Web Analytics
Vážení návštěvníci, vzhledem k aktuální situaci zůstává Pevnost poznání OTEVŘENÁ dle běžné otevírací doby.

V Pevnosti budou vulkány chrlit vědomosti! Sledujte náš sopečný program pro Týden vědy a techniky

  • Úvod
  • Aktuality
  • V Pevnosti budou vulkány chrlit vědomosti! Sledujte náš sopečný program pro Týden vědy a techniky
Týden, kdy Pevnost poznání probudí vulkány k životu! Odhalíte největší sopku v naší sluneční soustavě. Zjistíte vše o prastarých sopečných explozích v Čechách a na Moravě. A také spatříte náš nový geologický exponát. Milí návštěvníci, od úterý 7. do neděle 12. listopadu pro vás chystáme vskutku mimořádný program. Přesvědčte se sami.  

 

1. VÝSTAVA MAP SVĚTA Z ŘÍŠE DĚTSKÉ FANTAZIE

Poznejte mapy světa očima malých umělců. V Pevnosti poznání vystavíme vítězné obrázky soutěže Barbary Petchenik (ročník 2016/2017) z České republiky. Cílem této ceny je zlepšit tvůrčí představivost dětí o světě. Cena je udělována každé 2 roky nejvyššími zástupci světové kartografické vědy, vždy alespoň jedné práci z každého kontinentu. Oceněné práce jsou navrženy k prezentaci UNICEF na pohlednicích či na summitech Organizace spojených národů.

2. DEN GEOLOGIE ODHALÍ KRÁSY NEŽIVÉ PŘÍRODY (ÚTERÝ 7. 11. 2017)

Vyzkoušejte si poznávání krystalů, minerálů a hornin, pohlédněte na výbrusy z hornin v polarizačním mikroskopu, prozkoumejte fosilie pod geologickou lupou. Těšit se můžete i na odhalení nového geologického exponátu, hrátky s dinosaury a jiné drobné geologické aktivity.

3. PŘEDNÁŠKA MICHALA OTYEPKY Z RCPTM

Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci se i letos připojuje k Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR! Cílem je seznámit veřejnost a především středoškoláky s dynamicky se rozvíjející oblastí nanočástic a nanotechnologií. Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 se tak uskuteční přednáška zástupce ředitele RCPTM prof. Michala Otyepky s názvem Příliš plochý svět?, která se uskuteční od 10:00 v Pevnosti poznání. Renomovaný vědec zavede studenty do světa 2D chemie a seznámí je nejen s grafenem, jehož vlastnosti způsobily doslova revoluci v oblasti nanomateriálového výzkumu a nanotechnologií, ale i s mladšími členy rodiny 2D materiálů.
Podívejte se na doprovodný program, který způsobuje sopečnou činnost 
(víkend 11. a 12. listopadu, od 9.00 do 17.00)

 

1. AHOJ, TADY SOPKY ZE SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Naši kosmickou expozici Světlo a tma ovládnou sopky z různých částí vesmíru. Objevíte největší sopku ve sluneční soustavě! A víte, na které planetě se nachází, jak se nazývá a co o ní víme? Jak častá je vulkanická činnost na planetách sluneční soustavy? Na které planetě se nachází nejvíce aktivních sopek, ale na kterých je nejvíce pozůstatků po vulkanické činnosti? Nachází se sopky i na měsících jednotlivých planet? Zkrátka a dobře, neváhejte a odhalte tajemství vulkanické činnosti ve sluneční soustavě.

2. ZNÁTE SOPKY ČESKÉ REPUBLIKY?

Jedním z nejzajímavějších a zároveň nejnebezpečnějších jevů v přírodě je bezesporu výbuch sopky. Území České republiky není výjimkou. I u nás naleznete pozůstatky po explozích a katastrofách v geologické historii. Mimořádná výstava plutonických a vulkanických hornin převážně z moravských a slezských lokalit vás přesvědčí, jak mohou být tyto endogenní projevy různorodé. A nakonec si budete moci odnést vlastnoručně vyrobený model stratovulkánu.

3. VÍTE, JAK SE MĚŘÍ ZAMĚTŘESENÍ?

Jak se měří intenzita zemětřesení? Jak se nazývá přístroj, který zaznamenává zemské otřesy? Přijďte si ověřit a porovnat vaši šikovnost, obratnost a logiku, zjistěte význam a důležitost statiky staveb pomocí hry Jenga.

4. NAJDĚME ZTRACENÝ SVĚT

Co je to fosilie, zkamenělina či vykopávka? Tři různá slova, která ale znamenají totéž - vzpomínku na ztracený svět. Zkameněliny jsou pozůstatky po organismech z geologické minulosti, které se dochovaly do současnosti. Kde a jak zkameněliny vznikají? Jaký mají význam? Kde je vhodné je sbírat? Sami si budete moci vyrobit umělou zkamenělinu, která může vypadat jako skutečný originál.

5. ZAMILUJTE SE DO MAP

Chtěli byste ukázat, jaké mapy se tvoří v hlavě vám? Pak neváhejte, usaďte se pohodlně v koutku Pevnosti a vytvořte si svůj vlastní obrázek. Tématem je MILUJEME MAPY! Obrázky budou nejen zařazeny do národního kola, ale i do oblastního kola Pevnosti poznání. Více informací najdete teď a TADY.

6. VULKANICKÁ PODÍVANÁ OD ACADEMIA FILM OLOMOUC

Pozvánka na programovou sekci VOLCANIA dalšího ročníku filmově-vědeckého festivalu Academia Film Olomouc (AFO). Uvidíte exkluzivní vulkanické animace, krátký dokument Sopky v srdci Evropy od České geologické služby i sestřih těch nejhrozivějších sopečných výbuchů z celého světa. Vše v češtině a na plátně v malém sále ve třetím patře Pevnosti poznání.

#Afo53 GIF - Find & Share on GIPHY