Web Analytics
V sobotu 10. 6. máme výjimečně ZAVŘENO! Děkujeme za pochopení.

Pevnost poznání chce ukazovat krásu vědy pomocí umění

  • Úvod
  • Aktuality
  • Pevnost poznání chce ukazovat krásu vědy pomocí umění
Jak dobře vymyslet science show, aby bavila malé i velké diváky? Jak navrhnout poutavý plakát na popularizační akci? Nebo jak nejlépe rozmístit exponáty v muzeu, aby si lidé kromě zážitků odnesli domů i nové poznatky a vědomosti? Takovým tématům se věnují lektoři Pevnosti poznání a studenti Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se zapojili do projektu Umění a kreativita jako nástroj popularizace vědy.

Cyklus 10 workshopů a seminářů má za cíl inspirovat a naučit lektory a budoucí pedagogy dobře a srozumitelně komunikovat vědecká témata skrze umění. Ať už se jedná o výukový program pro školy, science show, exponát zaměřený třeba na historii nebo interaktivní hru pro zvídavé návštěvníky expozice. Tým Pevnosti poznání se spojil s renomovanými umělci a tvůrci napříč obory v České republice. Cíl je jasný: zdokonalit se v profesních dovednostech, získat nové podněty, osvojit si nejnovější trendy nejen v muzejnictví a využít na maximum možnosti kreativního učení. 


“Chceme inspirovat budoucí pedagogy i vědce k intenzivnímu využití kreativity a umění nejen v popularizaci vědy, ale i v procesu vzdělávání nejmladší generace. Věřím, že umělecké metody a poznatky profesionálů z kulturních a kreativních průmyslů přinesou do formální i neformální výuky větší efektivitu i atraktivitu.”

Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání


Do jedinečného vzdělávacího cyklu se zapojilo pražské animační studio Krutart, které vytváří filmy a hry pro muzea a galerie a kombinuje klasické i digitální animace. Účastníky školil také grafik a ilustrátor Pavel Fuksa, který svůj workshop zaměřil na tvorbu minimalistických plakátu s motivy přírodních věd. Abstraktní a často složití vědecká témata tak dostala zajímavou vizuální podobu. 

Hraní není žádná věda. Takto pojmenovala svůj workshop divadelní herečka Jana Posníková, která si připravila herecká cvičení ušitá na míru tvorbě science show. Vytipovala slabá místa představení a poradila, jak se na jevišti pohybovat, jak mluvit a také někdy improvizovat.

Dalším školitelem byl olomoucký scénárista Martin Šinkovský, který je mimo jiné autorem dvou komiksů, které k výročí sovětské okupace v srpnu 1968 a vzniku Československa v říjnu 1918 – vydala Univerzita Palackého. Během workshopu se účastníci seznámili se scénáristickými kartami – Fabula Storytelling Cards. Přínosné bylo pro lektory a animátory také seznámení se scénografem Janem Tomšů. Nejdříve si s ním teoreticky osvojili základní principy práce s prostorem a potom si poznatky vyzkoušeli v expozicích  science centra.  


Díky projektu se v Pevnosti poznání ještě letos objeví 4 nové exponáty. Jedním z nich je exponát Slavné osobnosti. 

“Exponát představuje významné osobnosti spjaté s olomouckou historií. Jedná se o Marii Terezii, Františka Palackého, Gregora Johanna Mendela, Jindřicha Zdíka a Václava III. Každá z osobností se nachází na jedné straně pětiúhelníku v celé velikosti ve stejné póze a proporcích. Všechny postavy jsou stylizované v souladu s komiksem v expozici – byly ilustrovány Petrem Novákem (Ticho762). Pentagonický sloup je rozdělen do čtyř dílů, z nichž tři horní lze zvlášť otáčet kolem středové osy. Při správném složení kombinace dílů v jednu konkrétní osobnost se postava na dané stěně rozsvítí a spustí audio stopu přibližující význam osobnosti v historickém kontextu. Historické osobnosti se představují samy a jsou namluveny herci z Divadla Zlín.”

Tomáš Arnold, koordinátor historické sekce Pevnosti poznání


Projekt Umění a kreativita jako nástroj popularizace věd je zaměřen na využití výtvarných, kreativních a tvůrčích přístupů v komunikaci a popularizaci vědy a neformálním vzdělávání. Účastníci kurzu z řad pedagogů, budoucích pedagogů, průvodců a lektorů neformálního vzdělávání se seznámí s možnostmi zapojení vědeckého přesahu do uměleckých struktur a s novými autorskými přístupy a možnostmi jejich zapojení do vědeckých témat a jejich následnou komunikaci směrem k širší veřejnosti.

Součástí projektu bude  konference Věda v umění/Umění ve vědě, která se uskuteční 14. června v 16.30 v malém sále Pevnosti poznání. V rámci konference se uskuteční také vernisáž plakátů, které vznikly na workshopu Grafika v popularizaci vědy lektora Pavla Fuksy. Konferenci bude předcházet bohatý program oslav narození Františka Palackého a 450 let od založení univerzity. Akce je pro návštěvníky zdarma, vstup je možný bez předchozí registrace.

Projekt je realizován díky finanční podpoře Evropské unie.

 

Foto: Sabina Krčmová, Tomáš Arnold.

 

Otevírací doba

Pondělí: otevřeno (červen, červenec, srpen)
Úterý: 9:00–17:00
Středa: 9:00–17:00
Čtvrtek: 9:00–17:00
Pátek: 9:00–17:00
Sobota: 9:00–18:00
Neděle: 9:00–18:00

O státních svátcích máme otevřeno dle běžné otevírací doby

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 155 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 125 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 325 Kč | 2+1: 355 Kč 
2+2: 470 Kč | 2+3: 550 Kč

Skupinové: 105 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium: 80 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)