Web Analytics
Znovu otevíráme 23. 5. 2020!

V sobotu 23. května otevíráme a moc se na vás těšíme!

Dobrá zpráva pro všechny děti i rodiče, kteří milují vědu! Po dlouhých 75 dnech opět ožijí expozice centra popularizace Pevnosti poznání v Olomouci. Brány poznání se otevřou v sobotu 23. května v 9 hodin. Online rezervace vstupenek dopředu není možná, lístky zakoupíte v našem infocentru po příchodu do budovy.

Při znovuotevření muzea vědy budeme postupovat podle hygienických opatření, která vyplývají z aktuálních nařízení Vlády ČR. Kapacita budovy bude omezena na 100 návštěvníků v jednu chvíli a budeme klást důraz na dodržování dvoumetrového odstupu v jednotlivých částech muzea. U vstupu budou umístěny dezinfekční prostředky, kterými budou ošetřovány i jednotlivé vystavené předměty, a to i během provozu. 

Otevírací doba zůstává stejná: út – pá 9.00 až 17.00, so – ne 9.00 až 18.00, a od června do srpna budeme mít pro vás otevřeno i v pondělí od 9.00 do 17. 00. Kvůli mimořádným hygienickým opatřením bude do odvolání mimo provoz gyrokoskop, zato v planetáriu pro vás budeme promítat speciální program (nechte se překvapit) zdarma, resp. v ceně vstupného do expozice Světlo a tma.

Hned po otevření vás seznámíme  s atraktivními programovými novinkami včetně exponátů, které tým Pevnosti připravil společně s odborníky z Přírodovědecké fakulty UP. Aktuálně spolupracujeme s katedrou fyzikální chemie na expozici popularizující aplikaci nanotechnologií, vybrané předměty vznikají po konzultacích s geografy, geology, geoinformatiky, zoology i botaniky.

„Ať už je to krize v podobě aktuální pandemie koronaviru nebo klimatické změny – řešení globálních i lokálních problémů civilizace tkví v důkladném poznání světa prostřednictvím vědeckých faktů. Je naším výsostným úkolem veřejnosti zprostředkovat možná řešení problémů, které aktuální výzkum a technologie nabízejí; společnost musí vidět, že věda má smysl,“ řekl Matej Dostálek, ředitel Pevnost poznání. 

Poprvé uvidíte například exponáty, které názorně ukážou, jak ve velkém měřítku vyčistit znečištěnou vodu. „Vědcům pomáhají nanotechnologie. Přesněji – nanočástice železa, které mohou na svůj povrch navázat velké množství nečistot a následně být odstraněny z vody prostřednictvím magnetického pole,“ vysvětlila koordinátorka geografie a chemie Zuzana Kopečná.