Absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Doktorské studium zaměřené na fyziologii a imunologii (Veterinární a farmaceutická univerzita, Brno). Odborná asistentka na Univerzitě Palackého v Olomouci (fakulty PřF a LF), výuka obecné a molekulární biologie, fyziologie, patofyziologie a imunologie. Autorka řady vysokoškolských skript, držitelka ceny děkana Nejlepší pedagog PřF za r. 2015 a 2020, garantka spolupráce PřF se středními školami. Popularizátorka biologických věd a garantka biologicky zaměřených projektů (Srdce srdcí, Od fyziologie k medicíně, Kreativní fyziologie aj.). Odborná garantka a designérka expozice Rozum v hrsti v Pevnosti poznání. Certifikovaná trenérka paměti II. stupně, lektorka Dětské univerzity a Univerzity 3. věku.
Proč porozumět svému tělu?
Lidské tělo představuje jeden funkční celek tvořený miliardami miliard buněk. Každá z nich má v organismu svoji dílčí úlohu a podílí se tak na správném fungování celého organismu. Na to, aby mohl organismus pracovat jako celek, je nezbytné, aby spolu jednotlivé buňky vzájemně a správným způsobem komunikovaly.
Buňky se navzájem informují, co se děje v jejich okolí, jak na případné změny zareagovat; podporují se navzájem v růstu a dělení; anebo naopak fyziologickou cestou omezují svůj růst nebo dokonce snižují svoje počty. Buňky si sdělují kde a jak je potřeba zasáhnout proti nevítaným „hostům“ jako jsou parazité viry či bakterie, nebo si „radí jak opravit“ zlomenou kost či zastavit krvácení.
To, jak jednotlivé procesy v našem těle probíhají, je náplní studia fyziologie. Když porozumíme „řeči“ a funkci našich buněk resp. orgánů, pomůže nám to pochopit, jak s tělem zacházet, abychom zmírnili přirozené projevy stáří. A nejen to! Odhalíme mnohdy překvapivá vysvětlení řady procesů, se kterými se denně setkáváme.
Kontakt: ivana.fellnerova@gmail.com