Web Analytics
Omlouváme se, v současnosti je výtah z technických důvodů mimo provoz.

Výjimečné Hovory o zdraví: seznamte se s počinem, který vznikl v Olomouci

  • Úvod
  • Aktuality
  • Výjimečné Hovory o zdraví: seznamte se s počinem, který vznikl v Olomouci
| rostanetek |

O tom, jak lidé prožívají stáří a co o něm říkají. Autentické odpovědi a podněty seniorů přináší ojedinělý online projekt s názvem Hovory o zdraví, který vznikl na půdě Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.  

Téma: stáří
Informace, ale především oporu a inspiraci pro současné období svého života. To vše mohou senioři nalézt prostřednictvím nového webového portálu Hovory o zdraví. Vznikly na základě rozhovorů, které s lidmi nad 65 let vedli členové týmu Institutu sociálního zdraví (OUSHI) na olomoucké cyrilometodějské teologické fakultě. Videonahrávky osobních výpovědí široké veřejnosti umožňují lépe porozumět lidem vyššího věku.

 „Zveřejněním webových stránek cílíme na aktivizaci seniorů, což je v současné stárnoucí společnosti důležité téma. Projekt si zároveň klade za cíl ovlivnit veřejné mínění o lidech v pokročilém věku i postoje starší generace ve prospěch aktivního životního stylu a zdraví,“ uvedl vedoucí OUSHI a zároveň děkan cyrilometodějské teologické fakulty Peter Tavel.


 


(Nejenom) vzkaz mladším generacím
Výzkumníci oslovili více než padesát seniorů v různých prostředích, s různými zkušenostmi, vzděláním i pohledem na život. Získali tak unikátní sadu příběhů, které zachytili prostřednictvím videí nebo audionahrávek. Návštěvníci stránek tak zjistí, co oslovení lidé říkají o svém vlastním stáří, vztazích, zdraví, aktivitách, budoucnosti, o tom, jaký pro ně byl odchod do důchodu nebo co vzkazují mladší generaci.

Bojujme se stereotypy
„Často jsme se seniory mluvili například o tom, co jim dělá radost. Ukázalo se, že řada z nich je velmi aktivní a že zdaleka neplatí stereotypní představa, že starý člověk musí sedět zavřený doma. Zveřejněné výpovědi mohou ostatním ukázat, že to jde i jinak. Webové stránky mohou být motivační také pro seniory se zdravotními problémy nebo pro ty, kteří jsou osamělí. Mohou zde najít příběhy lidí s podobnými starostmi a zjistit, co jim pomáhá. Potřebují vědět, že obdobnou situaci prožívá také někdo jiný,“ vysvětlila vedoucí výzkumného týmu Lucie Klůzová Kráčmarová.


Titulní fotkou k tomuto článku je týmové foto osob, které stojí za zrodem celého projektu Hovory o zdraví. Neváhejte navštívit samotné webové stránky a nadále je doporučit. Seznámit se také můžete s programem pro seniory, který se uskutečňuje přímo v Pevnosti poznání. Jmenuje se Blízká setkání třetího věku. Moc vám děkujeme za zájem a podporu:) 


Otevírací doba

Pondělí: ZAVŘENO
Úterý: 9:00–17:00
Středa: 9:00–17:00
Čtvrtek: 9:00–17:00
Pátek: 9:00–17:00
Sobota: 9:00–18:00
Neděle: 9:00–18:00

O státních svátcích máme otevřeno dle běžné otevírací doby.

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 155 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 125 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 325 Kč | 2+1: 355 Kč 
2+2: 470 Kč | 2+3: 550 Kč

Skupinové: 105 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium: 80 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)