Web Analytics
Vážení návštěvníci, mimořádně máme v pátek 24. 5. otevřeno pouze do 14:00 a v sobotu 25. 5. celý den zavřeno. Můžete však navštívit náš UP_LAB, který pro vás necháváme oba dny otevřený!

Veletrh vědy a výzkumu v Pevnosti poznání

Veletrh vědy a výzkumu pokračuje také v sobotu 16.6. v Pevnosti poznání. A to od 9 do 18 hodin, tak neváhejte a přijďte se pobavit a dozvědět se i něco nového! Máme pro vás i skvělou soutěž pro celou rodinu nazvanou Boříme mýty. 

Můžete se těšit na interaktivní stánky, ve kterých uvidíte barevné chemické pokusy, pohyb mikroskopických řas, nahlédnete do světa virtuální reality i optiky nebo se dozvíte, jak má naše tělo správně fungovat. 

POZOR! V době konání veletrhu vědy se do Pevnosti poznání dostanete pouze přes Botanickou zahradu a Rozárium!!!

Pozorně sledujte červnové změny! Dostanete se k nám přes botanickou zahradu

Sledujte také událost na Facebooku.

Stanoviště v Pevnosti poznání (pátek: 9.00-15.00, sobota: 9.00 – 18.00)

ČESKÁ SPOLEČNOST PRO OCHRANU NETOPÝRŮ (ČESON)

O netopýrech i v dnešní době koluje mezi lidmi snad nejvíce mýtů a pověr ze všech druhů zvířat. Přijďte se na vlastní oči (a na skutečných živých netopýrech!) přesvědčit o tom, že tato úžasná zvířátka nelétají lidem do vlasů, nesají krev a nejsou to žádné létající myši! Odborníků z ČESONu se v naší „netopýří poradně“ budete moci zeptat i na rady pro bezproblémové soužití s netopýry, tipy jak těmto našim nejbližším (a velmi užitečným) sousedům pomáhat a vyzkoušet si i metody výzkumu netopýrů.

PRÁVNĚ SPRÁVNĚ

Představíme vám nejčastější právní mýty, se kterými se v životě můžete setkat. Vyzkoušíte si váš přehled o právních profesích a přiblížíme vám každodenní situace, o kterých možná ani netušíte, že se práva týkají. Budeme se věnovat nejčastějším mýtům typu reklamační lhůty, možnosti vrácení zboží přes internet, povinné nošení občanského průkazu atp. Přiblížíme činnosti jednotlivých právních profesí – advokátů, soudců, notářů, exekutorů aj. Na jednotlivých případech přiblížíme každodenní situace, se kterými se setkáváme – uzavírání smluv, různé způsoby právních jednání aj.

CHEMIE

Že je chemie nudná? Ukážeme vám, že tomu tak není. Přijďte si vyzkoušet nejrůznější chemické experimenty, nad kterými budete žasnout. Můžeme se opravdu v životě obejít bez chemie? Jsou “éčka” vážně tak škodlivá? Lze vytvořit kuličku z vody? Vydrží lidská ruka chlad kapalného dusíku? To vše se dozvíte na našem stanovišti.

PRODOS

Prodos vás naučí! A kdo umí a ví, ten nepodléhá mýtům snadno. Už od roku 1990 pracujeme v nakladatelství Prodos na tom, aby žáci základních škol a víceletých gymnázií uměli a věděli. Učitele, rodiče i další návštěvníky veletrhu u našeho stánku přesvědčíme, že od učebnic Prodos není snadné se odtrhnout. A to není mýtus!

CYRILOMETODĚJSKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA UP

Migrace bez hranic

Může to být tvůj učitel angličtiny, nebo prodavačka obchůdku, do kterého rád/a chodíš. Může to být tvůj soused odvedle, který se přistěhoval za svou ženou. Může to být tvůj spolužák či spolužačka. Migrace je všude kolem nás a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Hlavním cílem aktivity je interaktivní formou studenty a širokou veřejnost seznámit s problémy, se kterými  se mohou potýkat cizinci v České republice, kteří se do země přistěhují z osobních, profesních nebo jiných důvodů.

Svět všemi smysly 

Procestujte svět skrze svých pět smyslů. Ochutnejte cizokrajná jídla, poslechněte si africkou hudbu a přijďte se naučit jazyky ze zemí celého světa.

Bestseller pod vodou

Víte, která kniha je největším světovým bestsellerem? Znáte její komiksová vydání?  Už jste ji četli? A už jste ji četli pod vodou? Dokážete vlastně číst pod vodou? Chcete si to zkusit? Vyhrňte si rukávy a přijďte si počíst.

Škola hrou

Baví vás učit se nové věci hravou formou? Přijďte si vyzkoušet zajímavé aktivity, které pro vás připravily naše studentky sociální pedagogiky.

