Web Analytics
Vážení návštěvníci, mimořádně máme v pátek 24. 5. otevřeno pouze do 14:00 a v sobotu 25. 5. celý den zavřeno. Můžete však navštívit náš UP_LAB, který pro vás necháváme oba dny otevřený!

Senioři převzali certifikáty a těší se na pokračování kurzu

  • Úvod
  • Aktuality
  • Senioři převzali certifikáty a těší se na pokračování kurzu
V interaktivním centru vědy Pevnosti poznání skončila jarní etapa kurzu pro seniory Blízká setkání třetího věku. Účastníci se scházeli každé pondělí a věnovali se třem tematickým okruhům – trénování paměti, fyziologii lidského těla a fyzioterapii. 

Kurz je pro všechny, které zajímá, jak optimálně upravit svůj životní styl a jak efektivně předcházet či alespoň zmírnit zdravotní potíže, které s sebou věk přináší. V kurzech si senioři posílí sebevědomí, sociální vazby a rozšíří zájem o okolní dění.  „Odchod do důchodu je pro každého člověka významným zlomem v jeho životě. Mnoho lidí si to neuvědomuje. Utlumí se společenské, psychické a fyzické aktivity, které byly přirozenou a nutnou součástí produktivního věku. V mnoha případech se člověk ze dne na den dostává do určité sociální izolace, nabývá dojmu zbytečnosti a nenaplněnosti. A co je důležité – výrazně se zpomalí i jeho fyzické a psychické tempo. Proto jsme přišli s tímto projektem, který pomáhá proces stárnutí zpomalit,“ řekla hlavní koordinátorka Naďa Žondrová ze spolku Pro poznání, který vzdělávací cyklus vymyslel.

Ohlasy účastníků jsou pozitivní

Lubomír Novák z Pěnčína jezdil do Olomouce pravidelně s manželkou. Program Blízká setkání třetího věku si vybrali na základě zkušenosti z ukázkové lekce a nelitují. „ Já jsem se vlastně celý život se učit. Absolvoval jsem střední a vysokou školu a pak jsem dělal spoustu let projektanta, starostu, takže jsem byl často na seminářích a školeních. No, a když jsem šel do důchodu, najednou mi to chybělo. Proto jsem se přihlásil,“ řekl Lubomír Novák, který si dokonce na základě jednoho workshopu koupil žonglovací míčky a doma učí vnuky, jak je ovládat. V setkávání chce pokračovat, stejně jako Drahomíra Lukášová, která teď na základě nabytých vědomostí doma trénuje paměť. „Mě se to hrozně líbilo, získala jsem spoustu nových poznatků. Je bezvadný, že člověk jednou za týden vystřelí z domu a něco pro sebe udělá.“

V pokračujících kurzech nově psychologie pro život a žonglování

V pokračovacích kurzech se budou senioři věnovat kromě původních tří oblastí také nově psychologii pro život a také přibudou hodiny žonglování. Tato aktivita je totiž vynikající metodou na zlepšení prostorové orientace, koordinace pohybu, soustředění a zároveň propojuje práci pravé a levé mozkové hemisféry a zlepšuje práci mozku. „V hodinách fyziologie, věnovaným tentokrát výživovému poradenství, se s účastníky odrazíme od rozborů jejich složení těla. Všechny přihlášené proměříme, zjistíme, co by se dalo zlepšit. Jsem zastánce drobných změn, u kterých člověk dokáže dlouhodobě vydržet a které proto mají trvaleji příznivý efekt. Věnovat se budeme nejen výživě a pohybu, ale také otázkám odpočinku, emocí a stresu – tyto faktory mnohdy ovlivňují naši kondici víc, než si vůbec dokážeme představit.  Na konci 12 ti týdenního kurzu účastníky opět proměříme, a zjistíme, jaké mělo naše společné úsilí efekt“ vysvětlila lektorka Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Cyklus finančně už druhým rokem podpořil Olomoucký kraj. Na workshopy přispěl i magistrát města Olomouce. „Tyto aktivity pro seniory podporujeme, protože si uvědomujeme, že také Olomouce se týká demografické stárnutí populace. A u nás to vychází, že téměř 25 tisíc lidí ve městě je starších 60 let,“ doplnil Zdislav Doleček, vedoucí oddělení Odboru sociálních služeb Magistrátu města Olomouce. Podzimní cyklus je určen absolventům první části projektu. Zájemcům o první část programu bude věnováno jaro 2018. Elektronické přihlášky budou k dispozici na webových stránkách Pevnosti poznání od září 2017 nebo na mailové adrese propoznani@gmail.com.

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)