Web Analytics
Vážení návštěvníci, v úterý 18. 6. a v sobotu 22. 6. se k nám dostanete pouze přes Botanickou zahradu – viz aktualita.

Věda je jen jedna. A Strážci poznání ji budou bránit pro děti i dospělé!

  • Úvod
  • Aktuality
  • Věda je jen jedna. A Strážci poznání ji budou bránit pro děti i dospělé!
| rostanetek |

Rozhovor s Jakubem Rálišem, programovým ředitelem Pevnosti poznání, o pětičlenném týmu komiksových superhrdinů s názvem Strážci poznání. O obrovském potenciálu vzdělávání skrze interaktivní komiks. O boji proti hlouposti. O tom, že věda je jen jedna a všechny obory spolu velmi úzce souvisí.

 

strazcipanel

 

Co bylo hlavním impulzem, který vedl ke vzniku Strážců poznání?
Na začátku to byl fakt, že já sám od dětství zbožňuji komiksy a superhrdiny. Následně jsme pak v týmu v Pevnosti poznání společně uvažovali o tom, jak přiblížit vědu těm nejmenším, z čehož ve výsledku vzešli superhrdinové a dobrodružné příběhy jako naprosto jasný favorit. Jana Růžičková, autorka vizuální stránky Strážců, je navíc naší stálou spolupracovnicí, doktorandkou zoologie na zdejší Přírodě, a sama už navíc delší dobu kreslí  úžasný komiks Biotopie. Všechno to do sebe krásně zapadlo. Pro mě osobně byla možnost vymýšlet  příběhy, charaktery a superschopnosti našich vědeckých superhrdinů čirá radost.

Je v komiksovém médiu podle vás skrytý potenciál, který si u nás řada lidí stále neuvědomuje?
Komiks dokáže nést mnohovrstevnaté sdělení včetně komplexního příběhu, emocí a ponaučení mnohdy vážně lépe než většina jiných formátů, obzvláště těch pro mladší věkové skupiny. Abych byl přesný, použiji parafrázi toho, co o vědě a popkultuře říká slavný vědec Brian Greene: „Až budou děti vzhlížet k vědcům a považovat je za superhrdiny tak, jako dnes vzhlíží ke hvězdám showbyznysu, tehdy naše civilizace učiní velký krok.”Předpokládám, že i právě tahle message je jedním z cílů Strážců.
Zcela určitě, Strážci budou aktuálně vědu přibližovat těm nejmenším návštěvníkům Pevnosti poznání, tedy dětem ve věku od 5 do 12 let. Aktuálně jednotlivé Strážce představujeme skrze komiksového průvodce, který prodáváme přímo v Pevnosti poznání. Jde o formu tzv. origin stories*, které budeme pravidelně rozvíjet a posouvat dál, a to jak formou nových her a aktivit v muzeu, tak samozřejmě i prostřednictvím samostatných komiksů. Když se podíváte na úspěšné animované trháky od Pixaru, je každému jasné, že skutečně dobrý příběh se vážně nemusí omezovat žádnými věkovými hranicemi.

Jako hlavní výstup zmiňujete komiksového průvodce, kreslenou publikaci, kterou rodiče zakupují na pokladně Pevnosti. Jak přesně funguje?
Děti společně se Strážci poznání tvoří ucelenou družinu, v níž se musí spojit a vyřešit a rozluštit a dovyprávět úvodní příběh každého ze Strážců. A tyto jejich příběhy rozehráváme právě v onom průvodci. V podstatě jde o to zachránit Strážce, dát jejich tým zase dohromady a společně pak definitivně vyhrát nad hloupostí.

Jak moc úzce je tenhle průvodce provázaný s Pevností samotnou? 
Každá expozice muzea a s ní spojený vědní obor má svého superhrdinu, svého Strážce. V Rozumu v hrsti tak děti například zachraňují geniální lišku inženýrku Eli před zlou vosou mozkožroutkou. A to tak, že plní tematické vědomostní úkoly a hlavolamy. V expozici Světlo a tma zase třeba musí přesvědčit  prastarého sováka Woobiho, že má smysl za poznání bojovat i nadále, že to zkrátka nesmí vzdát. Každá naše expozice přináší tematické úkoly, které dohromady propojuje dějová linka. Do budoucna je naším cílem v rámci komiksového formátu více propojit jednotlivé vědní obory dalšími hrami a úlohami. Zkrátka a dobře, aby děti pochopily, že věda je jen jedna a všechny obory spolu velmi úzce souvisí.


Strážci poznání, superhrdinové z univerzitní Pevnosti – ZDE

Vědecký dramaťák z vašich dětí učiní Strážce poznání. Přihlašovat můžete TADY

Získejte omalovánku a plakátZDE

 


Už dříve jste zmiňoval, že Strážci budou také reflektovat přímo výzkum na Univerzitě Palackého. Jakým způsobem? A bude v příbězích i výrazněji figurovat Olomouc?
Jasná věc, Strážci poznání pro nás budou jedním z prostředků vědecké osvěty pro děti a teenagery, zároveň ale poslouží i popularizaci špičkové vědy na naší univerzitě. Vše formou dobrodružných superhrdinských příběhů a fantasy nadsázky. Zatím mohu jen prozradit, že malí i větší návštěvníci se za pomoci vědeckých vynálezů budou muset postavit démonovi sucha anebo po boku nanobotů razantně zakročit proti invazi virů. A Olomouc? Ta je v dimenzi Strážců centrem obrany poznání a vědy celého vesmíru. Navíc je to jejich domov.

Neutečou časem Strážci ze stránek komiksu třeba na televizní obrazovky nebo plátna kin?  
Prozrazuji sice víc, než bych měl, ale je pravda, že plánujeme také komiksy pro starší teenagery i mnohem temnější variantu pro dospělé. Víc už říkat nemůžu, ale řeknu to takhle: tak jako je Pevnost poznání svým způsobem hanáckou obdobou objevné a inspirující mise Apollo, samotní Strážci by se měli zase stát takovým naším malým Pixarem nebo vydavatelstvím DC Comics.


*
Origin-story je v komiksové terminologii chápán jako příběh odhalující původ vybrané postavy – odkud vzešla, kde a jak získala své nadpřirozené schopnosti apod.


Rozhovor vedl Ondřej Čížek
Velmi brzy očekávejte i rozhovor s výtvarníci Janou Růžičkovou


WWW.STRAZCIPOZNANI.CZ


 

strazci-poznani

 

Vstupné

Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč

Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč 
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč

Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč) 
O víkendu jako součást doprovodných aktivit

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč

Můžete u nás platit kartou a Unišek+

Kontakt

E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup

© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)