl architekta se stane interaktivní studnicí znalostí o rakouské armádě, technikách opevňování a dobývání pevností a celkově vojenské koncepci sedmileté války. Chybět nebude ani bubínek, na který si zahrajete vojenské pochody. Brzy se v přízemí objeví tiskařský lis a repliky uniformy ze sedmileté války.