Web Analytics

Vědci v netradičních situacích. Zveme vás na vernisáž výstavy fotografií Meteor 55

Dvacet fotografií vědců v netradičních situacích budeme vystavovat od 3.  do 30. dubna v Pevnosti poznání. Unikátní fotogalerie vznikla u příležitosti narozenin populárně – vědeckého magazínu Meteor, který vysílá Český rozhlas Dvojka nepřetržitě už 55 let. 

Výstavu zahájíme vernisáží ve středu 3. dubna  v 11 hodin. Po ní budou následovat dvě zajímavé přednášky předních vědců ornitologa Zdeňka Vermouzka a chemika Jana Havlíka. Během vernisáže a přednášek se uskuteční soutěž o pravé zlato, stříbro a diamanty.  Akce je zdarma a jste na ni srdečně zváni!

Přednášky 

Zmizí roku 2100 všichni ptáci?

3.4. , 12.00, Laudonův sál

přednáší ornitolog Zdeněk Vermouzek

Z naší přírody některé druhy ptáků doslova drasticky ubývají. Někdy máme dojem, že za to mohlo pouze rozorání mezí a tvorba velkých lánů v období kolektivizace. Jenomže trend úbytku ptáků pokračuje i po roce 1989. Je potřeba změnit způsob hospodaření s krajinou. Problematické je i samotné sčítání ptáků a v některých případech chybějící spolehlivé statistiky.

 Jak vyrábím nanodiamanty

3.4. , 12.30, Laudonův sál

přednáší chemik Jan Havlík

Vědecké objevy posledních let otevřely vědcům netušené možnosti při přípravě nových materiálů. Žijeme v době, kdy nejmenší součástky mechanických strojů dosahují mikrometrických rozměrů a ve výzkumných laboratořích se roztáčí chirurgicky přesná ozubená kolečka o velikosti červených krvinek. Na druhé straně, ve světě atomů a molekul se chemikům daří konstruovat složité struktury obsahujících desetitisíce přesně uspořádaných atomů. Mezi nimi se nachází oblast, která v sobě spojuje vlastnosti obou těchto světů. Zveme vás na výlet do říše nanochemie, na místo, kde předměty v rukou těchto nanoarchitektů získávají zcela nové vlastnosti.

O výstavě

Autorem snímků je fotograf Khalil Baalbaki, který spolupracoval s tehdejším autorem Meteoru Markem Janáčem. Výstava se stala putovní a získala i cenu Akademie věd v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2013. Po pěti letech, když Meteor slavil 55. narozeniny, byla galerie vědců doplněna o dalších 5 spolupracovníků Meteoru a také o otce zakladatele, Josefa Kleibla. Nové fotografie byly pořízeny v duchu románů Julese Verna. Meteor můžete poslouchat na stanici Český rozhlas Dvojka každé sobotní dopoledne.