TRANSFUZNÍ ODDĚLENÍ

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc je špičkovým zařízením transfuzní služby v ČR. Hlavní činností transfuzního oddělení je zajištění krve nejen pro pacienty nemocnice, ale i široké spádové oblasti. Důležitou složkou činnosti oddělení je také posuzování způsobilosti dárce krve k odběru a laboratorní vyšetření odebrané krve. Darování krve je jedinečným darem člověka člověku a mnohdy umožňuje záchranu života. V posledních letech bohužel dochází k úbytku aktivních dárců krve, tomuto negativními trendu se snaží transfuzní oddělení čelit náborovými aktivitami zaměřenými na mladé lidi.

STŘEDNÍ ŠKOLA POLYGRAFICKÁ

Pobavte se ve fotokoutku, vyzkoušejte optické klamy nebo třeba test barvocitu. 

MEOPTA

Vyrobte si periskop, vyzkoušejte noční vidění nebo optické klamy a pokusy s rozkladem světla.

  

BOTANICKÁ ZAHRADA

Přijďte poznat z blízka krásu dřevin. Uvidíte fotografie i živé exponáty vybraných druhů včetně průřezů jejich dřevem. Součástí bude i poznávačka, v níž zjistíte, jak jste na tom se znalostí dřevin.

ALGATECH – Centrum řasových biotechnologií

Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR se zaměřuje na výzkum mikroskopických řas a jejich využití v průmyslu a medicíně. V současnosti centrum patří mezi světově uznávaná pracoviště základního a aplikovaného výzkumu mikroskopických řas, sinic a fotosyntetických bakterií, včetně vývoje řasových biotechnologií. Centrum provozuje unikátní tenkovrstevnou venkovní kultivační jednotku pro autotrofní kultivace a biotechnologickou halu pro heterotrofní kultivace mikroskopických řas, včetně vybavení pro zpracování řasové biomasy. Centrum spolupracuje s laboratořemi téměř z celého světa a přijímá stále více studentů a vědeckých pracovníků ze zahraničí.

HELLA

V HELLA v Mohelnici nejen vyrábíme, ale i vyvíjíme světlomety a zadní skupinové svítilny pro automobilky jako VW, Audi, Škoda, BMW a další. Nevěříš? Přijď se k nám podívat. Dozvíš se, jaká kouzla námi vyráběné světlomety a zadní skupinové svítilny umí. Aby ses dozvěděl/a, z čeho se vlastně světlomet skládá, dostaneš šanci si ho i sám/sama složit!

EDWARDSVACUUM

Chcete vědět, jak zvětšit bonbon nebo jak nafouknout balónek, aniž bychom do něj foukali? Navštivte stánek společnosti Edwards a naučte se, jaká kouzla umí vakuum.

STRACH MÁ VELKÉ OČI ANEB MÝTY O GMO

Poznáte GM jablko na první pohled? Jsou změny DNA mimo naši kontrolu? Stanou se GMO zhoubou lidstva? Mýty o genetických modifikacích aneb strach má velké oči… O zlaté rýži a dalších GMO jevech zábavnou komiksovou formou. Stánek také nabídne možnost vidět a vyzkoušet si některé fáze genetických modifikací (např. mikroskop, pipetování, štípání DNA), poskládat si vlastní navrženou DNA a dovědět se, kde všude se dnes kromě potravin neobejdeme bez genetických modifikací, aniž bychom to tušili.

NEBOJTE SE GMO!

Vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum vám dokážou, že GMO nejsou žádným strašákem a v řadě případů už člověku prospívají. Jednoduchým postupem budete moci sami získat DNA, nositelku genetické informace, z banánu a pomocí UV lampy si na ni i posvítit. Uvidíte také, jak vypadá ječmen v různých fázích genetické modifikace.

ÚSTAV EXPERIMENTÁLNÍ BOTANIKY

Pokud vás zajímá, jak vypadá vaše vlastní DNA, navštivte stánek Ústavu experimentální botaniky, ve kterém vás čeká řada zajímavých pokusů. Kromě izolace DNA předvedeme extrakci rostlinných pigmentů z listů a ukážeme, jak můžete sami změnit barvu květin. Vyzkoušíte si pipetování, pod mikroskopem nahlédnete do makrosvěta rostlin a dozvíte se zajímavosti o léčivkách.

AKADEMIK SPORT CENTRUM

Stánek prezentující Univerzitní příměstské tábory Léto dětí 2018, pořádané Akademik sport centrem UP v areálu Sportovní haly UP a jejím okolí, představuje celou nabídku témat a specializací, nabízených v letošním roce během devíti týdnů prázdnin pro tři věkové skupiny dětí. Kromě nabídky si návštěvníci mohou vyzkoušet některé, mezi dětmi, předškoláky (Mrňousky) i teenagery značně populární pohybové a sportovní aktivity, připravené na venkovních plochách Botanické zahrady a Rozaria, a u stánku v Pevnosti poznání se mohou zapojit do výtvarných aktivit, velmi oblíbených dětmi na tradičních příměstských táborech.

COWORKINGOVÉ CENTRUM VAULT 42

Návštěvníci si nasadí brýle HTC Vive a vyzkouší si různé hry, grafické programy, Google Earth VR a projdou si virtuální muzeum.


Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)