Web Analytics
30. 4 vstup od 15:00 přes botanickou zahradu a 1. 5. v rámci Májové slavnosti vstup za 50%

Týden vědy a techniky a špičkoví vědci v Pevnosti

  • Úvod
  • Aktuality
  • Týden vědy a techniky a špičkoví vědci v Pevnosti

Týden vědy a techniky se blíží a my pro vás ve spolupráci s olomouckými vědeckými centry připravujeme zajímavý program napříč všemi obory, od těch přírodních až po humanitní. Těšit se můžete nejen na přednášky špičkových vědců, ale i na interaktivní aktivity v expozicích. 


PROGRAM V EXPOZICÍCH 
→ 6. – 11.11.

Expozice Světlo a tma
Sbalte astronautovi potřebné vybavení, vyrobte mu raketu a vystřelte ho ke hvězdám! Věděli byste, jak dlouho by mu cesta trvala do různých koutů sluneční soustavy? Návštěvníci si mohou vyrobit vlastní vesmírnou raketu a pak ji dokonce odpálit. Pro menší návštěvníky bude připravena aktivita z papíru, kdy budou doplňovat vybavení astronauta na cestu. Další workshop bude zaměřený na sluneční soustavu.

Expozice Živá voda
V této expozici budete zblízka poznávat oblaka při procházce mezi jejich 3D modely, v interaktivním pískovišti si vyzkoušíte, jak vámi vlastnoručně vymodelovaný terén ovlivní proudění vzduchu v krajině a poznáte i autentické meteorologické přístroje, jako jsou například heliograf, anemometr nebo meteorologická radiosonda. Proč je na Zemi možný život? Existuje mimozemský život v nám vzdáleném vesmíru? Pokud ano, jak asi vypadají tito tvorové? 

→ 10.11.

Expozice Živá voda – prezentace katedry geologie

Jak získat a studovat materiál z jiných těles sluneční soustavy, aniž bychom museli vyslat ze Země do Vesmíru sondu nebo modul s lidskou posádkou? Odpověď je snadná – meteority! Díky těmto poslům z vesmíru věda poodhalila mimo jiné tajemství vzniku a vývoje sluneční soustavy, stáří Země nebo původu života na Zemi. Kromě menší ukázky meteoritů a tektitů si zájemci mohou vyzkoušet poznávání krystalů, minerálů a hornin, potěšit své oko pohledem na výbrusy z hornin v polarizačním mikroskopu nebo zkoumat fosilie pod geologickou lupou.

→ 10. – 11. 11. ( 11.00 – 17.00)

Chemické pokusy

Že chemie a vesmír nemají nic společného? Týká se vesmír pouze zeměpisu a fyziky? My vám dokážeme, že ne! Především to, kde se bere většina energie na Zemi. No přece z vesmíru. Energie pochází ze Slunce, kde vzniká díky termojaderným reakcím v samotném nitru Slunce. Jde o přeměnu nejlehčího plynu vodíku na druhý nejlehčí plyn helium, při čem se uvolňuje velké množství energie. Chemici z Pevnosti poznání by vám tyto plyny velmi rádi ukázali, ale bohužel nejsou vidět. Ale za to, jsou slyšet, o tom se budete moci přesvědčit na vlastní uši. Přijďte si poslechnout, co tyto plyny dokážou a špunty do uší nechte doma.

→ od 7.11.

nový exponát Čistírny odpadních vod

V expozici Živá voda  je nový exponát, který vznikl v našich dílnách. Jeho prostřednictvím si mohou návštěvníci nejen prohlédnout jednotlivé stupně čištění odpadních vod, ale také získat základní informace a zajímavosti doprovázející tento velmi důležitý proces. Navíc mohou na vlastní kůži prozkoumat několikametrový odpadní kanál. 

.   
PROGRAM PŘEDNÁŠEK

→ 8. 11., 10.00,  Laudonův sál v Pevnosti poznání

GMO A EDITOVÁNÍ GENOMU – možné výzvy, rizika a příležitosti
Přednáší: prof. RNDr. Ivo FRÉBORT, CSc. PhD.

Slyšeli jste, že GMO nám mohou škodit? Ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický výzkum a odborník na molekulární farmaření Ivo Frébort vás vyvede z omylu. Ve své přednášce seznámí s podstatou evolučních změn a procesy přirozené a cílené genetické selekce organismů. Na praktických příkladech představí techniky, které umožní rostlinám vtisknout požadované vlastnosti, od vkládání genů (GMO) až po nové metody editování genomu.
Kapacita přednášky naplněna.

prof. RNDr. Ivo Frébort, CSc., Ph.D.
Ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a biochemik Ivo Frébort se věnuje především výzkumu v oblasti biochemie, enzymologie a molekulární biologie. Jeho nejnovější práce a projekty se týkají zejména rostlinné biotechnologie a přípravě GMO rostlin.

NANOMATERIÁLY A NANOTECHNOLOGIE  pro nové zdroje energie – cesta k udržitelnému světu?

→ 9. 11., 10.00, Laudonův sál v Pevnosti poznání
Přednáší: Ing. Štěpán KMENT Ph.D.

Svět se mění – zásadně a rychle. V souvislosti se zvyšující se světovou populací dramaticky narůstá spotřeba energie, mění se ale i energetické systémy, význam jednotlivých zdrojů energie a možnosti pro jejich výrobu, stejně jako způsoby jejich přenosu a distribuce. Značná část těchto změn je závislá na nových (nano)technologiích a nanomateriálech. S (nano)světem pro výrobu alternativních a udržitelných zdrojů energie, jako je vodík nebo elektrická energie pomocí fotoelektrochemických a fotovoltaických článků, nových typů baterií a superkondenzátorů vás provede Dr. Štěpán Kment.
Nutná rezervace předem na jitka.dolezalova@upol.cz

Ing. Štěpán Kment, Ph.D.
Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů ( RCPTM)
Štěpán Kment je výzkumný pracovník RCPTM a klíčová osobnost tamní výzkumné skupiny Fotoelektrochemie. Mimo jiné se podílí na řešení projektu Pokročilé hybridní nanostruktury pro aplikaci v obnovitelných zdrojích energie, který propojuje elitní skupiny nanomateriálového výzkumu z celého světa.

→ 7. 11., 10.30, Laudonův sál v Pevnosti poznání

W. SHAKESPEARE: HAMLET
Přednáší: prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Shakespearův Hamlet je drama o královské bratrovraždě a o plánované pomstě. Příběh se odvíjí pomocí analýzy vztahů především mezi dánským princem Hamletem, jeho otčímem Claudiem, matkou Gertrudou, milující Ofélií a přítelem Horaciem. Klíčovou roli sehraje Duch Hamletova otce, který je sice jen mlhavým přízrakem, ale celý příběh rozehraje tím, že synovi odhalí  pravdu o své smrti. A Hamlet prahne po pomstě. Jak má ale zjistit, co se opravdu stalo? Jak tato tragédie skončí? Do tohoto světoznámé příběhu i do zákulisí jeho vzniku nám dá nahlédnout profesor Martin Hilský, špičkový anglista, překladatel a znalec Shakesparova díla. 
Kapacita přednášky naplněna.

Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.
Špičkový anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury (Filozofická fakulta UK). Přeložil do češtiny celé Shakespearovo dílo. Je držitelem řady významných ocenění – např. Řádu britského impéria, Státní ceny za překladatelské dílo, České hlavy, Medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy atd.

  Tuto přednášku pořádáme ve spolupráci s British Council a pod záštitou Filozofické fakulty UP.

 

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)