Web Analytics
Vážení návštěvníci, v sobotu 20. 7. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

V Pevnosti vystoupí dva významní vědci a laureáti Ceny Neuron

  • Úvod
  • Aktuality
  • V Pevnosti vystoupí dva významní vědci a laureáti Ceny Neuron
| rostanetek |

Již v úterý 29. listopadu od 16 hodin se v Pevnosti poznání budete moci setkat se dvěma významnými vědci, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin svých oborů a letos získali Cenu Neuron za přínos světové vědě. Jsou jimi fyzik Jan Peřina z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a antropolog práva Leopold Jaroslav Pospíšil. 

 

laureati-88-nV neklasickém světle fyziky
Profesor Jan Peřina chtěl být od dětství fyzikem, Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého absolvoval v roce 1964. Mezinárodního věhlasu dosáhl svými publikacemi o kvantové, statistické a nelineární optice a teorii koherence světla. Podílel se na objevu vlastností neklasického světla. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění, Mezinárodní komise pro optiku mu udělila prestižní Cenu Galilea Galileiho. Jeho vědecké výsledky žijí v laboratořích po celém světě a přinášejí další vědecké úspěchy. Mnozí z jeho diplomantů a doktorandů působí jako profesoři v tuzemsku i zahraničí.


laureati-91-nPoradce prezidentů 
Profesor Leopold Jaroslav Pospíšil vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Byl jedním ze studentských vůdců, kteří organizovali po únorovém komunistickém puči v roce 1948 pochod vysokoškoláků na podporu prezidenta Beneše. V březnu 1948 emigroval do USA. Přednášel na různých univerzitách, v letech 1956–1983 působil jako profesor na Yaleově univerzitě a coby kurátor antropologického oddělení Peabodyho muzea. Jako antropolog práva se dlouhodobě zabývá kulturami Eskymáků, indiánůtyrolských sedláků. Stal se poradcem pro otázky lidských práv amerických prezidentů J. F. Kennedyho, George W. Bushe staršího a Billa Clintona.


Profesor Jan Peřina působí několik desetiletí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého a ve Společné laboratoři optiky, vybudoval zde mezinárodně uznávané vědecké pracoviště. Úzké vazby na Olomouc má i profesor Leopold Pospíšil, který je olomoucký rodák a absolvent zdejšího Slovanského gymnázia. Na návštěvu Olomouce se velmi těší a přednáška vzešla z jeho podnětu. Oba hosté nejen představí svoji vědeckou práci, ale přiblíží i své životní příběhy.

Martina Šaradínová, mluvčí přírodovědecké fakulty


Přidejte se i na facebookové událostiPřednášku pořádá Univerzita Palackého ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy, který letošní Ceny Neuron předá 24. listopadu.


up_logo_prf_horizont_czmla4f0bf1_neuronlogo

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)