Web Analytics

Vydejte se na Noc vědců ze Země na Mars (nebo zpátky)

Prožijte s námi noc, kdy věda nespí! V pátek 24. září 2021 máte opět šanci prožít nezapomenutelnou Noc vědců. V Pevnosti poznání a na dalších místech ve městě. Těšte se na sto akcí programu na téma Čas. 

vstupné do Pevnosti poznání: 85 Kč/osoba

Program před Pevností poznání

 • Obří model Marsu – společná akce Pevnosti poznání a Hvězdárny v Brně, v Olomouci bude u modelu Marsu ve 20.30 speciální Marťanská science show.
 • Světelná instalace a workshop – netradiční UV instalace, která se hned po setmění rozsvítí hravými barvami. Zároveň si můžete vyzkoušet sprejování UV barvami během street art workshopu s výtvarníky z Chaos company.

♥ Výprava za netopýry se zoologem Evženem Tošenovským – krátká vycházka od Pevnosti poznání do Bezručových sadů, jejíž součástí jsou detekování a ukázky odchytu netopýrů, prezentace handicapovaných netopýrů či představení moderní techniky používané při výzkumech. Vychází se každou hodinu  (od brány Pevnosti poznání). Kontakt: +420 723 901 700, evzen.tosenovsky@upol.cz

Laudonův sál v Pevnosti poznání (aktivity zdarma)

 • Cestování časem s Czechitas aneb Profese budoucnosti- stanoviště s úkoly v rámci poznávání historie technologií až do současnosti, kreslení profese budoucnosti, programování s Ozoboty, algoritmizace zábavnou formou.
 • Hry pro děti s VZP – balanční podložka, doplňovačka lidské tělo, balonky pro děti
 • In body – měření tělesných hodnot
 • Nové exponáty PP v akci – představení nových exponátů na principech kamufláže.

Přednáškový sál v Pevnosti poznání ( v rámci vstupného do expozic)

 • Kerak výrečci v Holomócu hnízdijó, přednáší prof. Tomáš Grim – v 19.30

Přijďte si poslechnout (skoro) detektivní příběh o hledání prvních hnízdících výrečků malých v ČR od známého popularizátora (nejen) zoologických věd prof. Tomáše Grima. Jak probíhalo letošní výrečkobraní? Jak vypadá nový druh Pivus minutissimus? Jak správně zapískat po výrečkovsku? A proč ornitolog na střechu tahá vysavač? To vše i další zajímavosti o životě městských sov a speciálně „olomouckých duchů“ doprovodí unikátní fotografie z nočních „sledovaček“!

Výreček malý (Otus scops)

Je v Česku nejvzácnější hnízdící sovička, velká zhruba jen jako špaček. Druh k nám zasahuje z jižních částí Evropy, centrum rozšíření má ve Středomoří. První hnízdění po mnoha letech a vůbec první v městském prostředí ČR bylo potvrzeno v letošním roce 2021 a to hned dvou párů na budovách přímo v centru Olomouce! Jedná se tak o teprve druhé a třetí potvrzené zahnízdění druhu v ČR.

VÍCE O NOCI VĚDCŮ V OLOMOUCI ♥

Ze Země na Mars, z Marsu na Zemi

 • v pátek 24. září od 12.00 do 24.00 hod.
 • model Země a Měsíce najdete v Brně na Kraví hoře. Model Marsu v Olomouci v Pevnosti poznání.
 • v Olomouci ve 20.30 Marťanská science show.
 • vstup k modelům je zdarma.
 • vystavení může ohrozit nepříznivé počasí, před cestou se podívejte na www.hvezdarna.cz nebo www.pevnostpoznani.cz
 • prvních padesát cestovatelů, kteří stihnou v pátek 24. září mezi 12.00 až 24.00 navštívit všechna tři místa, dostanou speciální, vesmírné dárky – od Hvězdárny a planetária Brno nebo Pevnosti poznání. 

  Akci organizuje Hvězdárna a planetárium Brno a Pevnost poznání za přispění VISUALOVE, statutární město Brno, městská část Brno-střed. Volná součást Evropské Noci vědců.